Portalas tv3.lt pasidomėjo, kaip dalis Lietuvos aukštųjų mokyklų ketina organizuoti paskaitas Covid-19 pandemijos metu.
Vilniaus universitetas
Vilniaus universitetas (VU) mokslo metus pradės įprastiniu būdu, tačiau studijos prasidės laipsniškai – magistrantūros studentai laukiami nuo rugsėjo 1-osios, o bakalauro ir vientisųjų studijų – nuo rugsėjo 14 dienos.
Tiesa, VU prorektorius dr. Valdas Jaskūnas teigia, kad universitetas yra pasirengęs pereiti prie nuotolinio mokymosi, jei to pareikalaus pablogėjusi epidemiologinė situacija.
„Visi dėstytojai, kurie dėstys rudens semestre, ruošiasi tęsti procesą ir nuotoliniu būdu. Parengtos ir nuotolinių studijų organizavimo rekomendacijos, įsigyjami materialiniai ir techniniai ištekliai, reikalingi studijoms vykdyti nuotoliniu, mišriu ir hibridiniu būdu.
Be to, tiek dėstytojams, tiek studentams bus rengiami mokymai apie nuotolinio bei kitokio mokymosi formas ir teikiama visa reikalinga metodinė pagalba“, – universiteto pranešime sako VU studijų prorektorius.
Vykdant užsiėmimus tiesioginiu kontaktiniu būdu, bus laikomasi visų reikalavimų pagal Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro – valstybės lygio ekstremaliosios situacijos operacijų vadovo ir darbo grupės koronaviruso prevencijai VU sprendimus.
Universitetas ketina pritaikyti kai kuriuos nuotolinio mokymo principus jau nuo rudens. Kaip nurodo universitetas, mišrus mokymosi būdas leis studentams gyvai dalyvauti paskaitose ir užsiėmimuose, o užduotis atlikti nuotoliniu būdu – virtualiai. Tuo metu hibridinis mokymosi būdas bus taikomas tais atvejais, kai dėl tam tikrų priežasčių studentai neturi galimybės dalyvauti paskaitose fiziškai, pavyzdžiui, kai dėl ribotų transporto galimybių sunku atvykti į Lietuvą.
„Pasitelkdami hibridinį mokymosi būdą sieksime kurti vienodas galimybes visiems studentams – tiek tiems, kurie paskaitose gali dalyvauti įprastu būdu – fiziškai, tiek paskaitose dalyvauti galintiems tik per nuotolį, pavyzdžiui, užsienio studentams. Mokantis hibridiniu būdu, užduotis visi studentai atliks virtualiai“, – apie skirtingus mokymosi būdus pasakoja studijų prorektorius.
Kiekvienas VU akademinis padalinys studijų veiklas organizuoja savarankiškai, atsižvelgdamas į situaciją šalyje, VU auditorijų dydį ir studentų skaičius – pagal tai bus sprendžiama, kuris mokymosi metodas bus taikomas.
Kauno technologijos universitetas
Tuo metu Kauno technologijos universitetas (KTU) savo mokslo metus pradeda kiek neįprastu laiku – rugsėjo 2 ir 10 dienomis.
„Užsiėmimai pirmakursiams ir vientisųjų studijų pirmo kurso studentams prasidės rugsėjo 10 dieną, o visiems kitiems – rugsėjo 2 dieną. Jie universitete rudens semestre vyks mišria forma – auditorine ir nuotoline“, – atsakyme tv3.lt rašė KTU atstovas žiniasklaidai Mantas Lapinskas.
Nuotoline forma bus vykdomos bendrosios studijos, socialinės studijos, išlyginamosios anglų kalbos studijos, kai jos vienu metu vedamos daugiau nei vienos fakulteto studentams.
„Baigiamųjų projektų, semestro ir tiriamųjų darbų studijų moduliai, kuriuose reikalinga speciali universiteto įranga, bus vykdomi auditorine forma, konsultacijos – auditorine arba nuotoline forma“, – nurodė M. Lapinskas.
Kitų studijų paskaitos, konsultaciniai seminarai ir pratybos bus vykdomi auditorine forma. Tačiau, kaip nurodo KTU, jei yra galimybė juos vesti nuotoline forma ir dėl to nepablogėja studijų kokybė, suderinus su fakulteto vadovais, užsiėmimai galės būti vykdomi nuotoliniu būdu.
„Studijų tarpiniai ir galutiniai atsiskaitymai, su nedidele išimtimi, bus vykdomi auditorine forma. Bakalauro ir magistro baigiamųjų darbų vieši gynimai bus vykdomi auditorine forma. Daktaro disertacijos bus ginamos tokiu pat principu, nebent dalyvis negalės dalyvauti – tada jam bus suteikiama galimybė dalyvauti nuotoliniu būdu“, – rašė M. Lapinskas.
Tuo metu užsienio piliečiams, kurie dėl force majeure aplinkybių negalės atvykti studijuoti auditorine forma į KTU ir pagrįs tai dokumentais, bus sudarytos sąlygos iki atvykimo nuotoliniu būdu studijuoti tose programose, kurios gali būti vykdomos nuotoline forma.
„Studijose, kuriose būtina dalyvauti praktiniuose užsiėmimuose, bus sudarytos sąlygos studijuoti nuotoline forma, o po to atvykus atlikti praktines užduotis. Jei force majeure užsitęs – studentams bus siūloma pertraukti studijas iki kito semestro pradžios.
Siekiant palengvinti mokymosi procesą, visiems studentams visa studijų medžiaga bus pateikiama virtualioje mokymosi aplinkoje „Moodle“, – nurodė M. Lapinskas.
Lietuvos sveikatos mokslų universitetas
Lietuvos sveikatos mokslų universitetas (LSMU) šiais mokslo metais taikys mišrų ugdymo būdą.
„Priklausomai nuo studijų programų ypatumų ir epidemiologinės situacijos, galimas ir studentų grupių perskirstymas. Studijų auditorijos ruošiamos atsižvelgiant į atsakingų institucijų parengtas saugumo rekomendacijas“, – tv3.lt nurodė LSMU. Nuotoliniu būdu bus vykdomos tos paskaitos ir seminarai, kur gyvas kontaktas nebūtinas.
„Visgi LSMU vykdomose studijų programose itin svarbus praktinių įgūdžių lavinimas. Universitetas 2020/2021 mokslo metais planuoja vykdyti praktikos užsiėmimus, taip pat užsiėmimus simuliacijos centruose bei naudojant simuliacijų programas.
Šiuo metu numatomus planus gali tekti koreguoti pagal šalies epidemiologinę situaciją, tačiau dėsime visas pastangas, kad praktiniai studentų įgūdžiai nenukentėtų. Kontaktinio darbo metu yra ir bus išlaikomi saugumo reikalavimai, studentai privalės dėvėti asmens apsaugos priemones“, – patikino universitetas.
LSMU taip pat teigia pasirengęs keletui galimų studijų eigos scenarijų, kurie priklausys nuo epidemiologinės situacijos.
„Karantino laikotarpis padėjo modernizuoti mokymą ir lėmė, kad ir pasibaigus karantinui dalis studijų, kurioms nėra būtinas kontaktinis darbas, buvo perkeltos į nuotolinę erdvę, pasitelkiant inovatyvius edukacinius metodus. Tobuliname simuliacijos, taip pat ir nuotolinės, galimybes ir apimtis“, – atsakyme rašė universitetas.
Vilniaus kolegija
Kaip portalui tv3.lt nurodė Vilniaus kolegijos Studijų tarnyba, kolegija savo mokslo metus taip pat pradės laipsniškai.
„2–4 kurso studentų studijas pradedame įprastu laiku nuo rugsėjo 1 d., o 1 kurso studentų – nuo rugsėjo 14 d. Taip pat planuojama, kad 2020–2021 studijų metų rudens semestras bus vykdomas ne tik tiesioginiu kontaktiniu (laikantis visų LR vyriausybės nurodytų privalomųjų saugumo ir viruso plitimo prevencijos reikalavimų), bet ir nuotoliniu būdu. Detalesnė informacija apie studijų organizavimą fakultetuose 2020–2021 studijų metų rudens semestre yra ruošiama“, – atsakyme tv3.lt rašė Studijų tarnyba.