Negana to, ministras sustabdė savo pirmtakės Agnės Bilotaitės sprendimą nuo 2025 m. sausio 1 d. uždrausti Lietuvoje laikyti vairavimo egzaminus rusų kalba.
Kodėl ministras priėmė tokius sprendimus ir ko iš jo tikėtis toliau? Apie tai buvo kalbėta naujienų portalo tv3.lt laidoje „Dienos pjūvis“ .
Pone Kondratovičiau, kaip suprasti tuos jūsų pasakymus? Kai kurie žmonės tai kritikuoja teigdami, kad jūs palaikote Rytų pusę, ką jūs į tai atsakytumėte?
Aš kalbėjau apie baltarusų tautą, kuri ne vieną šimtmetį buvo ir gyveno Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje, ir buvo jos dalis. Aš kalbėjau apie tai, kad dabar ji labai tolsta, ir labai gaila, kad ta istorija, kuri buvo ne vieną šimtmetį kartu gyventa, pamirštama ir einama į kitą pusę.
Aš pabrėžiau, kad būtent dabartinis režimas, kuris yra Baltarusijoje, yra labai priešiškas ne tik Lietuvai, bet ir daugeliui savo piliečių.
Tai jūs dabar pabrėžiate apie režimą, bet tuo metu, kai kalbėjote interviu, aš kiek girdėjau, apie režimą jūs nekalbėjote.
Tikrai kalbėjau, galbūt ne visą interviu pažiūrėjote. Kalbėjau, kad neturime pamiršti, kas dabar valdo Baltarusiją, ir tikrai turime stiprinti tą saugumą.
Ir tas papildomas dėmesys, papildomi veiksmai dėl rizikų suvaldymų – būtini. Kalbėjau apie punktų uždarymą, priemones, kurios taikomos pasienyje, kad jas reikia nemažinti, o tik stiprinti.
Kovojo kartu
Jūs pagal tautybę, kiek girdėjau, esate lenkas, bet galbūt turite ir baltarusiškų šaknų? Kokia situacija?
Nesiaiškinau tiek giliai, bet kiek turiu informacijos, kiek surinkau, tai iki proproprosenelių buvome lenkais. Jei paieškočiau, kaip aš ir minėjau, iki tos gilios istorijos, tai ir Sirokomlė, kuris atvažiavo pas mus ir yra palaidotas Rasų kapinėse, gi buvo Kondratowicz. <...> Tai gal ir yra kažkokia sąsaja.
Bet vėlgi, aš kalbu apie tą bendrą laikotarpį, pragyventą kartu, tai natūralu, kad galėjo taip būti.
Jūs sakote, kad mums, lietuviams, baltarusiai yra artimiausi, bet kodėl, pavyzdžiui, ne latviai, kuriuos broliais vadiname, artimiausi? Ar lenkai? Kodėl baltarusiai?
Tai būtent dėl tos bendros valstybės, ar kur jie buvo dalis mūsų bendros valstybės ir gyveno, ir kartu kovojo. Jeigu jūs pažiūrėsite, ar buvo, kada karas kažkoks tai sukeltas tarp mūsų – greičiausiai ne.
Jeigu neskaitant dabartinės hibridinės agresijos, kurią mes patyrėme iš Baltarusijos. Tokių dalykų, manyčiau, neatrastum, bet tai gal paliekame istorikams.
Daugiau galite išgirsti vaizdo įraše, esančiame straipsnio pradžioje.