Dėl Didžiosios Britanijos išstojimo iš ES buvo susitarta tik praėjusių metų pabaigoje, o naujasis bendradarbiavimo režimas turėtų įsigalioti jau nuo 2021 m. sausio 1 d. Tad iškilo ambicingas uždavinys: per vienuolika mėnesių po JK išstojimo pratęsti derybas ir pasirašyti naują bendradarbiavimo sutartį. Paprastai dėl tokių sudėtingų klausimų paketo deramasi bent kelis metus.
Iš esmės susitarti buvo planuojama dar vasarą, tačiau jei to padaryti nepavyks, liepą reikėtų pratęsti pereinamąjį periodą.
„Jei susitarti iki naujųjų metų nepavyks įsigaliojusios PPO taisyklės t.y. aukštesni tarifai ir muitų barjerai įsigalios ir prekyba gerokai pabrangs. O tai ypač pavojinga šiuo metu, kai pandemija persimaišo su „Brexit“ sukeltu chaosu. Tai jau sprogstamas mišinys“, – prognozuoja A. Valionis.
Situaciją JK atidžiai stebintis A. Valionis pastebi, kad abiejų besiderančių šalių verslininkai sako tą patį: be galo sunki ekonominė padėtis gali tapti katastrofiška.
Vėliausiai derybos turėtų baigtis iki lapkričio pradžios – ES valstybės narės turi turėti laiko sutarties ratifikavimui.
„Birželio pradžioje ES vadovai aptars derybų eigą, tačiau sunku pasakyti ar bus apie ką kalbėti. Kol kas gerų naujienų mažai“, – teigia A. Valionis
VISĄ KOMENTARĄ ŽIŪRĖKITE: