• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuvių namuose pagausėjo blakių – bent taip teigia parazitus naikinančios įmonės. Sveikatos specialistai konstatuoja, kad šie gyviai „neišrankūs“ – gali apsigyventi daug kur, o be maisto išbūti mėnesiais. 

Lietuvių namuose pagausėjo blakių – bent taip teigia parazitus naikinančios įmonės. Sveikatos specialistai konstatuoja, kad šie gyviai „neišrankūs“ – gali apsigyventi daug kur, o be maisto išbūti mėnesiais. 

REKLAMA

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) vyriausioji specialistė Milda Žygutienė neslėpė, kad blakės – itin nemalonus gyvis.

„Pati blakė yra specifinis žmogaus parazitas, kitaip vadinama patalininė blakė. Tai toks pobjauris sutvėrimas, nes jis siurbia kraują, o įkandimai yra skausmingi. 

Kaip ir visų kitų kraujasiurbių nariuotakojų, taip ir blakių seilėse yra įvairių medžiagų, kurios erzinančiai veikia mūsų organizmą, nes leidžia svetimus baltymus ir sukelia vietinę reakciją“, – komentavo ji.

Įkandimai specifiniai, o badauti gali ilgai

Specialistės aiškinimu, blakių įkandimai yra pakankamai specifiniai, o be maisto jos gali išbūti ilgą laiką, kas itin apsunkina jų naikinimą.

REKLAMA
REKLAMA

„Įkandimai nėra tokie, kad būtų kaip įdurta, o paprastai būna išsiliejusi raudona dėmelė. Blakės puola naktį, dieną tą daro nebent yra išbadėjusios, bet badauti jos gali ir iki 6 mėnesių. 

REKLAMA

„Tai toks pobjauris sutvėrimas, nes jis siurbia kraują, o įkandimai yra skausmingi“, – sakė M. Žygutienė.

Jos gali laipioti lubomis, o pajutusios žmogaus, miegančio lovoje, šilumą, atsipalaiduoja, krenta tiesiai į lovą – taip jos susiranda maisto, dergia patalynę“, – kalbėjo M. Žygutienė.

Nors blakės gali būti infekcinių ligų nešiotojos, pašnekovė teigė, kad tai kol kas daugiau yra prielaida: „Daugiau yra atlikti laboratoriniai tyrimai, šiandien neturime realių įrodymų, kad tokiu būdu imtų ir užkrėstų viena ar kita liga.“

REKLAMA
REKLAMA

Parsivežti galima iš bet kur, o išnaikinti sunku

Pašnekovė pabrėžė, kad blakių naikinimas sudėtingas, mat jos deda kiaušinius į baldų apmušalų siūles, kur yra minkštoji dalis ir ne visada lengvai prieinama.

„Blakės plinta įvairiais keliais – su patalyne, lagaminais ir puikiai įsikuria bet kurioje naujoje teritorijoje. Jei jos užsiveisusios tame pačiame daugiabutyje, gali keliauti per rozečių skylutes. Į tai irgi reikėtų atkreipti dėmesį, ypač jei organizuojamas naikinimas, nes išnaikinus jas viename bute, blakės atkeliaus iš kito“, – įspėjo NVSC specialistė.   

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasak jos, parsivežti blakių galima iš bet kur – net ir gero viešbučio: „Jos tarpsta visur, kur yra joms tinkamos sąlygos. Viešbučiuose dar didesnė problema nei daugiabučiuose – ten mažos patalpos, daug atskirų kambarių ir vėlgi gali išplisti. 

Taip, gal daugiau tai pasitaiko pigesniuose hosteliuose arba nakvynės namuose. Ypač kai grįžta iš Anglijos išvykę uždarbiauti, parsiveža tokių gyventojų, nes ten, ne paslaptis, gyvena ne pačiomis geriausiomis sąlygomis“, – kalbėjo M. Žygutienė.

REKLAMA

Gali palikti ir randai

Paklausta, ar įmanoma kaip nors pasitikrinti, yra ar ne blakių toje vietoje, kur žmogus apsistojo, konstatavo, kad tai sudėtinga.

„Pirmas požymis būna, kai blakė jau įkanda. Kadangi blakės taip pat dergia ir patalynę, tad jei ant jos matomi išmatų taškeliai, tai galėtų būti ženklas, kas yra šių gyvių. Aišku, jei žmonės ką tik apsistojo, ji bus pakeista. 

Kita vertus, buitinę sofą namuose gali pakelti ir pažiūrėti, kur yra gobeleno apkalimai, ar ten nėra tų taškučių, bet viešbučio lovos taip neišvartysi. Pasitaiko, kai blakių parsivežama ne tik iš kelionių, bet ir atidavus restauruoti baldus ir panašiai“, – komentavo M. Žygutienė. 

REKLAMA

Pasak jos, vieniems į įkandimus būna stipresnė, kitiems – silpnesnė reakcija. „Jei ji ne tokia stipri, nuo niežėjimų gali padėti ir naminės priemonės – rūgštelės pavilgai, stiprus arbatos nuoviras. Kaip nuo uodų įkandimų patariame ar svogūno ropelę, ar citriną naudoti, nes rūgštelė sumažina pirminį niežėjimą. 

Pasidaryti tokį pavilgą blogiausiu atveju galima į puodelį vandens įpylus šaukštelį acto. Bet gali pasireikšti ir labai sudėtinga reakcija, būna, palieka ir randus. Tada reikėtų nedelsti kreiptis į gydytoją dermatovenerologą“, – patarė specialistė. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Sieja ir su epideminiais protrūkiais Europoje

Tiesa, pašnekovė nurodė, kad duomenų apie šių parazitų paplitimą NVSC nerenka. Savo ruožtu šių blakių naikinančios įmonės teigia pastebinčios išaugusias užklausas. 

„Paskutiniu metu sulaukiame daugiau užklausų, susijusių būtent su blakių naikinimu. Tai gali būti susiję ir su epideminiais protrūkiais Prancūzijoje, Belgijoje ar Jungtinėje Karalystėje, kai keliaudami mūsų tautiečiai parveža šių parazitų iš viešbučių ar kitų trumpalaikės nuomos patalpų vietų“, – komentavo „Sterilus“ atstovas Edgaras Baltrušaitis.

REKLAMA

Jo teigimu, daugiausiai dėl blakių naikinimo kreipiasi privatūs asmenys, užsakymų iš hostelių ar viešbučių pagausėjimo kol kas nestebima.

Pašnekovas pridūrė, kad blakių pagausėjimas taip pat gali būti susijęs ne vien su turizmu, bet su nuolatiniais bandymais neprofesionaliomis priemonėmis bandyti išnaikinti blakes savo jėgomis. 

„Tai gali būti susiję ir su epideminiais protrūkiais Prancūzijoje, Belgijoje ar Jungtinėje Karalystėje, kai keliaudami mūsų tautiečiai parveža šių parazitų iš viešbučių ar kitų trumpalaikės nuomos patalpų vietų“, – sakė E. Baltrušaitis.

REKLAMA

„Žmonės įsigyja produkcijos, kuri turi labai mažą kiekį veikliosios medžiagos, kuri gali sunaikinti blakes, tačiau tokie pabandymai dažniausiai joms suveikia kaip „skiepai“. 

Patalinės blakės labai greitai išvysto atsparumą insekticidams, ir jų adaptacijos greitis yra vienas didžiausių iš visų kenkėjų pasaulyje, todėl naikinimas turi būti itin efektyvus ir greitas, panaudojant įvairias kompleksines naikinimo priemones“, – aiškino E. Baltrušaitis. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kas padės sukandžiojus blakėms?

Vaistinių tinklų atstovai portalui tv3.lt gi nurodė didelio pacientų, kurie skųstųsi blakių įkandimais, antplūdžio nepastebintys.

„Kol kas nepastebime išaugusio pacientų susidomėjimo blakių įkandimais. Kalbant apie antihistamininius vaistus ar vabzdžių įkandimų sukeltą niežulį, raudonį ir patinimą palengvinančius preparatus, išskirtinio jų pardavimų augimo taip pat nefiksuojame“, – nurodė vaistinių tinklo „Camelia“ vaistininkė Virgilija Bečelytė.

REKLAMA

„Eurovaistinės“ vaistininkė Toma Gečienė paantrino, kad dažniausiai žmonės ieško priemonių nuo vabzdžių įkandimų būtent pavasarį ar vasarą.

„Blakių įkandimai yra panašūs į kitų vabzdžių įkandimus. Paprastai tai būna paraudusios dėmelės, nors kartais gali susidaryti ir visos įkandimų linijos. Dažniausiai jie pastebimi ant kūno vietų, kurios būna nuogos miegant, pavyzdžiui, rankos, kojos, kaklas. Šiuos įkandimus gali lydėti niežulys, paraudimas ir nedidelis patinimas“, – komentavo „Eurovaistinės“ vaistininkė Toma Gečienė.

REKLAMA

Pastebėjus blakių pirmiausia ji patarė šias kūno vietas švelniai nuplauti muilu ir vandeniu, kad sumažėtų infekcijos rizika:

„Vėliau ant įkandimų pažeistos odos tepkite antihistamininius arba kitus vaistinius preparatus, kuriuos pagal jūsų įkandimus gali rekomenduoti gydytojas arba vaistininkas. O jeigu simptomai nepraeina ar būklė netgi blogėja, būtinai apsilankykite pas gydytoją.“ 

daugiau turistaukit po azijas/afrikas dar ne tokių aštriadančių importuosit į Lietuvą...
Po to, kai kacapai okupavo Lietuvą lietuviai tų parazitų po šiai dienai neatsikrato.
ka tik skaiciau blakes nera susijusios su netvarka ir asmens higiena ..ju is kazkur parsinesi ir jos veisias ..gal su tarakonais sumaisei ?
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų