Kaip pranešė URM, Medininkų sienos perėjimo punkte Baltarusijos pareigūnai pareikalavo, kad kurjeris nuplėštų diplomatines plombas ir atidarytų automobilį. Lietuvos diplomatiniams kurjeriams nesutikus su šiuo reikalavimu, automobilis buvo priverstas apsisukti ir grįžti į Lietuvos teritoriją.
„Diplomatinį paštą gabenusio automobilio sulaikymas prie valstybinės sienos šiurkščiai pažeidžia Vienos konvenciją dėl diplomatinių santykių. Baltarusija dar kartą pademonstravo, kad šiai valstybei nebeegzistuoja civilizuoto pasaulio taisyklės. Tai Europos centre siautėjanti diktatūra“, – sako užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis.
Penktadienį į Užsienio reikalų ministeriją skubiai iškviestas Baltarusijos ambasados atstovas ir jam įteikta protesto nota.
Pagal Vienos konvenciją, diplomatinis paštas negali būti atidarytas ar sulaikytas, o pareigas vykdančiam diplomatiniam kurjeriui suteikiama priimančiosios valstybės apsauga.
Jis naudojasi asmens neliečiamybe ir negali būti sulaikytas ar laikomas suimtas jokia forma.
Baltarusijos valstybinis pasienio komitetas atsisakė komentuoti incidentą.
„Komitetas situacijos nekomentuoja“, – naujienų agentūrai „Interfax“ sakė Baltarusijos pasieniečių atstovas Antonas Bičkovskis.
Įtampa tarp Baltarusijos ir Vakarų itin paaštrėjo po gegužės 23-iosios, kai Baltarusijos autoritarinis lyderis Aliaksandras Lukašenka įsakė pasiųsti naikintuvą perimti iš Atėnų į Vilnių skridusio oro bendrovės „Ryanair“ lėktuvo.
Šiuo lėktuvu skridęs opozicijos tinklaraštininkas Ramanas Pratasevičius bei jo draugė, Vilniuje studijuojanti Rusijos pilietė Sofija Sapega orlaiviui nutūpus Minske buvo sulaikyti.
Dėl priverstinio lainerio nutupdymo Europos Sąjungos valstybės uždarė savo oro erdvę Baltarusijos orlaiviams ir paragino oro bendroves neberengti skrydžių virš šalies teritorijos.
Atsakydamas į griežtą Vakarų laikyseną dėl šio incidento A. Lukašenka pareiškė, kad Minskas iki šiol stabdė „narkotikus ir migrantus“, o po tarptautinės reakcijos į priverstinį keleivinio lėktuvo nutupdymą to nebedarys.
Pasienyje su Baltarusija vien praėjusią parą Lietuvos pasieniečiai sulaikė kelias neteisėtų migrantų grupes – iš viso 52 užsieniečius. Anksčiau sulaikyti dar beveik 200 nelegalų.
Pavilionis žada griežtą atsaką į Minsko sprendimą neįsileisti diplomatinio pašto
Seimo Užsienio reikalų komiteto pirmininkas Žygimantas Pavilionis sako, kad Lietuva turės griežtai reaguoti į „teroristinio“ Minsko režimo sprendimą neįleisti į šalį diplomatinio pašto kurjerio.
„Tai yra eilinis įrodymas, kad tas nusikalstamas, neteisėtas, teroristinis režimas toliau tęsia visų tarptautinių sutarčių, konvencijų pažeidinėjimą, kurių pagrindu patys funkcionuoja Vilniuje, kaip diplomatai“, – BNS penktadienį sakė Ž. Pavilionis.
Pasak jo, turės būti įvertinti „visi nusikaltimai ir visi nusikaltėliai, kurie pažeidinėja net XIX amžiuje patvirtintas diplomatines konvencijas“.
„Be abejonės, mes turime reaguoti – tarsimės su ministru. Manau, mūsų protestą rodo ministro ir ministerijos nota. Bet šalia protesto, manau, bus įvertinti, kaip ir nuolat įvertinami, visi nusikaltėliai, kurie mano, kad jie gali elgtis kaip nori savo šalyje. Bet tarptautinė teisė ir mūsų nacionalinė teisė galioja (...). Jei tai yra sąmoningas išpuolis, o atrodo, kad taip, tai tie žmonės, kurie įvykdė tai ar užsakė, manau, turėtų atsidurti mūsų sankcijų sąraše“, – teigė Ž. Pavilionis.
Jis tvirtino, kad atsakant į baltarusių pareigūnų veiksmus Lietuva galėtų svarstyti iš šalies išsiųsti dar daugiau Baltarusijos diplomatų
„Iš tos atstovybės jau, tiesą pasakius, beveik nieko nebeliko baltarusių, bet keli žmonės dar yra – reikės tartis su ministru, ką su jais darome. Nes paprastai diplomatijoje taikomas abipusiškumas, šis principas įtvirtintas toje pačioje Vienos konvencijoje, kuri buvo pažeista. Jei su mūsų diplomatais taip elgiamasi, tai poveikis bus ir jų diplomatijai. Bet koks – reikia dar sužinoti visas detales ir tartis su ministerija“, – kalbėjo parlamentaras.
Lietuvos užsienio reikalų ministerija penktadienį pranešė, kad Baltarusijos pareigūnai sulaikė Lietuvos diplomatinį paštą gabenusį automobilį, pareikalavo nuplėšti diplomatines plombas ir atidaryti automobilį. Lietuvos diplomatiniams kurjeriams nesutikus su šiuo reikalavimu, automobilis buvo priverstas apsisukti ir grįžti į Lietuvos teritoriją.
Anot jo, civilizuotose demokratijose tokių incidentų, kaip pastarasis, nepaisant retų nesusipratimų, nebūna.
„Bet žinant mūsų diplomatų istoriją Baltarusijoje, prieš juos nuolat būdavo rengiami įvairūs išpuoliai: specialiosios tarnybos apsilankydavo mūsų diplomatų butuose, klausydavo jų pokalbių ir visais būdais bandydavo mūsų diplomatus įbauginti. Žmonės, ten važiuodami, žinojo, į kokią šalį važiuoja. Galų gale, yra ta misija, kurią mes bandome atlikti gindami jos piliečius nuo net ne savo, o Kremliaus valdžios, galima sakyti, visapusiškai okupuojančios tą šalį, tad žmonės tam yra pasiruošę“, – sakė parlamentaras.