Pasak jo, tuo užsiims valstybės valdoma pavojingų atliekų tvarkymo bendrovė „Toksika“, tačiau išvežimo sąskaitas galiausiai turės padengti perdirbimo įmonė „Ekologistika“.
„Dar šią savaitę bus pradėtos vežti atliekos“, – BNS sakė K. Mažeika.
Alytaus miesto savivaldybės sudarytos Ekstremalių situacijų komisijos pirmininkas Rolandas Juonys antradienį teigė, kad atliekų išvežimo iš gaisravietės klausimas lieka atviras. Pasak jo, kas ir kada išveš susidariusias atliekas, kol kas nėra aišku.
„Toksikos“ komercijos direktorius Lukas Andronavičius sakė, kad bendrovė yra pasirengusi išvežti atliekas, bet tam reikia pagrindo.
„Tam, kad galėtume vykdyti paslaugą, reikia turėti kažkokį teisinį pagrindą, ar sutartį, ar pavedimą. Turi būti aišku, kas atliekų perdavėjas, turi būti aišku, kokiomis sąlygomis perimi tas atliekas, kas už tai mokės“, – BNS teigė L. Andronavičius.
„Situacija nėra tipinė. Šiaip dažniausiai atliekų tvarkymu rūpinasi atliekų turėtojai, bet šiai dienai yra sudėtingas klausimas, kas iš tikrųjų yra atliekų turėtojas“, – tvirtino jis.
Pasak aplinkos ministro, Vyriausybė trečiadienį priims reikiamus sprendimus atliekų išvežimui inicijuoti. Ministras taip pat sakė, kad sprendimai bus parengti taip, jog „Ekologistikos“ savininkas vėliau „nepareikalautų žalos dėl išvežto jo turto“.
„Vyriausybė duos „Toksikai“ pavedimą imtis veiksmų, (...), o sutarčių kiek reikės, tiek bus pasirašyta, kai bus pabaigtos tvarkyti atliekos arba jų tvarkymo eigoje“, – teigė K. Mažeika.
„Tas laukimas iš tiesų kelia nerimą visiems. Svarbu tas įtampas nuimti, pradėti darbus ir paskui kalbėti apie sutarčių pasirašymus“, – pridūrė jis.
K. Mažeika teigė, kad siekiant greitesnio atliekų išvežimo už tai sumokės valstybė, bet paskui išreikalaus tą pačią sumą iš „Ekologistikos“.
Spalio 16 dieną „Ekologistikoje“ kilęs gaisras buvo užgesintas per dešimt dienų.
Gavęs prokurorų išvadą, ministras žada apriboti „Ekologistikos“ veiklą
Gavęs Generalinės prokuratūros išvadą, aplinkos ministras Kęstutis Mažeika antradienį pranešė, kad apribos Alytuje degusios padangų perdirbimo įmonės „Ekologistika“ veiklą.
„Jeigu tokia teisinė galimybė yra, tai kuo greičiau tai padarysime“, – BNS sakė ministras.
Taip jis kalbėjo Generalinei prokuratūrai paskelbus, kad stabdyti „Ekologistikos“ registraciją Atliekų tvarkytojų valstybės registre ir stabdyti bendrovės turimo Taršos leidimo galiojimą turi ne prokurorai, o Aplinkos ministerija bei Aplinkos apsaugos departamentas.
Aplinkosaugininkai savo prašyme prokuratūrai teigė, kad pagal galiojančius įstatymus patys tokių veiksmų imtis negali.
Tačiau prokuratūra citavo įstatymą, numatantį, kad aplinkos apsaugos valstybinės kontrolės pareigūnai turi teisę nedelsiant sustabdyti aplinkai kenksmingą veiklą, kai dėl taršos integruotos prevencijos ir kontrolės leidimo ar taršos leidimo sąlygų nesilaikymo kyla tiesioginis pavojus žmonių sveikatai ar gyvybei ir kitais atvejais, jei fizinis ar juridinis asmuo teršia aplinkos orą, žemę, vandenį ir tai kelia tiesioginį pavojų žmonių sveikatai ar gyvybei.
K. Mažeika žada aiškintis, kodėl pavaldžių įstaigų vadovai neinformavo jo apie tokią galimybę.
„Man keista, nes iki šiol pavaldžių įstaigų vadovai, (...) man argumentavo, kad tokios galimybės (stabdyti veiklą) neturi. Galbūt ir aš buvau suklaidintas“, – teigė ministras.
„Šiuo atveju prašysiu paaiškinti, kas šioje vietoje buvo neteisus, nepriėmė sprendimo. Manau, kad pasidarysime vidinį tyrimą, išsiaiškinsim ir priimsim sprendimus“, – pridūrė jis.
Gaisras Alytaus Pramonės rajone įsikūrusioje įmonėje „Ekologistika“ kilo spalio 16 dieną, ugniagesiai su ugnimi ir jos padariniais kovojo ilgiau nei savaitę.