• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Artėjantis vasaros sezonas dar balandžio mėnesį šilumos rekordais priminė apie klimato kaitą ir karščio bangas. Kas mūsų laukia šią vasarą ir ar kentėsime Lietuvoje 40 laipsnių karštį po 15 ar 20 metų?

Artėjantis vasaros sezonas dar balandžio mėnesį šilumos rekordais priminė apie klimato kaitą ir karščio bangas. Kas mūsų laukia šią vasarą ir ar kentėsime Lietuvoje 40 laipsnių karštį po 15 ar 20 metų?

REKLAMA

Apie tai TV3 Žinių „Dienos komentare“ žurnalisto Vladimiro Laučiaus pokalbis su klimatologu Justu Kažiu.

Lietuvoje šį mėnesį vėl stebėjome rekordines karščio bangas. Karščio rekordų sulaukiame iš esmės kiekvieną vasarą. Kokia bus ateinanti vasara, ar bus dar karštesnė už ankstesnes? 

Išties rekordų nemažai. Pats irgi sudalyvavau Estijoje viename iš rekordų balandžio mėnesio, tai pajutau, kas yra karštis, ir vasarą galima tikėtis pasikartojimų karščių. Kaip ir praeitų metų vasara buvo šilta, tikėtina, kad ir ši vasara, ypač liepos ir rugpjūčio mėnesiai turėtų būti šiltesni už vidutinius ir gal net ir karšti. Žadama ir karščio bangų nemažą dalį. Aišku, tai yra dar ne prognozės, bet tam tikros prielaidos, kurias daro ir europinis ilgų ir vidutinių prognozių centras ir JAV tie patys centrai. Vis tik Europa bus šilta, ypač nuo liepos ir rugpjūčio mėnesių. 

REKLAMA
REKLAMA

Jeigu taip kiekvieną vasarą mes sulauksim vis naujų karščio rekordų, tai kas bus po 15-20 metų? Mes Lietuvoje 40 laipsnių karštyje gyvensim? 

REKLAMA

Čia netgi gal juokingai skambėtų, bet apie tai galim pasakyti netgi tiksliau. Net kokia bus ši vasara yra sudėtingiau pasakyti, negu ko mes galim tikėtis po 20-30 metų. Temperatūra auga ir šiltuojo sezonu labai stipriai tai matysis sausringumo atvejais, karščių bangų atvejais. 40-ties turbūt, sakyčiau, dar gal per anksti prognozuoti, bet visą laiką miniu, kad greičiausiai Lietuvos karščio rekordą, kuris užfiksuotas pakankamai jau seniai, dar 20-to amžiaus antroje pusėje, mes jau tikrai turėtume pasiekti ir netgi pasiekinėti kiekvienais metais. Nes ne šiaip sau 2024-ųjų vasarą buvo karšta, mes dar vis gyvename toj naujoj pakopoj karštesnių orų

REKLAMA
REKLAMA

Vis dar daug kas bando paneigti, kad klimatas šyla, sako, čia yra tokie laikini svyravimai – šiandien šyla ir rytoj šąla. Jūs kaip į tai atsakytumėte? 

Ne šiaip tai ir vadinasi klimato kaita. Ne tik tai šilimas, turėjom ir balandžio mėnesį visokius orus. Taigi turim 25 ir dar daugiau laipsnių šilumos, kitą dieną ar po poros dienų jau vos neneigiamos temperatūros. Tai turbūt tas ekstremalumo arba įvairovės didėjimas yra viena iš priežasčių, bet vidutiniškai klimatas tikrai šyla ir jokių kitokių tendencijų ateinantiems bent jau 30 metų kol kas nematyti. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vienareikšmiškai šyla, turbūt vyresnio amžiaus žmonės neatsimena tokių vaikystės vasarų kaip dabar, tokiais karščiais. 

Sakyčiau, kad net ir aš pats jau vangiai beatsimenu tokias, nors dar dar lyg ir galėčiau. 

O tokia problema dar kartu su didėjančiais karščiais – sausros problema. Štai Vokietijos nacionalinė žiniasklaida jau skambina pavojaus varpais – dėl sausros Vokietijoje kenčia rudosios europinės voverės, paukščiai, jie yra gelbėjami jau masiškai, nes žūva grynai dėl sausros. Mes Lietuvoje taip pat susidursim su šia problema? Kaip užbėgti jai už akių? 

REKLAMA

Išties jau ir dabar, nors dar iki galo tyrimais nepatvirtinta, bet bent jau kiek aš irgi stebiu, ypač žiemos pabaigą, pavasario pradžią ar net įsibėgėjusį pavasarį, mes turime vis mažiau ir mažiau kritulių ir nepapildome mūsų vandens atsargų tokiais būdais. Tai tos pavasarinės sausros jau dabar Lietuvoje pradeda veikti.

Dar negirdėjau, kad čia mes susiduriam irgi su voverių ar ištisų rūšių žūtimi, bet tendencijos nėra geros. Jeigu tai kartojasi kelis metus iš eilės, požeminio vandens atsargos neatsigauna ir mes turime didesnes problemas, ypač su hidrologinėmis, tai yra vandens sausromis. Šuliniai išdžiūsta, nebeturime kuo papildyti vandens atsargų. Ir iš tikro tai, kas vyksta Vokietijoje, yra tam tikras signalas, kad ir Lietuvoje galime sulaukti panašių sąlygų.

REKLAMA

Ypač įdomu, kad žiemą ir pavasarį mes fiksuojame sausras, kas pas mus buvo išvis neįprastas reiškinys. 

Ar tos sausros, kaip ir karščiai, yra susijęs su brandaus miško tolesniu nykimu Europoje? Nes mūsų daugelis politikų biurokratų džiaugiasi, sako, kad Lietuvoje miškingumas ne tik nemažėja, bet ir didėja. Bet kai pasižiūrim, kas tai per miškai, tai pasirodo ir kirtimai miškais vadinami, ir jaunuolynai. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ši problema turbūt gaji visoje Vakarų Europoje ir Europos Sąjungos miškuose, kaip ir daugelyje kitų pasaulio šalių. Tie senieji tikrieji miškai naikinami beatodariškai, o jaunuolynai, jeigu jie ir taps miškais, tam reikia bent jau 30-40 metų. Dėl to jų vadinti pilnaverčiais miškais jokiu būdu negalima. Ar tai prisideda tiesiogiai prie sausrų aktyvėjimo? Turbūt ne, bet yra visada tam tikras ilgalaikis kelias.

REKLAMA

Ką tai reiškia? Sunaikinus ekosistemas, ilgai gyvavusias bioįvairoves, nualinamas dirvožemis, kuris iš esmės yra labiau linkęs sugerti šilumą, mažiau išlaikyti vandenį ir panašiai. Ir tai savaime aišku, gali prisidėti prie papildomo karščio poveikio. Sausra gali įvykti ir taip, bet jeigu mes vietoj miško turim plynę, be abejonės ten pasireiškimas jos darosi stipresnis.

REKLAMA

Ji ateis pas mus bet kokiu atveju, bet ar mes turėsim stipresnę, ar silpnesnę miškai, pelkės ir kitos gamtinės ekosistemos gali tai padėti sureguliuoti. Dėl to jų naikinimas arba saugojimas yra labai svarbus uždavinys, ypač bioįvaužirovės išsaugojimo kontekste, ne tik tai klimato kaitos kontekste. 

Visą pokalbį žiūrėkite straipsnio pradžioje. 

Gruodžio 1 d. TV3 Žinios. Istorinis Seimo sprendimas: žmonėms su negalia kompensuos šunų pagalbininkų įsigijimo išlaidas
Gruodžio 1 d. TV3 Žinios. Kalėjimuose atsiras nauja pareigybė – kapeliono asistentas: rūpinsis kalinių dvasine gerove
Gruodžio 1 d. TV3 Žinios. Šokiruojantis policijos radinys Vilniuje – šimtai tūkstančių SIM kortelių: narpliojamas botų fermų tinklas
Gruodžio 1 d. TV3 Žinios. Dar viena Kalėdų tradicija išbrango: paštininkai pastebi, kad išgyvena renesansą
Gruodžio 1 d. TV3 Žinios. FSB šešėlis Klaipėdoje: uoste dirbo su Rusijos saugumu siejama bendrovė
Gruodžio 1 d. Nuo tokio meistro moteris ragina bėgti kuo toliau: „Man grasino ir namą padegti“
Gruodžio 1 d. TV3 Žinios. Tarpukario vila Žaliakalnyje neatstatyta iki šiol: likę griuvėsiai bado akis
Gruodžio 1 d. TV3 Žinios. Sužibo įspūdingo dydžio ir išvaizdos žaliaskarė – vandenyje suręsta eglė prilygsta 30 aukštų pastatui
Gruodžio 1 d. TV3 Žinios. Verslininkai dalijasi, kaip sustabdyti balionų atakas: „tikimės, kad vasarį turėsime veikiantį prototipą“
Gruodžio 1 d. TV3 Žinios. Ligoninės stabdo planines operacijas dėl viršyto limito: „Kam nepasitaiko prastai suplanuoti“
Gruodžio 1 d. TV3 Žinios. Gyventojų pasirinkimai nustebino: kunigas pasakoja apie vis labiau mėgstamus spalvotus kalėdaičius
Gruodžio 1 d. TV3 Žinios. Specialistai atskleidė: šalies pradinukus kamuoja depresija, panikos atakos ir nerimo sutrikimai
Gruodžio 1 d. TV3 Žinios. Netikėta mokslininkų išvada: jaunystėje daug vartoję alkoholio – vėliau uždirba daugiau
Gruodžio 1 d. TV3 Žinios. Dviems ukrainiečiams nusipirkus žuvies iš šio turgaus nustatytas botulizmas: štai kokie simptomai
Gruodžio 1 d. TV3 Žinios. Žurnalistė prasitarė apie pareigūnų, politikų ir kontrabandos klanus: „Nešamos duoklės yra“
Gruodžio 1 d. TV3 Žinios. Vaikai pradėjo taip šėlti su sniegu, kad teko uždaryti mokyklą: „Praskėlė nosį ir nebegalėjo sustabdyti kraujo“
Gruodžio 1 d. TV3 Žinios. Būtinas advento vainiko akcentas – žvakės
Gruodžio 1 d. TV3 Žinios. Klaipėdos universiteto ligoninėje medikai rado tai, ko nesitikėjo: sutaupėme daug pinigų
Lapkričio 29 d. TV3 Žinios. Iš Zelenskio komandos pasitraukęs Jermakas pareiškė eisiąs į frontą
Lapkričio 29 d. TV3 Žinios. Kasčiūnas baiminasi blogiausio scenarijaus: „Plano nėra, valstybė neturi suvokimo“
Lapkričio 28 d. TV3 Žinios. „Dienos komentaras“ – pokalbis su Seimo nariu Vytautu Sinica
Lapkričio 28 d. TV3 Žinios. Neįtikėtinas Sargiūno tritaškis pelnė Lietuvos pergalę – „tokių metimų neišsitreniruosi“
Lapkričio 28 d. TV3 Žinios. Vyriausybė tikisi Lukašenkos geranoriškumo, opozicija kaltina naivumu: „Bus nuolatinės patyčios“
Lapkričio 28 d. TV3 Žinios. Nuo sausio brangs elektra ir šildymas: atskleidė, kokios kainos laukia gyventojų
Lapkričio 28 d. TV3 Žinios. Ekspertai įspėja: žmonės vis labiau įnikę į telefonus – „Jei paliksime vaikus prie ekranų, jie jų nepaliks niekada“
Lapkričio 28 d. TV3 Žinios. Pirmasis Lietuvoje 5G ryšio skambutis: karas, maras ar tvanas – ryšys vis tiek veiks
Lapkričio 28 d. TV3 Žinios. Atskleidė, kaip buvo elgemasi su konfiskuotais belgų aviganiais: „Prieš šunis nuolat naudojamas smurtas“
Lapkričio 28 d. TV3 Žinios. Seimas nori riboti nealkoholinių gėrimų pardavimą nepilnamečiams – numatomos baudos
Lapkričio 27 d. TV3 Žinios. „Dienos komentaras“ – pokalbis su TS–LKD pirmininku Laurynu Kasčiūnu
Lapkričio 27 d. TV3 Žinios. Šiame krašte degė gyvenamasis pastatas: užsiliepsnojo dėl 1 priežasties
Lapkričio 27 d. TV3 Žinios. Žemaitaitis grasina Budriui 1 dalyku: „Šikną reikia jausti ant kėdės“
Lapkričio 27 d. TV3 Žinios. Skrydžių vėlavimai sujaukė planus keliautojams: „Įdomu čia gyventi pas jus“
Lapkričio 27 d. TV3 Žinios. Šalia Baltųjų rūmų įvyko šaudynės: „Gyvulys, įvykdęs šį žiaurumą, sumokės didžiausią kainą“
Lapkričio 26 d. TV3 Žinios. Dėl balionų raminantis Kondratovičius sulaukė Kasčiūno pašaipų: užkliuvo lietuvių kalbos žinios
Lapkričio 26 d. TV3 Žinios. Žmonės dalinasi, kas dedasi Lietuvos gatvėse: „Kelias tikrai katastrofiškas“
Lapkričio 26 d. TV3 Žinios. „Dienos komentaras“ su Tarptautinio transporto ir logistikos aljanso vadovu Povilu Drižu
Lapkričio 26 d. TV3 Žinios. Šio krašto ligoninė perkėlė 200 suplanuotų operacijų dėl 1 dalyko: jaučiasi apgauti šios įstaigos
Lapkričio 26 d. TV3 Žinios. Klaipėdos turgavietėje pasirodė pirmosios šviežios stintos: kaina už kilogramą – įspūdinga
Lapkričio 26 d. TV3 Žinios. Sutarus nedidinti dyzelino kainų, štai kieno kainos augs nuo Naujųjų: vairuotojai jau griebiasi už galvų
Lapkričio 26 d. TV3 Žinios. Nelaimė šiame krašte: štai kas pražudė vyrą privačiame name
Lapkričio 26 d. TV3 Žinios. Pamatykite: naujos kareivinės JAV kariams atvėrė duris šioje Lietuvos vietoje
Lapkričio 25 d. TV3 Žinios. Seimas apsisprendė – vėl reformuoja sveikatos apsaugos sistemą
Lapkričio 25 d. TV3 Žinios. Vis žadamo atlyginimo dar nėra: protestuojantys pareigūnai parodė, kas juos gali pakeisti
Lapkričio 25 d. TV3 Žinios. Pasaulis pradeda Kalėdų laukimą: karieta atvežta Baltųjų rūmų eglė, o Dortmundo eglutė nustebins savo aukščiu
Lapkričio 25 d. TV3 Žinios. „Dienos komentaras“ – pokalbis su politologu Šarūnu Liekiu
Lapkričio 25 d. TV3 Žinios. Baltuosiuose rūmuose tęsiasi Padėkos dienos tradicijos, o eiliniai amerikiečiai vargsta: „Trumpas mus žlugdo“
Lapkričio 25 d. TV3 Žinios. Vilniuje – tarptautinė kalėdinė paramos mugė
Lapkričio 25 d. TV3 Žinios. Teisingumas lietuviškai: rekordinį kyšį paėmęs buvęs Kauno valdininkas išleistas į laisvę
Lapkričio 25 d. TV3 Žinios. Sunkvežimiai stovi, o balionai – toliau skraido: teisėsauga reikalauja apsišarvuoti kantrybe
Lapkričio 25 d. TV3 Žinios. Mokytojų piketas švietimo ministrę privertė imtis veiksmų – algas žada didinti nuo sausio
Lapkričio 25 d. TV3 Žinios. Kultūrininkai žada eiti į politiką – jungsis jau prie egzistuojančių partijų
Lapkričio 25 d. TV3 Žinios. „IKEA“ bandęs padegti ukrainietis sulaukė teismo verdikto: sprendimo skųsti neketina
Lapkričio 24 d. TV3 Žinios. Tūkstančiai gyventojų rizikuoja savo gyvybe: pasakė, kodėl nenaudoja dūmų detektorių
Lapkričio 24 d. TV3 Žinios. Paryžiuje – šokiruojanti paroda: pristatytos aštuonios iš viso pasaulio surinktos mumijos
Lapkričio 24 d. TV3 Žinios. Klaipėdos Kalėdų eglę padovanojusi Irena: „Šitiek širdį skaudėjo“
Lapkričio 24 d. TV3 Žinios. Šiame krašte vyrauja neįprasta prieškalėdinė tradicija: pamatykite velnio festivalį
Lapkričio 24 d. TV3 Žinios. Štai kiek šiemet žmonių sulaukė baudų už naudojimąsi telefonu vairuojant: policija įspėjo kuo tai gali baigtis
Lapkričio 24 d. TV3 Žinios. Šių metų Nacionalinio judumo iššūkyje dalyvavo įspūdingi skaičiai lietuvių: štai kokie lyderiai
Lapkričio 24 d. TV3 Žinios. Liudininkai – apie Šiauliuose peiliu nužudytą 22 metų vyrą: „Tai nebuvo atsitiktinis kivirčas gatvėje“
Lapkričio 24 d. TV3 Žinios. „Dienos komentaras“ – pokalbis su finansų ministru Kristupu Vaitiekūnu
Lapkričio 24 d. TV3 Žinios. Kruvinų muštynių Laisvės alėjoje kaltininkai išgirdo nuosprendį: už grotų nekeliaus, vieno mušeikos vis dar nerado
Lapkričio 24 d. TV3 Žinios. Paryžiaus muziejuje atgimė princesė Diana: tokios suknelės Londone vilkėti ji negalėtų
Lapkričio 24 d. TV3 Žinios. Lukašenka toliau tyčiojasi ir provokuoja – Nausėda sako, kad Lietuva situacijos viena neišspręs
Lapkričio 24 d. TV3 Žinios. Tauro kalną rekonstravo, bet vieną gyventojų grupę pamiršo: „Realiai, niekur nusileisti negali“
Lapkričio 24 d. TV3 Žinios. Štai kaip spręs ilgų eilių pas gydytojus problemą: sutarė kam skirs 4,3 mlrd. eurų
Lapkričio 24 d. TV3 Žinios. Sužinokite, kiek šiemet Lietuvos gyventojų nukentėjo nuo sukčių: „DI labai padeda sukčiams“
Lapkričio 24 d. TV3 Žinios. Lietuvoje esantys tam tikri autobusai gali būti valdomi šios šalies: juos atjungti gali bet kuriuo metu
Lapkričio 24 d. TV3 Žinios. Jaunos mamos pripažįsta – vaiko išlaikymas pasidarė nežmoniškai brangus: Išeitis – mokesčių lengvatos?
Lapkričio 24 d. TV3 Žinios. Po „Nord Stream“ sabotažo – Vokietijos SGD terminalus prižiūri lietuvių ekspertai
Lapkričio 24 d. TV3 Žinios. Kritika premjerei dėl motinystės atostogų pavadinimo: ji tampa visiškai juokinga, vaidina reformatorę
Lapkričio 24 d. TV3 Žinios. Valdantieji nesutaria dėl degalų akcizo: „Su Lenkija lenktyniauti yra nerealu“
Lapkričio 24 d. TV3 Žinios. Lietuvių pamėgtuose automobiliuose pilna trūkumų – skelbia naujausias tyrimas
Lapkričio 23 d. TV3 Žinios. Kaune įžiebta Kalėdų eglė: prabangi žaliaskarė stebina savo grožiu
Lapkričio 23 d. TV3 Žinios. Prasidėjo derybos dėl Trumpo „taikos plano“: ko laukti Ukrainai?
Lapkričio 22 d. TV3 Žinios. Pirmą kartą Lietuvoje pagarbiai palaidoti negimę ir tėvų atsisakyti vaikučiai
Lapkričio 21 d. TV3 Žinios. „Dienos komentaras“ – pokalbis su vidaus reikalų ministru Vladislavu Kondratovičiumi
Lapkričio 21 d. TV3 Žinios. Kultūros atstovai dar kartą susirinko į protestą – šį kartą su aiškiu „ne“ Žemaitaičiui
Lapkričio 21 d. TV3 Žinios. Lukašenka tyčiojasi iš Lietuvos – vietoj vilkikų, kontrabandiniai balionai: „O ko čia tikėjotės, sąžiningo žaidimo?“
Lapkričio 20 d. TV3 Žinios. Pamatykite: egles pasipuošė jau ne vienas gyventojas
Lapkričio 20 d. TV3 Žinios. Klaipėdiečiai nesupranta, kodėl iš šeimos buvo paimtas ir vėliau grąžintas naujagimis: „Taip nereikėtų daryti“
Lapkričio 20 d. TV3 Žinios. Naujos sukrečiančios avarijos detalės – gydytojai šokiruoti: „Neprisimename tokių atvejų“
Lapkričio 20 d. TV3 Žinios. Kelininkams susitvarkius su pirmuoju sniegu, Juras Taminskas nestygo džiaugsmu: mitas tikrai išsklaidytas
Lapkričio 20 d. TV3 Žinios. Pamatykite: šiuose kraštuose jau iškrito sniegas ir žada stiprų šaltį
Lapkričio 20 d. TV3 Žinios. Kasčiūnas atsakė, ar priimtų Šakalienę į partiją: nustebins ne vieną
Lapkričio 20 d. TV3 Žinios. Štai kaip Lukašenka apgavo Lietuvą: iš pradžių kartojo, kad vilkikai laisvai išvyks iš Baltarusijos
Lapkričio 20 d. TV3 Žinios. Aiškėja, kaip atrodys Kauno Kalėdų eglė – kauniečiai negaili pagyrų: „Bus gražu“
Lapkričio 20 d. TV3 Žinios. „Dienos komentaras“ – pokalbis su politikos apžvalgininku Vytautu Bruveriu
Lapkričio 20 d. TV3 Žinios. Trumpas pritarė Ukrainos taikos planui: štai kokie jo pagrindiniai punktai
Lapkričio 20 d. TV3 Žinios. Vilniuje avariją sukėlusi vairuotoja įpūtė kone 3 promiles: į policijos automobilį nusinešė ir šluotą
Lapkričio 20 d. TV3 Žinios. Sinkevičius kirto Šakalienei viešai: „Mums nereikia nei dramos, nei dramos karalienės“
Lapkričio 20 d. TV3 Žinios. Šiame mieste siaubingas darinys: gyventojams sukėlė viduriavimą ir vėmimą
Lapkričio 20 d. TV3 Žinios. Šis paveikslas 1 iš 2 brangiausių pasaulyje: štai už kiek milijonų parduotas aukcione
Lapkričio 20 d. TV3 Žinios. Įsiminkite šią dieną – atsiėmus specialią miesto valiutą Vilniuje lauks skanėstai ir netikėtos pramogos
Lapkričio 20 d. TV3 Žinios. Prisiminė 13-mečio žūties akimirką: vienas posūkis lėmė tragediją
Lapkričio 20 d. TV3 Žinios. JAV, Ukrainos ir Europos derybos dėl Trumpo komandos pasiūlyto „taikos plano“
Lapkričio 19 d. TV3 Žinios. Iš viešosios kalbos eksperto – pagyros Dianai Nausėdienei: „Čia retas atvejis“
Lapkričio 19 d. TV3 Žinios. „Dienos komentaras“ – pokalbis su prezidento patarėju Deividu Matulioniu
Lapkričio 19 d. TV3 Žinios. Antanas Nedzinskas piktinasi pareigūnų darbu: „Elgėsi nehumaniškai“
Lapkričio 18 d. TV3 Žinios. Kasčiūnas kritikuoja valdančiųjų prioritetus: „Trinkelės laimi prieš integruotą oro gynybą“
Lapkričio 18 d. TV3 Žinios. Aiškėja daugiau detalių apie po gimdymo atimto kūdikio mamą: Vaiko teisėms – du galvosūkiai
REKLAMA
Kaip jie gali spėti kokia bus vasara jeigu nesugiaba nuspėti trijų dienų orų
Nepasakyčiau ir dėl žiemos,kai reikia mokėti už šildymą,vis informuoja,kad ši žiema šaltesnė už praeitą,o šis mėnuo šaltesnis už ankstesnį
del mazo krituliu kiekio neveltui suregistruos visus grezinius.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų