VSD adresuotame kreipimesi prašoma įvertinti, ar tokie ir panašūs Užsienio reikalų komiteto pirmininko veiksmai nekelia grėsmių nacionaliniam saugumui. VSD taip pat prašoma išsiaiškinti, ar nebuvo daugiau panašių atvejų, kuomet Seimo narys bendravo su grėsmę nacionaliniam saugumui keliančių tarnybų asmenimis, tai atitinkamai įvertinti, o dabar kuo skubiau pateikti rekomendacijas, kaip tokių Lietuvos vykdomą politiką bei diplomatiją diskredituojančių situacijų konservatorius Ž. Pavilionis galėtų išvengti tolesniame jo, kaip Seimo nario, darbe.
„Situacija yra šokiruojanti ir beprecedentė. Tokios Lietuvos diplomatijos krizės neturėjome per visą Nepriklausomybės laikotarpį. Užsienio reikalų komiteto pirmininkas Ž. Pavilionis, sąmoningai ar jau nesąmoningai, daro viską, kad diskredituotų Lietuvos diplomatiją, už užsienio politiką atsakingą Lietuvos Respublikos Prezidentą pasaulio akyse. Jei prisimintume jo pasisakymus Sakartvele, kuomet šokiruojančiu savo elgesiu jis sukėlė diplomatinį skandalą, tai galima (ne)pateisinti Sakartvelo saulės arba kartvelų vaišingumo poveikiu, tuo tarpu šiuo atveju už tokį politiko elgesį jis negali likti nenubaustas.
Nežinomiems asmenims, kurių tapatybe Ž. Pavilionis net nepasivargino įsitikinti, jis atvirauja apie Lietuvos diplomatijos veikimo užkulisius, vertina ir komentuoja J.E. Lietuvos Respublikos Prezidentą – tai yra tie dalykai, kurių pateisinti negalima. Šie veiksmai diskredituoja Lietuvą užsienio partnerių akyse, tampa mums nedraugiškų valstybių patyčių ir mūsų valstybės žeminimo objektu.
Tokia gėda, kokią jis užtraukė užsienio reikalų komitetui savo veiksmais, gali būti nutraukta tik vieninteliu būdu – Ž. Pavilioniui garbingai prisiimant atsakomybę ir atsistatydinant iš užimamų pareigų“, – sako LVŽS pirmininkas R. Karbauskis.
Pasak LVŽS pirmininko, į susidariusią situaciją kitaip turėtų reaguoti ir Premjerė I. Šimonytė bei užsienio reikalų ministras G. Landsbergis. Ž. Pavilionis savo veiksmais diskredituoja ir juos. Tad R. Karbauskis tikisi, kad tiek Premjerė, tiek ministras G. Landsbergis paneigs Ž. Pavilionio žodžius, nes, priešingu atveju, valdančiųjų požiūris į valstybę ir Prezidentą jau tampa problema.
R. Karbauskis pažymi, kad Ž. Pavilionis turi suprasti, jog jis yra pavirtęs kliūtimi sklandžiam diplomatinės tarnybos darbui ir ją jau diskreditavo tokiu mastu, kad tolesnis jo, kaip komiteto pirmininko, darbas, tampa neįmanomu.
„Ką geriausia galėtų padaryti Ž. Pavilionis dabar – atsistatydinti ir leisti situacijai nurimti, nustoti kelti skandalus ir liautis elgtis mažų mažiausiai neadekvačiai. Net atstatydinimo procedūros pradėjimas padarytų žalą valstybei, nes gėdinga situacija būtų vėl ir vėl eskaluojama.
Yra ir kitų aplinkybių, kurios labai apmaudžios ir rodančios, kad Ž. Pavilionis į savo, kaip komiteto pirmininko pareigas, žiūri labai neatsakingai. Kad ir vykimas į komandiruotę, kurios metu įvyko Ž. Pavilionio santuoka, už valstybės lėšas, arogantiški jo pareiškimai, bandant pateisinti savo veiksmus, kaip ypatingai svarbaus ir nepakeičiamo asmens, praktiškai vienintelio, kurio pastangomis buvo apginta Lietuva nuo okupantų ir priimta į ES.
Tai dar labiau komplikuoja situaciją, nes yra žeminami ne tik Lietuvos piliečiai, gynę Lietuvos laisvę, bet ir daugybė diplomatų,siekusių Lietuvos integracijos į Europos ir išsivysčiusių pasaulio valstybių šeimą. Tenka apgailestauti, kad tokią patirtį diplomatijoje turintis asmuo jau nebesupranta, kad toks susireikšminimas temdo akis, kenkia ne tik jo darbui, bet ir valstybei, tuo pačiu neleidžia jam priimti garbingo sprendimo – pasitraukti“, – apgailestauja R. Karbauskis.
Seimo vadovė nemato pagrindo atstatydinti Ž. Pavilionį
Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen teigia nematanti pagrindo iš Užsienio reikalų komiteto (UKR) pirmininko pareigų atstatydinti Žygimantą Pavilionį dėl jo paskelbto pokalbio su apsimetėliais iš Rusijos.
Tuo metu Seimo opozicijos lyderis Saulius Skvernelis žada imtis veiksmų konservatoriaus Ž. Pavilionio atžvilgiu.
„Pono Pavilionio pavyzdys parodė, kad visi turime labai būti budrūs ir atsargūs“, – ketvirtadienį Seime žurnalistams sakė V. Čmilytė-Nielsen.
Ji teigė, kad Ž. Pavilionio pasirinkta pokalbio forma jai asmeniškai nepriimtina, tačiau, anot V. Čmilytės-Nielsen, URK pirmininkas taip kalba nuolat.
„Tai neturėtų stebinti. Tai jo pozicija, kurią jis deklaruoja visą laiką“, – teigė parlamento pirmininkė.
Paklausta, ar mano, kad reikėtų Ž. Pavilionį atleisti iš Užsienio reikalų komiteto vadovo pareigų, V. Čmilytė-Nielsen sakė: „Manau, kad tam pagrindo nėra“.
Seimo opozicijos lyderis S. Skvernelis sutiko, kad apsimetėlių iš Rusijos pokalbį su Seimo URK pirmininku reikėtų vertinti kaip provokaciją, tačiau, anot jo, pokalbio turinys atskleidžia, ką žmogus iš tiesų galvoja.
Pasak opozicijos lyderio, šiame pokalbyje Ž. Pavilionis parodė nepagarbą prezidento institucijai, pademonstravo „beribį susireikšminimą“.
S. Skvernelis pažymėjo, kad tai jau ne pirma konservatoriaus klaida, susijusi su užsienio politika.
„Visi tie skandalingi pasisakymai, kliurkos užsienio politikoje, manau, jau daro rimtą problemą. Tikrai valdantieji turėtų pagalvoti, ar tai nekenkia šalies interesams“, – sakė opozicijos lyderis.
Jis teigė, kad opozicija imsis veiksmų dėl Ž. Pavilionio, bet neatskleidė kokių.
S. Skvernelis pabrėžė, kad dėl Ž. Pavilionio tinkamumo vadovauti Seimo komitetui pirmiausia turėtų spręsti valdantieji.
„Manau, kad tai valdančiųjų klausimas. Jie deklaravo prieš rinkimus aukštus moralinius, etikos ir skaidrumo standartus, tai dabar tegu pavertina, ir tai, nekalbant apie profesinę kompetenciją“, – tvirtino Seimo opozicijos lyderis.