Karantinas žmones vėl įkalino namie. Dėl galiojančių draudimų sumažėjo kelionių ir pačių keliautojų skaičius, tačiau kelionių organizatoriai sako, kad šį šventinį sezoną išvažiuoti lietuviai vis tiek ruošiasi. Atėjus žiemai itin populiarūs šiltieji Maldyvai arba kalėdine dvasia alsuojanti Laplandija.
Populiaru šiltieji kraštai ir Laplandija
Kelionių organizatoriai pasakoja jau gaunantys kelionių užsakymų šventėms. Tiesa, nors jų šiemet dėl pandemijos užsakoma kur kas mažiau nei pernai, keliauti lietuviai vis tiek ruošiasi.
Kelionių organizatorių „GRŪDA“ teigimu, nebijantys keliauti jau dabar rezervuoja keliones į Laplandiją ir šiltuosius kraštus. Itin populiarūs yra Maldyvai. Į Laplandiją keliaujama lankyti Kalėdų Senelio.
„Užsakymų turime nemažai ir labai tikimės, kad galėsime išpildyti mažųjų keliautojų žiemos svajonę“, – tv3.lt pasakoja kelionių organizatoriai.
Į Maldyvus keliones užsako šilumos ir egzotikos išsiilgę keliautojai. Ten nuolat šviečia saulė, o dėl pandemijos kainos Maldyvuose truputį krito, tad šventiniu sezonu lietuviams buvusios neįperkamos kelionės dabar pasidarė prieinamesnės.
Lietuvių susidomėjimą egzotiškais kraštais pastebi ir kita keliones organizuojanti įmonė „Baltic Tours“.
„Populiariausios kryptys šventiniu laikotarpiu yra Kanarų salos Ispanijoje, konkrečiai – Tenerifė. Taip pat susidomėjimo sulaukė Indijos vandenyne esančios Maldyvų salos, kuriose vasara yra ištisus metus“, – tv3.lt pasakoja „Baltic Tours“ kelionių ekspertas Andrius Paulionis.
„GRŪDA“ dar pastebi, kad be šiltųjų kraštų taip pat yra populiarios ir aktyvaus poilsio pramogos. Užsakoma ir nemažai kelionių į populiarius slidinėjimo kurortus.
Taip pat pastebima, kad šį sezoną lietuviai užsako ir tiesiog keletą naktų viešbučiuose.
„Naujuosius keliautojai pageidautų sutikti Lietuvoje viešbučiuose su SPA centrais, Europos sostinėse, tikimės, kad ir šią svajonę išpildyti galėsime“, – sako „GRŪDA“ atstovai.
Domisi kelionėmis autobusais, poilsiu Lietuvoje
Nematyti kraštai, žinoma, traukia labiau, tačiau ir „Baltic Tours“ ekspertas A. Paulionis pastebi, kad lietuviai aktyviai domisi atostogomis Lietuvoje.
„Nors skrydžių ženkliai sumažėjo, tačiau šių metų rudenį sulaukėme didelio pasisekimo, nes žmonės buvo linkę atostogauti Lietuvoje ir užsakinėjo apgyvendinimo, sveikatinimo paslaugas, todėl populiariausios apgyvendinimo kryptys buvo Palanga, Birštonas, Druskininkai, Anykščiai“, – sako A. Paulionis.
„Baltic Tours“ ekspertas taip pat pastebi, kad lietuviai domisi ir kelionėmis autobusu. Autobusais lietuviai dažnai keliauja į Lenkiją, Vengriją, Vokietiją, Prancūziją ir kitas Europos šalis.
Lėktuvais, A. Paulionio teigimu, daugiausiai skrendama į Graikiją, Ispaniją, Turkiją.
Krito pardavimai
Net jei kelionių šventiniu laikotarpiu šiek tiek padaugėjo, kelionių organizatoriai pasakoja vis tiek patiriantys didelius nuostolius. Dėl karantino krito jų pardavimai, o užsakymai, esantys Kalėdoms, yra nedidelė paguoda.
„Baltic Tours“ kelionių ekspertas A. Paulionis sako, kad dėl pandemijos kelionių pardavimai krito taip stipriai, jog per dieną įvyksta vos kelios kelionės.
„Būna dienų, kad skrydžius iš Vilniaus galime suskaičiuoti ant vienos rankos pirštų, iš Kauno būna net keletas dienų iš eilės, kai nėra vykdomų skrydžių. Daugelio maršrutų teko atsisakyti dėl to, kad skrydžiai buvo vykdomi į trečiąsias šalis, kurios nėra ES zonoje ir kurios turi didesnius apribojimus vykstant iš ES“, – dalijasi A. Paulionis.
Kai kurie kelionių organizatoriai sako pastebėję kritusias kelionių kainas. „GRŪDA“ sako, kad už keliones šiemet tikrai yra mokama truputį mažiau, tačiau „Baltic Tours“ pastebi kaip tik nežymiai padidėjusias kainas.
„Natūralu, kad kelionių kainos truputį kilo, nes daugelis viešbučių atsidaro tik šventiniam laikotarpiui. Pakilo ir aviacijos paslaugų kaštai dėl orlaivio ir įgulos laikymo kurortiniame taške. Tuo pačiu prisiminkime, kad šventinės ir vaikų atostogų laikotarpio kelionių kainos visuomet turėjo tendenciją padidėti“, – sako A. Paulionis.
Kelionę į Maldyvus šventėms galima nusipirkti už maždaug 1000 eurų, kelionė į Tenerifę kainuoja apie 800 eurų, o nuskristi į Laplandiją kainuotų apie 500 eurų.
Grįžus taikoma izoliacija
Lapkričio 30-ąją įsigaliojo atnaujintas paveiktų šalių sąrašas, iš kurių grįžus privaloma saviizoliacija.
Pagal sergamumo rodiklius šalys būna skirstomos į žaliąją, geltonąją, raudonąją ir pilkąją zonas. Lietuva patenka į raudonąją zoną, tad paveiktomis šalimis yra laikomos pilkojoje zonoje esančios valstybės. Atvykus iš pilkosios zonos šalių yra privaloma izoliacija arba tyrimas koronavirusui nustatyti.
Pilkojoje zonoje šiuo metu yra valstybės, kurios nepateikia duomenų Europos ligų prevencijos ir kontrolės centrui (ECDC) arba kuriose per 7 dienas atliekama 300 ir mažiau tyrimų 100 tūkst. gyventojų. Į šią zoną taip pat patenka visos trečiosios šalys, kurios nėra įtrauktos į ECDC žemėlapius.
Šiuo metu izoliacija arba testas privalomi atvykus iš Šiaurės Airijos, Škotijos, Lichtenšteino, Maltos, Slovakijos, Slovėnijos, Šveicarijos ir visų kitų trečiųjų šalių.
Iš šių šalių atvykstantys arba per jas keliaujantys asmenys yra laikomi turėjusiais sąlytį ir jiems taikoma 10 dienų izoliacija arba prašoma turėti ne seniau kaip prieš 48 val. iki atvykimo į Lietuvą atliktą COVID-19 testą ir gautą neigiamą atsakymą.
Turėjusiais sąlytį nelaikomi per paveiktas šalis keliaujantys oro transportu, kai neišeinama iš oro uosto tranzito zonos.
Tyrimą atlikti galima ir atvykus į Lietuvą, tačiau izoliuotis reikės tol, kol bus gautas neigiamas Covid-19 testo rezultatas. Net ir gavus neigiamą testo rezultatą yra rekomenduojama 10 dienų nuo atvykimo į Lietuvą susilaikyti nuo kontaktų.
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) primena, kad keliaujantys vežėjų organizuojamais ir vykdomais tarptautinio susisiekimo maršrutų reisais, visų rūšių transportu, privalo užsiregistruoti Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) interneto svetainėje ir prieš patenkant į transporto priemonę pateikti vežėjui užpildytos elektroninės anketos patvirtinimą (QR kodą).
Kitais atvejais – ne vėliau kaip per 12 valandų nuo grįžimo ar atvykimo į Lietuvą momento privalo užsiregistruoti NVSC.
Paveiktų šalių sąrašas yra skelbiamas kiekvieną penktadienį, o įsigalioja pirmadienį ir galioja savaitę.