Tuo pasinaudojo baltarusiai ir pasienio punkte įsteigė motorolerių nuomos punktą. Apžvalgininkas Marius Laurinavičius tiesiai šviesiai sako, kad leidimas baltarusiams važinėtis po mūsų šalį su motoroleriais yra talkinimas Baltarusijos specialiosioms tarnyboms.
Šalia Šalčininkų patikros punkto yra įsikūrusi motorolerių stovėjimo aikštelė. Baltarusiai nuo pernai metų į Lietuvą negali patekti nei pėsčiomis, nei su dviračiu, nei su automobiliais, kurie turi baltarusiškus numerius. Tačiau atėję į šią aikštelę, jie gali pasiimti motorolerį ir per pasienio patikros punktą patekti į Baltarusiją.
„Važiuosiu į eilę. Tada važiuosiu namo savaitgaliui, po to atgal į darbą. – Su motoroleriu važiuosit? – Taip, taip“, – sakė Lietuvoje dirbantis baltarusis Aleksandras.
Krovininio automobilio vairuotoju Lietuvoje dirbantis Aleksandras atvirai pasakoja, kad motoroleriu kirsti Lietuvos–Baltarusijos pasienį ir greičiau, ir pigiau. Mat laikyti motorolerį šioje aikštelėje per mėnesį kainuoja vos 30 eurų, mažiau atsieina ir dviratės transporto priemonės draudimas.
O kitas baltarusis aiškina, kad su motoroleriu ne taip patogu, kaip su automobiliu, bet visgi greičiau. Andrėjus kerta Lietuvos-Baltarusijos pasienį motoroleriu ir persėda į automobilį, paliktą Baltarusijos pusėje, į Lietuvą grįžta taipogi motoroleriu ir tada jau važinėjasi automobiliu lietuviškais numeriais. Ir taip jau kone pusmetį.
Per parą atvyksta apie 50 motorolerių
Nuo pernai metų kovo Baltarusijos piliečiams valdžia uždraudė kirsti Lietuvos sieną tiek pėsčiomis, perminti dviračiu ar įvažiuoti automobiliu su baltarusiškais numeriais. Tiesa, išskyrus atvejus, kai Baltarusijos gyventojai turi leidimą gyventi ar dirbti Lietuvoje, jie į šalį gali patekti jiems priklausančiu automobiliu. Įsigaliojus šiam draudimui, baltarusiai rado kitą būdą kaip patekti į Lietuvą.
„Atsirado nauja tendencija – motoroleriai, kurie nepatenka į sankcijas. Tokiu būdu, teisėtai, jie iš principo kerta valstybės sieną“, – sakė pasienio pareigūnas Remigijus Burba.
Baltarusiški motoroleriai Lietuvos–Baltarusijos pasienyje, pasak pareigūno, tampa vis populiaresni.
„Uždraudus pėsčiuosius ir dviratininkus atsirado, bet tai buvo pavieniai daugiau atvejai. Dabar, sakykim taip, ta tendencija jau į augimą matoma. Pastarosiomis savaitėmis aš matau, kad per parą į šalį atvyksta iki 50 motorolerių“, – teigė R. Burba.
Baltarusiškų motorolerių vairuotojai, pasak pareigūno, pasienyje neturi jokių privilegijų. Jiems taikoma standartinė patikros procedūra, kaip ir kitoms transporto priemonėms, norinčioms įvažiuoti ar išvažiuoti iš Lietuvos. Baltarusiški motoroleriai taip pat atitinka visus techninius ir kelių taisyklių reikalavimus. Pareigūnas pastebi, kad baltarusiai po žiemos netgi padangas pasikeitė į universalias. Tiesa, matyt, tai įeina į motorolerio nuomos kainą.
„Neoficialiais duomenimis, įvyksta dalinimasis tomis transporto priemonėmis. Tas dalinimasis, aišku, ne už veltui, o už atlygį. Net yra įvardinamos ir sumos. Apie 20-50 eurų paslauga“, – sakė R. Burba.
Įžvelgia didžiulę problemą
Tik kažkodėl nei vienas TV3 Žinių kalbintas baltarusis neprisipažino, kad motoroleriai jiems nepriklauso. Dievagojosi, kad jų.
O kodėl baltarusiai negali kirsti sienos pėsčiomis, bet gali ją pervažiuoti motoroleriu, negali paaiškinti ir Seimo nariai.
„Aš negaliu pasakyti, kodėl buvo priimtas tas įstatymas. Žinau, kodėl dviračiais neleidžiama. Iš principo jie užlindinėja tą sieną, bendrą tvarką. Yra tokia tvarka, kokia yra“, – kalbėjo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Giedrimas Jeglinskas.
Tačiau tokiai tvarkai paaiškinimą turi apžvalgininkas Marius Laurinavičius. Anot jo, tai yra talkinimas Baltarusijos saugumo tarnyboms.
„Be jokios patikros prisileidom 70 ar kiek ten tūkstančių Baltarusijos piliečių, kurie akivaizdžiai buvo priešiškos mums valstybės piliečiai. Ir daugelis jų yra mažų mažiausiai lojalūs Baltarusijos režimui. Tai mes susikūrėme didžiulę problemą dabar“, – teigė apžvalgininkas.
Anot M. Laurinavičiaus, negana to, kad mes baltarusius įsileidom į Lietuvą, leidžiam jiems ir važinėtis kur nori. Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas sako, kad situaciją pasienyje pareigūnai stebi ir kontroliuoja, o kaip bus ateityje – neaišku.
Visą reportažą žiūrėkite straipsnio pradžioje.
Visas TV3 Žinias žiūrėkite čia:





















































































































































































































































