Ministras teigė, kad visi pasiūlymai, kurie šiandien bus svarstomi Vyriausybės pasitarime, yra susiję su reagavimu į epidemiologinę situaciją.
„[Žiūrime], ką dar būtų galima padaryti, ypač ten, kur yra didžiausias sergamumas“, – sakė jis žurnalistams prieš Vyriausybės posėdį.
Tarp ruošiamų siūlymų – tiek galimybių paso ankstinimas ir taikymas vaikams jau nuo 12 m., privalomos kaukės pradinukams, įpareigoti visus dėvėti medicinines kaukes ar respiratorius. Taip pat svarstoma ir apskritai keisti galimybių paso galiojimo laiką, keisti izoliacijos tvarką paskiepytiems po kontakto su sergančiuoju. Tarp siūlymų – ir atsisakyti testavimo galimybių pasui greitaisiais antigeno testais.
„Iš pradžių mes neformaliame pasitarime aptarėme įvairias idėjas, šiandien Vyriausybės pasitarime pasižiūrėsime, kaip tai galėtų būti įgyvendinta konkrečių teisės aktų kontekste. Ir jei pasitarime bus sutarta, tas klausimas persikels jau į Vyriausybės posėdį – gal šiandien, gal kitą savaitę“, – komentavo A. Dulkys.
Keistųsi galimybių paso sąlygos
Ministras patvirtino, kad įvedus galimybių pasą vaikams nuo 12 m., o ne nuo 16 m., kaip yra dabar, norint patekti į tam tikras prekybos ar pramogų vietas, jiems galiotų tos pačios taisyklės kaip suaugusiems.
Komentuodamas siūlymą keisti galimybių paso galiojimo laiką ir jo susiejimą su trečia COVID-19 vakcinos doze, A. Dulkys konkretaus termino dar nenorėjo nurodyti.
„Kiek žinau, svarstoma, kad tai galėtų būti 7 mėnesiai. Kadangi tyrimai rodo, kad po 4 mėnesių jau daugeliui pradeda mažėti apsauga, natūralu, kad jau ir trečio skiepo svarba galimybių paso turinyje yra labai svarbi“, – kalbėjo jis.
Paklaustas, ar galimybių pasui vėliau bus būtinas ir 4 skiepas, ministras siūlė nebėgti įvykiams už akių: „Žinome situaciją, kokia ji yra po 2 skiepo, ateis laikas, kai gali reikėtų kažkokių sprendinių ir po trečio skiepo.“
A. Dulkys taip pat patvirtino, kad tam tikrais atvejais yra numatoma, kad būtų izoliacija ir testai ir tiems, kurie yra pasiskiepiję: „Bet kokios konkrečios sąlygos, koks konkretus algoritmas švietimo sistemai, šiandien apie tai kalbėsime.“
Paklaustas, kaip vertina teiginius, kad kaukės pradinukams – ne geriausia idėja, nes jos esą juos ir dusina, ir jas dėvėti drausmingas jas sudėtinga, ministras buvo konkretus.
„Man atrodo, kad labiausiai kas dūsta, matote iš reportažų reanimacijose. Čia yra tikras dusulys. Visa kita, man atrodo, mes kartu galim surėmę pečius ištverti“, – sakė A. Dulkys.
3028 atvejai ir 30 mirčių
Praėjusią parą nustatyti 3028 nauji COVID-19 atvejai, mirė 30 žmonių, rodo trečiadienį paskelbti Statistikos departamento duomenys.
Šalyje praėjusią parą atlikta 12,9 tūkst. molekulinių (PGR) ir 7,9 tūkst. antigeno tyrimų dėl įtariamo koronaviruso.
25 mirusieji buvo neskiepyti arba paskiepyti nepilnai. Mirė 11 vyresnių nei 80-ies metų pacientų, devyni vyresni nei 70-ies, penki, kuriems buvo per 60-imt. Trys mirusieji buvo vyresni nei 50-ies, du – vyresni nei 90-ies.
Pilnai paskiepyti buvo penki iš jų: po du 50-ies ir 80-ies metų amžiaus žmones bei vienas vyresnis nei 90-ies.
Iš 6,2 tūkst. asmenų, iki šiol mirusių nuo COVID-19, pilnai paskiepyti buvo 374. Tiesiogiai ir netiesiogiai su COVID-19 siejama 11,8 tūkst. mirčių.
14 dienų naujų susirgimų koronavirusu skaičius 100 tūkst. gyventojų dar šiek tiek sumažėjo ir siekia 1365,1 atvejo – jis mažėja trečią dieną iš eilės. Septynių dienų teigiamų diagnostinių testų rodiklis taip pat mažėjo trečią dieną iš eilės ir siekia 15,6 procento.
Ligoninėje – 1843 pacientai
Ligoninėse šiuo metu gydomi 1843 COVID-19 sergantys žmonės – keliomis dešimtimis mažiau nei prieš parą, 144 iš jų – reanimacijoje.
Praėjusią parą į ligonines dėl COVID-19 paguldyti 183 žmonės – keliolika daugiau nei parą anksčiau.
82 pacientams ligoninėse taikoma dirbtinė plaučių ventiliacija, deguonis papildomai tiekiamas 1548 žmonėms.
Per pandemijos piką šių metų sausį pacientų skaičius ligoninėse buvo pasiekęs 2,6 tūkstančio. Sveikatos apsaugos ministro Arūno Dulkio teigimu, karantinas galėtų būti įvestas COVID-19 pacientų skaičiui reanimacijose pasiekus apie 240.
Mažiausiai pasiskiepijusių – tarp 12–15 m vaikų
Praėjusią parą 2742 žmonės paskiepyti pirmąja vakcinos doze, iš viso paskiepyti 10 tūkst. 865 žmonės.
Iki šiol mažiausiai viena vakcinos doze paskiepyta per 1,8 mln. žmonių, tik pilnai vakcinuota – 1,6 mln., dar beveik 118,9 tūkst. pilnai paskiepytų gyventojų yra gavę ir sustiprinančiąją vakcinos dozę. Ją praėjusią parą gavo 7 tūkst. žmonių.
Lietuvoje mažiausiai vieną skiepo dozę yra gavę 65,4 proc. gyventojų. Ši dalis per parą paaugo 0,1 procentinio punkto.
Mažiausiai pasiskiepijusiųjų yra tarp 12–15 metų vaikų – kiek mažiau nei trečdalis. Tarp vyriausių šalies gyventojų, kuriems per 80 metų, paskiepyti 68,4 procento.
Iš viso Lietuvoje iki šiol gauta per 5,5 mln. vakcinos dozių, skiepyti sunaudota per 3,44 mln. dozių. Nepanaudota šiuo metu yra apie 2,06 mln. dozių.
Iš viso Lietuvoje nuo pandemijos pradžios COVID-19 susirgo beveik 434 tūkst. žmonių, iš jų tebeserga 29,8 tūkst. – keliais šimtais daugiau nei prieš parą.
Ispanijoje nera tokios diskriminacijos ir galimybių pasų,galim laisvai eiti į visas parduotuves o Lietuvoje negalima į pramonines parduotuves įeiti be g,paso kuris yra nevertas ir teisiškai negaliojantis,lauke žmoniems reikia laukti,kad patektu į maisto parduotuvę,nes negali,kvadratiniai metrai reikalingi.Lietuva tapo pajuokos objektu su tokiomis nesąmonėmis.