Kaip skelbia Lietuvos nacionalinis muziejus, akcijos „Ukrainos kultūra neturi kuo gintis“ metu iš viso Lietuvos žmonės paaukojo apie 10 tūkst. eurų.
Už šias lėšas bus nupirktos reikiamos restauravimo medžiagos, jos sausį bus perduotos Ukrainos nacionaliniam istorijos muziejui ir toliau keliaus į kitus šalies muziejus.
Prieš beveik dvejus metus pradėtas Rusijos karas prieš Ukrainą iš esmės pakeitė muziejininkų šioje šalyje darbą – daug kur buvo išformuotos nuolatinės ekspozicijos, o eksponatai paslėpti saugesnėse vietose.
Gruodžio viduryje Lietuvoje surengtame forume „Muziejai: pokyčio jėga“ kalbėjusi Tarptautinės muziejų tarybos (ICOM) Ukrainos skyriaus pirmininkė Anastasija Čerednyčenko teigė, kad Ukrainoje šiuo metu vyksta „ne tik biologinis, fizinis, bet ir kultūrinis genocidas“.
Ji akcentavo, kad Rusija nuo pat karo pradžios intensyviai vykdo Ukrainos kultūros vertybių nusavinimą ir tai yra rusų vykdomos valstybinės politikos dalis: okupuotose teritorijose nusavinamos kolekcijos, kariuomenė tikslingai naikina istorinius kultūros objektus, manipuliuojama istoriniais faktais.
Ukrainos muziejininkai pabrėžia, kad okupuotose teritorijose yra žuvusių kolegų, kurie buvo likę saugoti muziejinių vertybių, o daliai jų teko patirti ir okupacinių Rusijos pajėgų tardymus siekiant išgauti informacija apie vertingas kolekcijas.
Simboliškai pavadintą iniciatyvą „Ukrainos kultūra neturi kuo gintis“ organizuoja Lietuvos nacionalinis muziejus, LRT ir „Stiprūs kartu“. Akcijos partneriai – Lietuvos muziejų asociacija, vienijanti daugiau nei 100 įstaigų šalyje, ir Lietuvos nacionalinė UNESCO komisija.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!