Dėl pataisų Seimas pirmą kartą turėjo balsuoti kiek vėliau ketvirtadienį, tačiau Seimo narė Agnė Širinskienė pasipiktino, kad įstatymo pataisoms išvadų dar nespėjo parengti Seimo Teisės departamentas.
„Prašyčiau sustabdyti procedūrą ir paskui pakartoti, kai Teisės departamentas spės padaryti išvadą“, – kalbėjo A. Širinskienė.
„Stabdome šio projekto svarstymą“, – pritarė Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen.
Popiet Teisės departamentui pateikus pastabas, Seimo nariai balsavo dėl pateiktų pataisų. 62 Seimo nariai balsavo už, prieš – 35, susilaikė 16. Kad pataisoms būtų pritarta, Seimas balsuos dar du kartus. Įstatymo pakeitimus parašu turės įtvirtinti ir prezidentas. Pataisų svarstymas nukeltas į rudenį.
Seime užvirė diskusija
„Noras būtų, kad sekmadienis nebūtų išskiriama diena, ji taptų tokia pat, kaip likusios šešios savaitės dienos. Alkoholiniais gėrimais būtų galima prekiauti nuo 10 val. ryto iki 20 val. vakaro. Siekis, kad įstatyme nuo 18 iki 20 metų žmonės turėtų galimybę įsigyti silpnuosius alkoholinius gėrimus iki 15 laipsnių stiprumo“, – Seime antradienį kalbėjo Seimo narys, liberalas Andrius Bagdonas.
Seimo narys, konservatorius Linas Slušnys jo teiravosi, kas Lietuvoje pasikeitė, kad būtų galima švelninti prekybą alkoholiu.
„Gerą dešimtmetį alkoholinių gėrimų vartojimas Lietuvoje mažėjo. Praėjusioje kadencijoje buvo įvesta nemažai draudimų ir ribojimų, kurie tikrai prisidėjo prie alkoholinių gėrimų vartojimo sumažėjimo, bet dalis vartojimų buvo nepasverti, neduodantys apčiuopiamo rezultato“, – teigė A. Bagdonas.
Seimo narė Laima Nagienė piktinosi, kad tokie įstatymo sušvelninimai skatins alkoholį vartoti jaunesnius žmones.
„Mažindami šituos apribojimus, ką mes išlošiame? Ar galvojame apie sveiką jaunimą, kad gimtų sveiki vaikai, o ne kad pakenktų jiems, pradedant alkoholį vartoti“, – sakė L. Nagienė.
A. Bagdonas patvirtino, kad jaunus žmones tikrai reikėtų skatinti nevartoti alkoholio, tačiau tai daryti ne per draudimus, bet per švietimą.
Apkaltino melu
Praėjusioje kadencijoje alkoholio kontrolės griežtinimą iniciavęs Seimo narys, valstietis Aurelijus Veryga A. Bagdoną apkaltino melu.
„Gerbiamas kolega, jūs meluojate. Vartojimas pradėjo mažėti būtent tada, kada buvo priimti sprendimai. <...> Jūs aiškinate, kad tai yra nelogiški sprendimai. Tai paaiškinkite man logiką – atlaisvinti reguliavimą, kai vartojimas pradeda augti, – tai logiška?“ – klausė A. Veryga.
A. Bagdonas jam atkirto, kad „pertekliniai draudimai įtakos nepadarė jokios“. Vis dėlto, jo teigimu, jei svarstymo stadijoje pataisos sulauks pasiūlymų, juos bus galima svarstyti.
Nuomonės išsiskyrė
A. Bagdono kolega, liberalas Eugenijus Gentvilas ragino parlamentarus palaikyti pataisas, atsisakant dalies, jo teigimu, neprasmingų draudimų.
„Mes, teikdami šitą projektą, negrįžtame į buvusią tvarką iki 2017 metų. Tik kai kurios pozicijos yra grąžinamos. Man kai kurie dalykai, pardavimo laikas, nėra svarbus. O štai, kur yra neprasmingi draudimai – reklamos, informacijos ir amžiaus draudimai.
Manau, kad šitas projektas nėra radikalus. Jis nėra radikalus grįžimas į laikus iki 2017 metų“, – patikino E. Gentvilas.
Tuo metu Seimo narys, darbietis Mindaugas Puidokas ragino kolegas Seimo narius nepalaikyti pataisų, kad paaugliai nebūtų skatinami vartoti alkoholio.
„Jeigu tam tikri priimti sprendimai duoda rezultatą, vadinasi, keisti tvarką nėra teisingas sprendimas“, – sakė M. Puidokas.
Suvienodintų prekybos laiką, mažintų amžiaus kartelę
Įregistruotose pataisose siūloma sumažinti amžių, nuo kurio leidžiama vartoti alkoholį, priklausomai nuo svaigalų stiprumo: nuo 18 metų – iki 15 proc. stiprumo alkoholinius gėrimus, o stipresnius – nuo 20 metų.
Taip pat svaigalų pardavimo laikas būtų suvienodintas visomis savaitės dienomis – nuo 10 iki 20 val. Kartu siūloma panaikinti ir perteklinius alkoholio reklamos ribojimus.
Dar siūloma leisti mugėse ir parodose prekiauti natūralios fermentacijos alkoholiniais gėrimais, kurių tūrinė etilo alkoholio koncentracija neviršija 15 proc. (šiuo metu mugėse – 7,5 proc., parodose – 13 proc.). Masiniuose renginiuose ir toliau siūloma leisti prekiauti ne stipresniais kaip 7,5 proc. alkoholiniais gėrimais.
Alkoholio reklama siūloma nelaikyti objektyvios pažintinės, mokslinės ir istorinės informacijos apie alkoholinių gėrimų vartojimo būdus, gamybą, tradicijas, pelnytus apdovanojimus. Reklama taip pat būtų nelaikoma informacija apie alkoholinius gėrimus socialinių tinklų paskyrose, tačiau jose leidžiama tik nemokama įrašų sklaida.
Taip pat siūloma leisti ant alkoholinių gėrimų prekių esančias nuorodas, kurios nukreipia į alkoholinių gėrimų gamintojų interneto svetaines ar socialinių tinklų paskyras, užsienio gamintojų alkoholinių gėrimų prekių ženklinimo tekstus.
Turint neterminuotą mažmeninės prekybos alkoholiniais gėrimais licenciją, būtų leidžiama aptarnauti pirkėjus lauko sąlygomis ne didesniu kaip 80 metrų (šiuo metu – 40 metrų) atstumu nuo stacionariosios viešojo maitinimo vietos. Išskyrus tam tikras išimtis, susijusias su valstybės prižiūrimomis sritimis, vietas, kuriose leidžiamas alkoholio vartojimas, būtų leidžiama nustatyti savivaldybių taryboms.
Dauguma nepritaria pokyčiams
BNS užsakymu „Vilmorus“ gegužę atlikta apklausa rodo, kad 46,5 proc. apklaustųjų nepritaria ar greičiau nepritaria alkoholio prekybos ir reklamos ribojimų peržiūrai, tuo metu jai linkę pritarti 41,5 procento.
Net 74,6 proc. apklaustųjų nepritarė ar greičiau nepritarė alkoholio pirkėjų amžiaus ribos mažinimui, 59,3 proc. respondentų nepritarė ar greičiau nepritarė alkoholio pardavimo valandų ilginimui.
Pirkėjų amžiaus ribos mažinimą aktyviausiai palaiko žmonės iki 29 metų – 36,6 proc., tačiau ir šioje amžiaus grupėje 58,5 proc. apklaustųjų tam nepritaria. Pagal socialinę padėtį daugiausiai šio suvaržymo atlaisvinimo rėmėjų buvo tarp moksleivių ir studentų – 53,3 proc.
Ilgesnio pardavimo laiko rėmėjų daugiausiai buvo iki 29 metų (49,6 proc.) žmonės, labiausiai šią idėją rėmė moksleiviai, studentai (60 proc.) ir bedarbiai (51 proc.).