Naujienų portalas tv3.lt primena, kad trečiadienį Lietuvoje oficialiai fiksuoti pirmieji omikron atmainos atvejai. Apie šios atmainos išskirtinumą ir keliamus iššūkius naujienų portalo tv3.lt aktualių pokalbių laidoje „Dienos pjūvis“ aptarė Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro direktorius, profesorius Saulius Čaplinskas ir Vilniaus universiteto Gyvybės mokslų centro virusų tyrinėtojas Gytis Dudas.
Virusas padarė pažangą – efektyviau įveikia imuninės sistemos apsaugą
„Pati svarbiausia informacija, kurią turėtų žinoti kiekvienas apie omikron atmainą yra būtent tai, ką mes sprendžiame iš šio viruso turimų mutacijų. Tai yra jo galimybė žymiai efektyviau užkrėsti žmones, kurie anksčiau buvo persirgę arba yra kurie paskiepyti“, – kalbėjo VU GMC atstovas.
G. Dudo teigimu, omikron atmaina rodo viruso pažangą.
„Jeigu mūsų imuninė sistema išmoko kovoti su vienu viruso variantu, ar tai būtų persirgimas ar skiepai, omikron pakankamai skiriasi nuo visų kitų atmainų, kurias žinojome iki šiol, todėl didėja tikimybė užsikrėsti pakartotinai“, – sakė virusų tyrinėtojas.
Lygino su vėjaraupiais ir tymais
S. Čaplinsko teigimu, mokslininkai nustatė, kad omikron atmaina 70 kartų greičiau ir efektyviau dauginasi bronchų gleivinėje.
„Greičiau ir daugiau žmonės išskiria viruso į aplinką ir mažiau to viruso reikia įkvėpti, kad įvyktų užsikrėtimas“, – kalbėjo ULAC direktorius.
Jis palygino užsikrėtimą omikron atmainą su gerai visiems pažįstamomis ligomis, kuriomis neretas persirgome vaikystėje.
„Kas iš mūsų nesirgo vėjaraupiais, tymais ar kiaulyte, ypač, kol nebuvo skiepų. Jeigu šio viruso plitimo greitis bus toks ar net greitesnis kaip vėjaraupių plitimo greitis, tai reiškia, kad jeigu dar nesusidūrėm su koronavirusu, tai su omikron atmaina dar tikrai susidursim“, – sakė S. Čaplinskas.
Omikron dominuoti gali jau vasarį
ULAC direktoriaus teigimu, tai, kad atėjo šaltasis metų laikas, plinta omikron atmaina, niekur nedingo ir delta atmaina, prasidėjo ir gripo sezonas, o žmonės šventiniu laikotarpiu trokšta bendrauti tarpusavyje, natūralu, kad galima prognozuoti atvejų kilimą.
„Galbūt net ir piką vasario mėnesį“, – tikino S. Čaplinskas.
Pasak profesoriaus, omikron vis dar nėra dominuojanti atmaina Lietuvoje, tačiau žinant, kad ji greitai plinta, specialistai tvirtina, kad omikron taps vyraujanti ir galbūt išstums kitas atmainas.
„Pas mus Europoje tai gali įvykti jau vasario mėnesį“, – aiškino S. Čaplinskas.
Delta nebūtinai dings
G. Dudas pritarė, kad omikron gali tapti dominuojančia atmaina, tačiau nesutiko, kad ji gali visiškai išstumti delta atmainą.
„Nelabai sutikčiau, kad yra kažkokie vienareikšmiški įrodymai, kad omikron turi įgimtą perdavimo pranašumą. Ką mes matome labai akivaizdžiai, kas nėra ginčytina, kad mes matome aplinkos daromą įtaką perdavimo pranašumui, tai yra būtent gebėjimą efektyviau užkrėsti žmones, kurie yra imunizuoti, kuo delta irgi pasižymėjo, bet ne iki tokio lygio“, – dėstė G. Dudas.
„Per ateinančias savaites, matant atvejų dvigubėjimą kitose valstybėse, galime tikėtis, kad omikron galėtų tapti dominuojančią, bet ar galėtų išstumti delta, dar yra atviras klausimas“, – pridūrė jis.
Atvejų skaičius gali gerinti praeitų metų rekordus
Kadangi omikron yra daug greičiau plintanti, G. Dudas neatmeta galimybės, kad užsikrėtimų atvejų skaičius greitu metu viršys tuos rekordus, kokius matėme praėjusią žiemą – juodžiausiu pandeminiu laikotarpiu.
„Net nenustebčiau, jei atvejų būtų net dar daugiau“, – pažymėjo VU GMC mokslininkas.
Visgi, anot viruso tyrinėtojo, reikia atsiminti, kad delta atmainos bangos metu, kai Lietuvoje buvo fiksuojama 20 tūkst. atvejų per savaitę, mirčių nuo koronaviruso nebuvo tiek daug.
„Tas daugiausiai buvo sąlygota egzistuojančio visuomenės imunizacijos lygio. Tai tiek paskiepyti žmonės, tiek persirgę. Ir ką mes matome Pietų Afrikos Respublikoje (PAR), kur visi girdėjome apie lengvesnius atvejus. Aš manau, kad jie nėra sąlygoti kažkokių įgimtų omikron bruožų, bet būtent to fakto, kad PAR itin didelė visuomenės dalis yra persirgusi tiek beta, tiek delta [atmainomis], tiek ketvirtis populiacijos buvo paskiepyta. Man atrodo, tai sąlygoja mažesnes ligoninių apimtis“, – sakė G. Dudas.
Nors serga lengviau, ligoninės vis tiek gali būti užkimštos
„Net jeigu ir tikimės didesnio atvejų skaičiaus, nėra nė vienos iš viso valstybės pasaulyje, kuri, ypač, jeigu skiepija savo visuomenę, kliaujasi tik tai atvejų skaičiumi, taikant kažkokius ribojimus. Visi, vienaip ar kitaip, reaguoja į ligoninių užimtumą, mirtingumą.
Tik tiek, kad su omikron turim tokią nelaimingą situaciją, kad net jei omikron sukeltų žymiai lengvesnius simptomus, žmonėse, kurie yra imunizuoti, vien dėl to, kad omikron gali pasiekti vos ne visą visuomenę, galime gauti tokią situaciją, kur imame mažą procentą žmonių, kurie po imunizacijos omikron serga šiek tiek sunkaiu, ir padauginame iš didelio susirgimų skaičiaus, ir gauname vis tiek pakankamą ligoninių užimtumo lygį, kad sulauktume problemų“, – kalbėjo G. Dudas.
Omikron Lietuvoje dar kelia daug neaiškumų
S. Čaplinsko teigimu, sunku kol kas pasakyti, kiek omikron atmaina bus pavojinga Lietuvoje. Jis atkreipė dėmesį, kad naujoji atmaina Pietų Afrikoje ėmė plisti šiuo metu, kai ten yra vasara, o pas mus – šaltuoju sezonu.
„Be to, mūsų populiacijoje senjorų dalis yra daug didesnė. Kaip virusas elgsis, kiek jis bus pažeidus tiems žmonėms, kurie turi ne vieną, o kelias gretutines ligas ar papildomus ligą apsunkinančius faktorius, <...> tai čia turbūt daug neaiškių klausimų“, – sakė ULAC direktorius.
„Aišku viena, kad virusas evoliucionuoja tuo keliu, kaip ir buvo prognozuojama. Belieka tikėtis, kad tas patogeniškumas jo nebus didesnis“, – pridūrė jis.
Tai tik dalis G. Dudo ir S. Čaplinsko diskusijos laidoje „Dienos pjūvis“. Visą laida galite peržiūrėti vaizdo įraše, kur rasite teksto pradžioje.
Patvirtinus omikron atmainos atvejį keičiasi izoliavimosi taisyklės
Lietuvoje jau yra patvirtintų omikron atmainos atvejų. Tuomet NVSC gali organizuoti tyrimų atlikimą kartu su savivaldybių administracijomis ne tik didelės, bet ir mažos rizikos sąlytį turėjusiems asmenims, taip pat sąlytį su kontaktiniais asmenimis turėjusiems asmenims. Taip pat gali būti organizuojamas operatyvus išplėstinio židinio, organizuotos struktūros (darbovietės, ugdymo institucijos, namų ūkių, masinio renginio, pan.), geografinio regiono masinis ištyrimas. Policijos departamentui pavesta vykdyti griežtesnį kasdienį sąlytį su omikron atmainos atvejais turėjusių asmenų tikrinimą izoliacijos laikotarpiu dėl izoliavimo reikalavimų laikymosi.
Pagal atnaujintas izoliacijos taisykles, kurios įsigalios nuo gruodžio 4 d., asmeniui nustačius ar įtarus koronaviruso omikron atmainą, izoliuotis 10 dienų turės visi su juo kontaktavę žmonės, nepriklausomai nuo to, ar jie yra pasiskiepiję, ar persirgę COVID-19 liga. Galimybės trumpinti izoliacijos tokiais atvejais nebus.
Susitrumpinti izoliacijos negalės ir iš Botsvanos Respublikos, Esvatinio Karalystės, Lesoto Karalystės, Mozambiko Respublikos, Namibijos Respublikos, Pietų Afrikos Respublikos ir Zimbabvės Respublikos atvykstantys keliautojai. Primename, kad atvykusieji iš šių šalių, iš kurių atvykstant taikomos sustiprintos užkrečiamųjų ligų kontrolės priemonės, privalo izoliuotis nepriklausomai nuo to, ar buvo paskiepyti arba persirgę COVID-19 liga. Paveiktų šalių sąrašas yra atnaujinamas kiekvieną penktadienį ir skelbiamas Sveikatos apsaugos ministerijos interneto svetainėje.
Atvykstantiems iš šalių, iš kurių atvykus taikomos sustiprintos užkrečiamųjų ligų kontrolės priemonės, bus galima palikti izoliacijos vietą tik šiais atvejais:
- nuvykti ar nuvežti savimi negalintį pasirūpinti asmenį į gydymo įstaigą skubiai pagalbai gauti (NVSC informavimas nereikalingas);
- nuvykti ar nuvežti savimi negalintį pasirūpinti asmenį į mobilų punktą ar gydymo įstaigą COVID-19 tyrimo atlikimui (NVSC informavimas nereikalingas);
- užsieniečiai ir Lietuvos Respublikos piliečiai, gyvenantys ar dirbantys užsienyje, asmenys, kuriems būtina išvykti sveikatos priežiūros tikslais, ekipažų ir įgulų nariai, kurie dirba tarptautinius komercinius vežimus vykdančiose įmonėse ar vykdo tarptautinius komercinius vežimus visų rūšių transporto priemonėms, galės išvykti iš Lietuvos Respublikos į valstybę, kurioje jie gyvena, dirba ar kurioje bus teikiama sveikatos priežiūros paslauga, nepraėjus nustatytam izoliacijos terminui (apie planuojamą išvykimą reikia informuoti NVSC).
- kaip ir iki šiol, jei izoliuotas asmuo dėl pagrįstų priežasčių turi pakeisti izoliavimo vietą, jis turės kreiptis į NVSC ir gauti leidimą nuvykti į kitą izoliavimo vietą (leidimas išduodamas ne daugiau kaip 2 kartus izoliacijos laikotarpiu, tik nuvykimui į izoliacijos vietą).
Sveikatos apsaugos ministro įsakymą dėl izoliavimo tvarkos pakeitimų rasite ČIA (priedai).
Šiuo įsakymu taip pat patikslintas galimai imunitetą COVID-19 ligai turinčių asmenų izoliacijos algoritmas, nurodant, kad ne pagal pilną schemą paskiepyti žmonės privalo izoliuotis 10 dienų (nelieka galimybės atlikti serologinį tyrimą ir jo pagrindu nesiizoliuoti). Atnaujintą izoliacijos algoritmą rasite ČIA.