VERT pirmadienį pareiškė, jog „Perlas energija“ sprendimas nutraukti fiksuotos kainos sutartis yra neteisėtas ir pažeidžia vartotojų interesus.
„Manytume, kad sutartis gali būti pakeista tik esant vartotojo raštiškam sutikimui. Kitu atveju toks bendrovės veiksmas būtų laikomas neteisėtu – tai yra mūsų nuomonė. Be abejo, pagal Energetikos įstatymo nuostatas tą turės ištirti ir išvadą padaryti Vartotojų teisių apsaugos tarnyba. Vėliau šios išvados pagrindu VERT galės imtis kitų veiksmų, jeigu ūkio subjektas („Perlas energija“ – BNS) nevykdys šių nuostatų ir išvadų“, – žurnalistams pirmadienį sakė R. Pocius.
VERT pirmininkas taip pat pakartojo reguliuotojo poziciją, jog „Perlas energijos“ veiksmai vartotojų atžvilgiu yra neteisėti.
„Mūsų, kaip reguliavimo institucijos nuomone, kaip mes suprantame šiandienos teisės aktų nuostatas, vienašališki bendrovės veiksmai būtų laikytini neteisėtais“, – sakė R. Pocius.
„Jeigu vartotojas yra pareiškęs nesutikimą, sutarties nuostatos turėtų galioti tam laikotarpiui, kiek yra numatytos“, – pridūrė jis.
Vis dėlto, anot R. Pociaus, paprasčiausias kelias vartotojams šiuo atveju – pasirinkti kitų tiekėjų pasiūlymą.
„Šiandien yra keleto tiekėjų pasiūlymai, kurie iš esmės yra labai panašūs į „Perlas energijos“ pateiktus siūlymus, kurių pagrindu buvo pasirašytos sutartys. Išties jie gali pakeisti tiekėją ir tokiu atveju turėti sutartis su naujais tiekėjais panašiomis arba tokiomis pačiomis kainomis, kokias siūlė minėtas tiekėjas“, – teigė VERT pirmininkas.
R. Pociaus teigimu, VERT paprašė kitų nepriklausomų tiekėjų pranešti, kaip jie valdo rizikas.
„Mes šiandien esame užsiklausę visų tiekėjų, kad jie pateiktų informaciją, kaip jie valdo savo rizikas esamoje situacijoje. Kai tik gausime informaciją, nagrinėsime ir žiūrėsime, ar kiti tiekėjai negali turėti panašių problemų, kokias turėjo šiandien „Perlas energija“, – teigė VERT pirmininkas.
R. Pocius tikino, jog teisės aktuose yra numatyti saugikliai, kad rinkoje neįsigalėtų vienas žaidėjas. Jo teigimu, tam VERT turi instrumentų.
„Šiandien, be „Perlas energijos“, mes turime keletą tiekėjų. Trys iš jų – pagrindiniai tiekėjai – tiek Lietuvos, tiek Latvijos, tiek Estijos kapitalo įmonės. Tai tikrai vartotojo teisė yra rinktis. Jeigu ir yra tiekėjas, kuris užima dominuojančią padėtį, tai visi saugikliai yra numatyti teisės aktuose“, – kalbėjo R. Pocius.
„Jeigu būtų pamatyta, kad jis (tiekėjas – BNS) piktnaudžiauja savo dominuojančia padėtimi ir tai būtų nustatyta, VERT gali taikyti įvairius reguliavimo mechanizmus – įpareigojimus teikti ataskaitas, nagrinėtume, ar tiekimas yra pagrįstas kaštais, ar tiekėjas tikrai nepiktnaudžiauja, neužsididina kainų, netgi iki tokių kraštutinumų, kad toks tiekėjas gali būti pradėtas likviduoti“, – teigė VERT pirmininkas.
Jis pakartojo, jog „Perlas energijai“ už vienašališką sutarčių pakeitimą ar nutraukimą gali būti skiriama bauda iki 10 proc. įmonės metinių pajamų, gautų praėjusiais finansiniais metais iš konkrečios reguliuojamosios veiklos, taip pat stabdomas ar naikinamas veiklos leidimas.