Žinių radijo laidoje „Dienos klausimas“ situaciją komentavusi profesorė, VU Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto politologė A. Ramonaitė teigė, jog būtų klaidinga lyginti Baltarusijos ir Rusijos visuomenes, taikant tokius pačius ribojimus migrantams iš šių šalių.
„Yra esminis skirtumas. Rusijoje piliečiai nesipriešina savo valdžiai. Tuo tarpu Baltarusijoje – priešinasi ir taip priešinasi, kad jeigu Lukašenka nestovėtų už Rusijos nugaros, revoliucija tikrai būtų pavykusi. Sulyginti rusių ir baltarusių šioje situacijoje negalima – jie padarė viską, ką galėjo“, – sakė politologė.
Politologės teigimu, dauguma baltarusių aktyviai pasisako ir protestuoja prieš Lukašenkos režimą.
„Kalbant apie baltarusius, yra akivaizdu, jog didžioji dalis visuomenės visiškai neremia Lukašenkos, yra priešiški jam, nusiteikę pro-demokratiškai“, – papildo politologė.
Kaip Baltarusijos visuomenės lūžį politologė įvardija 2020 m. vasarą Baltarusijoje vykusius protestus.
„Kai darėme interviu su pabėgėliais iš Baltarusijos, mums jų pasakojimai priminė sąjūdžio laikus. Moralinis nusiteikimas, pagalba vieni kitiems, kova prieš autoritarinį režimą. Žūtbūtinė kova, kai žmogus čia ir dabar turi pasirinkti, ar jam ginti kaimyną, kurį muša, ar bėgti nuo policininko. Sprendžiant moralinę dilemą, jis pasirenka ginti kaimyną, nors galiausiai pats lieka sumuštas, ar išvežtas į kalėjimą.
Matai, kaip įprasti žmonės, kurie anksčiau niekada nebuvo jokia opozicija, jie per kelis mėnesius užaugo. Jie čia emigravę patys labai daug mąsto, ar tarp jų nėra kokių infiltruotų žmonių, Lukašenkos režimo veikėjų“, – pasakojo politologė.
Taikomi dvigubi standartai
Pasak politologės, kalbant apie baltarusių imigraciją susiduriama su dvigubais standartais – keliami kaštų ir institucijų pajėgumų klausimai, kurie nėra taikomi, kalbant apie ukrainiečių pabėgėlių migraciją į Lietuvą.
„Kai kalbame apie ukrainiečius, kad jiems reikia padėti, niekas nekelia tokių klausimų – kad mums sunku, brangiai kainuoja ir t.t. Nes visi supranta, kad reikia padėti ir kito kelio nėra.
O kai kalbame apie baltarusius, sakome, jog neturime pajėgumų. Na tai didinkime pajėgumus. Taip, saugumas yra svarbiausia ir mums labai svarbu neįsileisti asmenų, kurie keltų pavojų.
Bet tai yra efektyvumo klausimas. Didinkime pajėgumus, skirkime tam daugiau žmonių“, – komentuoja politologė.
Politologės teigimu, šiuo metu trūksta aiškios valstybinės strategijos. Vietoj to, pasak jos, matomas blaškymasis, ilgalaikių tikslų išsižadėjimas.
„Vyriausybės blaškymasis yra gana keistas. Jeigu mes visą laiką sakėme, jog remiame demokratišką Baltarusiją, tuomet nepamirškime, jog niekada nebuvo tokio didelio šanso, kaip yra dabar. Ar mes norime lengva ranka nubraukti kelių metų darbą?“, – klausia politologė.
Visą „Žinių radijo“ laidą stebėkite čia: