• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro (LGGRTC) vadovas Arūnas Bubnys ragina Desovietizacijos komisiją priimti naują išvadą dėl kontraversiškai vertinamo pulkininko Kazio Škirpos atminimo įamžinimo. A. Bubnys kartoja – jis, kaip LGGRTC vadovas, negalėjo priimti pastarojo sprendimo, nes Desovietizacijos komisijos išvada buvo neteisėta. Todėl, pažymi jis, jei komisija nesutiktų persvarstyti šio klausimo, situacija gali pareikalauti ir sostinės savivaldybės įsikišimo.

Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro (LGGRTC) vadovas Arūnas Bubnys ragina Desovietizacijos komisiją priimti naują išvadą dėl kontraversiškai vertinamo pulkininko Kazio Škirpos atminimo įamžinimo. A. Bubnys kartoja – jis, kaip LGGRTC vadovas, negalėjo priimti pastarojo sprendimo, nes Desovietizacijos komisijos išvada buvo neteisėta. Todėl, pažymi jis, jei komisija nesutiktų persvarstyti šio klausimo, situacija gali pareikalauti ir sostinės savivaldybės įsikišimo.

REKLAMA

„Mano nuomone, komisija turėtų susirinkti ir iš naujo svarstyti šį klausimą. Susirinkti ne pusė komisijos, o kad būtų reikalingas kvorumas“, – trečiadienį žurnalistams Vilniuje teigė A. Bubnys.

„Posėdyje dalyvavo tik šeši komisijos nariai, jų nuomonės pasidalino perpus. Dėl to nebuvo priimta išvada dėl atminimo lentos K. Škirpai. Tik buvo pareiškimas, kad nereikia naujų atminimo ženklų, nes tai gali sukelti tam tikras nepageidaujamas reakcijas visuomenėje. Toks pareiškimas yra ne į temą“, – akcentavo jis.

REKLAMA
REKLAMA

Anot jo, jei į posėdį susirinkus visiems komisijos nariams balsai vėl pasidalytų per pusę – lemiamą žodį tokioje situacijoje turėtų Desovietizacijos komisijos pirmininkas Vitas Karčiauskas.

REKLAMA

Pasak A. Bubnio, jei V. Karčiauskas atsisakytų iš naujo svarstyti šį klausimą komisijoje, gali prireikti ir Vilniaus miesto savivaldybės įsikišimo.

„Tokiu atveju teisėjo vaidmenį galėtų atlikti Vilniaus miesto savivaldybė ir jai pavaldi Istorinės atminties komisija. Juolab, kad ji turi tokią teisę ir be komisijos sprendimo, ir be mano sprendimo priimti tokius sprendimus“, – dėstė jis.

Neigia sprendimo sąsajas su buvusia naryste Nacionaliniu susivienijimu

Anksčiau Nacionaliniam susivienijimui priklausęs LGGRTC vadovas neigia bet kokias galimas pastarojo sprendimo sąsajas su šia, neteisėtai K. Škirpos įamžinimo lentą pakabinusią, politine jėga.

REKLAMA
REKLAMA

„Galiu paneigti, dabar neturiu jokių sąsajų su Nacionaliniu susivienijimu. Apskritai, esu nepartinis ir nepriklausau jokiai partijai. Manau, kad taip ir turi būti, kad nebūtų nereikalingų spekuliacijų“, – akcentavo A. Bubnys.

V. Karčiauskas: abejoju, kad komisija sutiks dar kartą svarstyti šį klausimą

Reaguodamas į LGGRTC vadovo išsakytus teiginius, V. Karčiauskas sako abejojantis, ar komisija ryžtųsi šį klausimą svarstyti pakartotinai. Pasak jo, to neleidžia daryti duomenų apie K. Škirpą trūkumas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Toks jo žingsnis yra labai logiškas. Tai reiškia, kad ir LGGRTC direktoriui trūksta duomenų, priimti vienareikšmiškam sprendimui. Kaip ir mums trūksta“, – Eltai teigė V. Karčiauskas.

„Jeigu kartu su prašymu svarstyti pateiks ir papildomos medžiagos – svarstysime. Jeigu ne – spręsime, ar svarstyti. Labai abejoju, ar komisija sutiks dar kartą svarstyti, jeigu nebus papildomos medžiagos“, – akcentavo jis.

REKLAMA

Savo ruožtu V. Karčiauskas atmeta A. Bubnio kritiką, jog posėdyje dalyvavo per mažai komisijos narių.

„Iš viso yra tik septyni komisijos nariai, nes dviejų komisijos narių lyg šiolei nėra pateikęs LGGRTC“, – sakė komisijos pirmininkas.

Savivaldybė lauks LGGRTC sprendimų

Į sprendimus reaguodama sostinės savivaldybės Istorinės atminties komisijos pirmininkė Kamilė Gogelienė sako, jog savivaldybė negali savarankiškai priimti sprendimų taip ir nesulaukusi LGGRTC vertinimo. Anot jos, jei Desovietizacijos komisijai trūksta informacijos, centras savo ruožtu turėtų inicijuoti papildomus tyrimus.

REKLAMA

„LGGRTC šiek tiek nori išvengti atsakomybės šiuo klausimu ir ne iki galo vykdyti užduotis, kurios jiems paskirtos pagal galiojančiųs įstatymus. Bet mes lauksime išvados, direktoriaus sprendimų, nes taip veikia įstatymas“, – Eltai teigė K. Gogelienė.

„Girdėjau, kad buvo kilę idėjų, kad savivaldybė pati gali spręsti – tai kaip ir negali be išvados. Palinkėčiau LGGRTC atrasti tą ryžtą ir pateikti išvadą. Jeigu komisijai trūksta informacijos, tai LGGRTC gali inicijuoti papildomus tyrimus“, – pridūrė ji.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Analogiškos pozicijos laikėsi ir Seimo Laisvės kovų ir valstybės istorinės atminties komisijos pirmininkė Jurgita Šiugždinienė.

„Dekomunizacijos komisija pasakė, kad jai trūksta tyrimų ir reikia papildomos informacijos norint priimti sprendimą. Tą centras turi ir padaryti. Reiktų suburti istorikų iš įvairių institucijų grupę ir atlikti papildomus tyrimus. Centras turi tą padaryti, nes čia yra jo tiesioginė atsakomybė“, – Eltai dėstė J. Šiugždinienė.

REKLAMA

Kaip skelbta anksčiau, rugsėjo viduryje po pertraukos posėdžiavusi Desovietizacijos komisija ragino susilaikyti nuo kontraversiškai vertinamo pulkininko K. Škirpos atminimo įamžinimo. Visgi, komisijos išvados tėra rekomendacinio pobūdžio, o galutinius sprendimus priima LGGRTC.

Anot LGGRTC, įstatymai numato galimybę A. Bubniui pašalinti viešąjį objektą, arba konstatuoti, kad jo šalinimui nėra pagrindo. Visgi, jų vertinimu, šiuo atveju sprendimas negali būti priimtas, mat Desovietizacijos komisijos išvada yra neteisėta.

REKLAMA

ELTA primena, kad komisija dar rugpjūčio pradžioje ketino išspręsti K. Škirpos įamžinimo klausimą, tačiau dėl ginčų su LGGRTC V. Karčiausko vadovaujama komisija darbą buvo sustabdžiusi.

Birželio pabaigoje, 1941 metų Birželio sukilimo minėjimo išvakarėse, Nacionalinio susivienijimo iniciatyva ant Apeliacinio teismo rūmų Vilniuje buvo pakabinta su savivaldybe nesuderinta nevienareikšmiškai vertinamo pulkininko Kazio Škirpos atminimo lenta.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Po kelių dienų „Grindos“ darbuotojai lentą nukabino, tačiau jiems prireikė policijos pagalbos. Pulkininko atminimo stojus ginti kelioms dešimtims protestuotojų, pareigūnams juos nuo memorialo teko patraukti jėga. Nukabinant lentą, dalis prie teismo rūmų susirinkusių asmenų nepakluso policijos reikalavimams, tad keli asmenys buvo sulaikyti.

Vilniaus miesto savivaldybė kreipėsi į policiją dėl pakabintos pulkininko K. Škirpos atminimo lentos. Kartu prašoma atlyginti nuostolius, patirtus nukabinant minėtą lentą.

REKLAMA

Rugpjūčio pabaigoje už atminimo lentos pakabinimą be leidimo Nacionalinio susivienijimo lyderis Vytautas Radžvilas nubaustas 30 eurų bauda.

Anksčiau pateiktose LGGRTC pozicijose dėl K. Škirpos, įvertinamas svarbus jo indėlis priešinantis sovietų okupaciniam režimui, tačiau pabrėžiama, jog 1940–1941 metais jo veikloje „būta ir antisemitizmo apraiškų“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų