REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Dėl koronaviruso įvedus įvairius ribojimus, šimtams tūkstančių gyventojų teko išeiti į prastovas. Subsidijos, skiriamos darbo užmokesčiui kompensuoti, ne visada prilygsta įprastoms darbuotojų algoms. Kadangi nuo jų dydžio priklauso įvairios išmokos ir pensijos, daugeliui kyla grėsmė prarasti ir dalį šių pinigų.

Dėl koronaviruso įvedus įvairius ribojimus, šimtams tūkstančių gyventojų teko išeiti į prastovas. Subsidijos, skiriamos darbo užmokesčiui kompensuoti, ne visada prilygsta įprastoms darbuotojų algoms. Kadangi nuo jų dydžio priklauso įvairios išmokos ir pensijos, daugeliui kyla grėsmė prarasti ir dalį šių pinigų.

REKLAMA

Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos duomenimis, iki vasario 21 d. už maždaug 300 tūkst. šalies darbuotojų buvo paprašyta subsidijų jų darbo užmokesčiui kompensuoti.

Nuo šių metų darbdaviams už tokius darbuotojus kompensuojamas visas prastovų metu darbuotojui priskaičiuotas ir išmokamas darbo užmokestis, tačiau ne daugiau kaip 1,5 minimalios mėnesinės algos (MMA), t. y. 963 eurai „ant popieriaus“, arba apie 650 eurų į rankas (pernai subsidijos buvo dar mažesnės).

Jeigu įprastomis aplinkybėmis jūsų alga didesnė, o dėl karantino ir prastovų bent kurį laiką buvo sumažėjusi, tuomet ir „Sodros“ skiriama motinystės, tėvystės ar vaiko priežiūros išmoka bus mažesnė. Taip pat nežymiai turėtų sumažėti būsima pensija.

REKLAMA
REKLAMA

Gyventojų praradimai gali siekti nuo kelių iki 1,5 tūkst. eurų ar dar daugiau per metus.

Kiek galima prarasti pinigų

„Sodros“ Komunikacijos skyriaus vyriausioji specialistė Malgožata Kozič paaiškino, kad motinystės, tėvystės ir vaiko priežiūros išmokos dydis apskaičiuojamas pagal žmogaus draudžiamąsias pajamas, gautas per 12 mėnesių, buvusių iki praėjusio mėnesio prieš teisės gauti išmoką atsiradimo.

REKLAMA

„Jei tuo laikotarpiu mama ar tėvas buvo prastovoje, apskaičiuojant išmokos dydį vertinamos prastovos metu gautos pajamos.

Ar dėl prastovos keisis išmokos dydis, priklauso nuo to, kokį atlyginimą tėvai gavo prieš prastovą ir kiek darbdavys mokėjo prastovos laikotarpiu. Jei vertinamuoju laikotarpiu pajamos buvo sumažėjusios, sumažės ir išmoka“, – komentavo M. Kozič.

Kaip pavyzdį ji pateikė moterį, kuri pagimdė vaiką vasarį ir norės išeiti vaiko priežiūros atostogų iki vienerių metų.

Tokiu atveju mokama 77,58 proc. kompensuojamojo uždarbio dydžio vaiko priežiūros išmoka. Šiai mamai vaiko priežiūros atostogos prasidėtų balandį ir vaiko priežiūros išmoka būtų apskaičiuojama pagal 2020 m. kovo – 2021 m. kovo draudžiamąsias pajamas.

REKLAMA
REKLAMA

Tarkime, moteris pastaruosius metus gaudavo apie 1240 eurų darbo užmokestį, tačiau dėl karantino 2020 m. kovo, balandžio ir gegužės mėnesiais buvo prastovose ir tuo laikotarpiu jai buvo mokamas MMA dydžio atlyginimas – 607 eurų. 

Tokiu atveju apskaičiuota pagal 12 mėnesių draudžiamąsias pajamas vaiko priežiūros išmoka siektų apie 838 eurus iki mokesčių per mėnesį.

Jei moteris gautų įprastinį 1240 eurų dydžio atlyginimą visus 12 mėnesių, vaiko priežiūros išmokos dydis būtų apie 962 eurai prieš mokesčius – taigi, 124 eurais per mėnesį, arba 1488 eurų per metus didesnis.

„Žinoma, reikėtų prisiminti, kad tai tik labai bendras hipotetinės situacijos modeliavimas, o motinystės, tėvystės ir vaiko priežiūros išmokos dydis apskaičiuojamas kiekvienu atveju individualiai“, – įspėjo „Sodros“ atstovė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Išmokas padidins, pensijas paliks mažesnes

Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos Komunikacijos skyriaus vedėja Edita Banienė informavo, kad šiuo metu rengiami įstatymo pakeitimai, kuriais numatoma alternatyviai skaičiuoti kompensuojamąjį uždarbį apdraustiesiems asmenims, kuriems buvo paskelbta prastova ir prastovos gavimo laikotarpis (ar jo dalis) patenka į išmokos skaičiavimui imamą laikotarpį. 

„Tai galioja ir savarankiškai dirbantiems žmonėms, kurių pajamos sumažėjo dėl karantino ar ekstremaliosios situacijos. Kadangi projektai dar ruošiami, kol kas diskutuojama dėl pagrindinių pakeitimų principų“, – komentavo vedėja.

Jos teigimu, skiriant pensiją vertinamos labai ilgo laikotarpio – per visą gyvenimą – sumokėtos pensijų draudimo įmokos.

REKLAMA

Esą draudžiamųjų pajamų pasikeitimas trumpą laikotarpį (pavyzdžiui, per kelis karantino ir prastovos mėnesius) reikšmingos įtakos pensijų dydžiui neturi.

E. Banienė skaičiavo, kad vidutinis gyventojas, sukakęs senatvės pensijos amžių, būna įgijęs apie 37 metus stažo.

Jei šis žmogus per gyvenimą dirbo už vidutinį darbo užmokestį, jis senatvės pensijos amžiaus sukakties metu bus įgijęs 37 pensijų apskaitos vienetus (AV).

Jei toks žmogus 2021 m. prastovose būtų 6 mėnesius ir per juos gautų 1,5 MMA dydžio apmokėjimą už prastovas, tai per kalendorinius metus jis įgytų ne 1 AV, o 0,86 AV, t.y. bendras jo įgytų AV skaičius būtų 36,86 (sumažėtų 0,14 AV).

Pinigine išraiška dabar tai būtų 0,58 euro per mėnesį (2021 metų AV vertė – 4,17 euro).

Taigi, per metus susidarytų – beveik 7 eurai. Kadangi kasmet AV indeksuojami, tai kiekvienais metais ir negautos pensijos suma didėtų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų