• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Jau penktas mėnuo, kai Druskininkuose stovinčios ,,Belorus” sanatorijos darbuotojai negauna pajamų. Nuo to laiko, kai bankas, kaip sankciją Baltarusios režimui, įšaaldė sąskaitas, žmonės teigia neturintys pinigų pragyvenimui ir laukia pagalbos iš Lietuvos Vyriausybės. Ketvirtadienį „Belorus“ darbuotojų druskininkiečių kantrybė išseko. Didelė kolona, kartu su miesto meru, pajudėjo Vilniaus link.

34

Jau penktas mėnuo, kai Druskininkuose stovinčios ,,Belorus” sanatorijos darbuotojai negauna pajamų. Nuo to laiko, kai bankas, kaip sankciją Baltarusios režimui, įšaaldė sąskaitas, žmonės teigia neturintys pinigų pragyvenimui ir laukia pagalbos iš Lietuvos Vyriausybės. Ketvirtadienį „Belorus“ darbuotojų druskininkiečių kantrybė išseko. Didelė kolona, kartu su miesto meru, pajudėjo Vilniaus link.

REKLAMA

Europos Parlamentas labai aiškiai pasakė: ES sankcijų sąraše sanatorijai „Belorus“ nėra.

Akivaizdu, kad sankcijas sanatorijai įvedė Užsienio reikalų ministerija, o šalies vadovai jau penktą mėnesį užmerkia akis prieš ministerijos savivalę.

Užsienio reikalų ministerija manipuliuoja beveik 400 VšĮ sanatorija „Belorus“ darbuotojų ir jų šeimų likimais – savavališkai pritaikiusi sankcijas URM nesudaro sąlygų net būtiniausiems įstaigos atsiskaitymams atlikti, neleidžia pervesti pinigų iš Baltarusijos biudžeto.

REKLAMA
REKLAMA

Visoje Europos Sąjungoje nėra nė vienos gydymo įstaigos, kuriai būtų pritaikytos tokios sankcijos. Tai įrodo ir Latvijos pavyzdys – to paties steigėjo sanatorija ten veikia kaip įprastai.

REKLAMA

Prieš mėnesį šalies vadovams buvo įteiktas kreipimasis su beveik 7 tūkst. parašų, tačiau valdžia liko kurčia ir akla sanatorijos darbuotojų situacijai.

Norėdami išreikšti savo poziciją, sanatorijos darbuotojai ir juos palaikantys druskininkiečiai atvyksta į Vilnių“, – rašoma druskininkiečių pranešime žiniasklaidai.

Piketo dalyviai planuoja sustoti 5 vietose. Tarp jų – Vyriausybė, Seimas, Prezidentūra, Užsienio reikalų ministerija ir „Swedbank“ pastatas.

REKLAMA
REKLAMA

Ketvirtadienį premjerės Ingridos Šimonytės spaudos konferencijos metu taip pat buvo užsiminta apie šią situaciją. Ji pasakojo, kad derybos dėl sanatorijos perpirkimo iš Lietuvos pusės – realios.

„Pasiūlymas yra pateiktas 2 Seimo komitetų (dėl „Belorus“ sanatorijos perpirkimo ir derybų su Minsku, – aut. past.). Aišku, negalima pradėti derybų, jei viena iš pusių jose nedalyvaus. Inicijuoti tokias derybas mūsų pusė gali“, – sakė premjerė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Lietuvos institucijos susitiko aptarti sanatorijos „Belorus“ situaciją

Gegužės 6 dieną Užsienio reikalų ministerija (toliau – URM), tęsdama pastangas padėti Druskininkų gyventojams, dirbantiems Baltarusijos valdančiojo režimo kontroliuojamoje sanatorijoje „Belorus“, sukvietė kitas Lietuvos institucijas į pasitarimą, kuriame aptarti tolesni veiksmai dėl šios sanatorijos.

REKLAMA

Viceministras Mantas Adomėnas pabrėžė, kad šis pasitarimas skirtas aptarti susidariusiai padėčiai, Baltarusijos valdančiajam režimui ir toliau nesiimant jokių veiksmų, kad sankcijų pagrindas būtų panaikintas, t.y. kad būtų surengti laisvi ir sąžiningi rinkimai, sustabdytos represijos prieš taikius Baltarusijos gyventojus, paleisti ir reabilituoti politiniai kaliniai ir kiti neteisėtai sulaikyti žmonės.

„Situacija yra bloga. Represijas Baltarusijoje tęsiantis Aleksandro Lukašenkos režimas įkaitais laiko ir 400 sanatorijos „Belorus“ darbuotojų Lietuvoje. Tik nuo Lukašenkos režimo veiksmų priklauso, ar sankcijos gali būti atšauktos. Kodėl jokių veiksmų dėl sanatorijos Baltarusijos valdantysis režimas nepadaro – atsakymo neturiu, bet tikėtina, kad tokiu būdu siekiama kurti įtampas Lietuvos viduje ir taip dirbtinai kelti žmonių pasipiktinimą priemonėmis, kurių imtasi tam, kad už rinkimų klastojimą ir smurtą prieš taikius baltarusius būtų nubausti Aleksandras Lukašenka ir jo aplinka“, – situaciją apibendrino viceministras M. Adomėnas.

REKLAMA

Viceministras taip pat atkreipė dėmesį, jog siekdama įsitikinti AB „Swedbank“ sanatorijai „Belorus“ pritaikytų sankcijų teisėtumu, URM neformaliai konsultavosi su Europos Komisija (EK), kuri pasidalino nuomone, kad sankcijos sanatorijai pritaikytos teisėtai. EK taip pat nurodė, kad ji gali pateikti tik savo nuomonę, o sprendimus dėl teisės aktų teisėtumo gali priimti tik teismai.

URM primena, kad jau kelis kartus yra leidusi pritaikyti teisės aktuose numatytas išimtis, pagal kurias bankui suteikta galimybė atlikti konkrečius būtinus mokėjimus ankstesniems sanatorijos įsipareigojimams vykdyti. Dėl to buvo išmokėtas darbo užmokestis šios sanatorijos darbuotojams, sumokėti mokesčiai ir atlikti kiti leistini mokėjimai. Gegužės 6 dieną įvykusiame tarpinstituciniame pasitarime URM kartu su kitomis Lietuvos institucijomis tęsė konstruktyvias pastangas rasti ilgalaikį sprendimą susidariusiai situacijai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Prokuratūra nenustatė pažeidimų taikant apribojimus sanatorijai „Belorus“

Prokuratūra nusprendė atsisakyti taikyti viešojo intereso gynimo priemones dėl Europos Sąjungos sankcijų taikomų Druskininkuose esančiai sanatorijai „Belorus“.

Kaip anksčiau pranešė Kauno apygardos prokuratūra, atlikto tyrimo metu nustatyta, kad disponavimą sanatorijos sąskaitose esančiomis lėšomis bankas apribojo teisėtai ir pagrįstai, įgyvendindamas tarptautinius bei Lietuvos teisės aktus dėl ekonominių sankcijų taikymo tam tikroms Baltarusijos valdomoms įmonėms.

REKLAMA

Pasak prokuratūros, nustatyta ir tai, kad už tarptautinių ekonominių sankcijų įgyvendinimo priežiūrą Lietuvoje atsakingos institucijos – Užsienio reikalų ministerija bei Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba – kelis kartus pritaikė numatytas teisės aktuose išimtis ir leido bankui atlikti konkrečius būtinus mokėjimus, dėl to buvo išmokėtas darbo užmokestis šios sanatorijos darbuotojams, sumokėti mokesčiai ir atlikti kiti leistini mokėjimai.

REKLAMA

Be to, atsižvelgta, kad siekiant pagerinti sanatorijos ir jos darbuotojų finansinę padėtį šiuo metu toliau sprendžiama dėl galimybės pritaikyti papildomas išimtis.

„Atsižvelgiant į susidariusią situaciją, valstybės institucijų priimtus sprendimus ir įgyvendintus veiksmus, laikytina, kad Lietuvos ekonominių ir kitų tarptautinių sankcijų įgyvendinimo įstatymo nuostatos šiuo atveju nebuvo ir nėra pažeistos, atsakingos institucijos ėmėsi tinkamų ir pakankamų veiksmų (leido išmokėti darbo užmokestį darbuotojams ir atlikti kitus pavedimus) užtikrinant teisėtus sanatorijos „Belorus“ darbuotojų bei kitų asmenų interesus“, – teigiama prokuratūros pranešime.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Prokuratūros duomenimis, Vilniaus apylinkės teisme šiuo metu nagrinėjama civilinė byla, kurioje keliami reikalavimai iš esmės yra analogiški Druskininkų mero nurodytiems prokuratūrai.

Tyrimas buvo pradėtas kovo pradžioje Kauno apygardos prokuratūroje gavus Druskininkų savivaldybės mero pareiškimą. kad bankui užblokavus sanatorijos „Belorus“ sąskaitas jos darbuotojams neva nėra mokamas darbo užmokestis. Pareiškime teigta, kad į Druskininkų savivaldybę kreipėsi 240 nukentėjusių sanatorijos darbuotojų, prašančių kompetentingų institucijų pagalbos.

REKLAMA

Prokuroro priimtas sprendimas per 30 dienų nuo nutarimo nuorašo gavimo dienos gali būti apskųstas aukštesniajam prokurorui.

„Belorus“ priklauso Baltarusijos prezidento reikalų valdybai. Jai vadovauja Viktoras Šeimanas, esantis ES sankcijų sąraše.

Bankas „Swedbank“ sanatorijos sąskaitas įšaldė pernai gruodį. Po to Seimas priėmė įstatymą, kuris numatė vienkartines išmokas sanatorijos darbuotojams.

Sanatorijoje „Belorus“ dirba apie 390 žmonių, iš jų apie 350 yra Lietuvos piliečiai. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų