Pasak transporto sekretoriaus Granto Shappso, tikslas yra supaprastinti taisykles ir sumažinti keliaujančių žmonių naštą, pakeičiant sistemą vienu raudonų pasaulio šalių sąrašu, rašo theguardian.com.
Naujosios taisyklės galioja tik Anglijai. Įgaliotos administracijos yra atsakingos už savo keliavimo taisykles, tačiau paprastai jos atspindi jau naudojamus metodus. Kai kurie pakeitimai įsigalios nuo spalio pradžios, o kitus ketinama įgyvendinti iki kito mėnesio pabaigos.
Kaip pakeistas „raudonasis sąrašas“?
Šis sąrašas keisis galbūt ne taip drastiškai, kaip buvo tikėtasi. Iš viso raudonajame sąraše iki paskelbimo buvo 62 šalys.
Aštuonios iš jų – Bangladešas, Egiptas, Kenija, Maldyvai, Omanas, Pakistanas, Šri Lanka ir Turkija – iš sąrašo buvo išbrauktos nuo trečiadienio 4 val. ryto.
Transporto departamentas teigia, kad žmonės neturėtų keliauti į raudonajame sąraše esančias šalis, o atvykstantys į Angliją iš bet kurios iš jų po atvykimo turi likti vyriausybės prižiūrimame viešbutyje.
Kaip pasikeitė „šviesoforo“ sistema?
Šalių reitingavimas „žalia, oranžine ir raudona“ spalvomis pakeičiamas raudonuoju sąrašu ir kitu sąrašu, kuris sujungs oranžinį ir žaliąjį sąrašus.
Žmonės, grįžę iš raudona spalva pažymėtos šalies, vis tiek turės susimokėti už karantiną vyriausybės prižiūrimame viešbutyje.
Visos šalys, neįtrauktos į raudonąjį sąrašą, bus laikomos atviromis ir turės savo keliavimo taisykles, kurios keičiasi.
Kaip pasikeis reikalavimai dėl pasiskiepijimo prieš kelionę?
Nuo spalio 4 dienos įvedamos taisyklės numato, kad pilnai paskiepytiems žmonėms prieš išvykstant iš raudonajame sąraše neesančių šalių nereikės atlikti PGR testo prieš išvykstant. Tačiau kitos šalys gali turėti savo taisykles.
Pilnai nepaskiepyti žmonės turės testuotis prieš atvykstant į Angliją, atvykę karantinuotis ir atlikti du PGR testus (nebent jie nuspręstų susimokėti už greitesnę „testavimo ir paleidimo“ sistema).
Kitame pranešime teigiama, kad pilnai paskiepytiems keliautojams iš daugelio naujų šalių, įskaitant Japoniją ir Singapūrą, turi galioti tos pačios taisyklės, kaip ir pilnai paskiepytiems JK keliautojams iš JAV ir Europos.
Kaip keičiasi atvykusiųjų testavimas PGR testais?
Ketinama iki spalio pabaigos atsisakyti būtinybės praėjus dviem dienoms po atvykimo atlikti PGR testus, jei pilnai paskiepyti žmonės atvyksta iš šalių, kurios nėra įtrauktos į raudonąjį sąrašą. Visiems atvykusiems iš raudonųjų šalių ir toliau bus atliekami PGR testai, neatsižvelgiant į skiepijimo būseną.
Vietoj to, atvykstantieji pasidarys greituosius testus, kurie yra pigesni. Kol kas nepaskelbta tiksli data, kada nebereikės testuotis PGR testais.
Kodėl buvo pakeisti reikalavimai?
Jau kurį laiką buvo reikalaujama, kad „oranžinis sąrašas“ būtų panaikintas, nes manoma, kad jis yra painus.
Vyriausybės šaltiniai taip pat teigė, kad raudonojo sąrašo šalių skaičiaus mažinimas galėtų paskatinti vakcinavimąsi.
Savo pranešime G. Shappsas sakė: „Visa tai buvo įmanoma tik todėl, kad tiek daug žmonių buvo paskiepyti. Devyni iš 10 suaugusiųjų šioje šalyje pasiskiepijo, ir tai leido mums atsisakyti šviesoforo sistemos“.
Kaip tai paveiks keliavimą?
Be to, kad nebereikia testuotis, visos kelionės išlaidos bus pigesnės. Testų teikėjai paprastai prašydavo 60 svarų sterlingų už PGR testą ir 30 svarų sterlingų už greitąjį testą.
Pavyzdžiui, Turkijos išbraukimas iš raudonojo sąrašo suteikia galimybę keliauti į vietą, kuri tradiciškai buvo labai populiari tarp britų. Dėl patekimo į raudonąjį sąrašą keliautojai, grįžę iš šalies, turėjo karantinuotis, o tai reiškia 10 dienų viešbutyje, kurio kaina asmeniui viršija 2 000 svarų.
Nuo spalio pasikeičianti tvarka yra didelė kelionių sektoriaus galimybė, todėl įmonės greičiausiai stengsis kuo geriau išnaudoti visus pakeitimus, galbūt pristatydamos naujus paketus ir pasiūlymus.