„Lietuvos advokatūra, reaguodama į žinomų mūsų šalies asociacijų ir asmenų sulaikymą, pareiškia, kad ikiteisminio tyrimo pareigūnai privalo pagrįsti, kodėl naudojamos fizinį bei psichologinį poveikį turinčios priemonės – asmenų sulaikymas dviem paroms – tampa įprastu standartu ikiteisminiuose tyrimuose“, – rašoma pranešime.
„Lietuvos advokatūros nuomone, svarbių Lietuvos organizacijų, kurių veiklai skaidrumas ir reputacija yra pagrindas, vadovų sulaikymas yra perteklinis. Tai priemonė, kuri pažeidžia žmogaus teises bei skirta galimai įbauginti, pažeminti ar iš anksto nuteisti asmenį“, – teigiama jame.
Lietuvos advokatūros pirmininkas Ignas Vėgėlė sako, kad sulaikymas, neatskleidžiant jo reikalingumo, yra ydinga praktika.
„Šiuo atveju kyla klausimas, kodėl asmenys yra sulaikomi iki 48 valandų ir kur jie bus laikomi sulaikymo metu? Pastebėtina, kad tyrimas pradėtas daugiau kaip prieš pusę metų, vadinasi, teismui paruošti dokumentus dėl kardomosios priemonės buvo galima iš anksto ir dėl sulaikymo kreiptis į teismą“, – sako I. Vėgėlė.
Lietuvos advokatų bendruomenė, anot advokatūros, laikosi pozicijos, kad sulaikymas 48 valandoms turi būti taikomas tik kaip kraštutinė priemonė ir griežtai vadovaujantis proceso įstatymuose nustatytais pagrindais.
„Itin dažnai pakanka atlikti apklausas, nustatyti apribojimus bendrauti bei atlikti poėmius“, – teigia advokatūra.
Specialiųjų tyrimų tarnyba ir Generalinė prokuratūra pirmadienį pranešė apie ikiteisminį tyrimą dėl įtariamo stambaus masto kyšininkavimo, papirkimo, prekybos poveikiu, turto iššvaistymo ir dokumentų klastojimo.
Taip pat pranešta apie V. Sutkaus ir M. Zalatoriaus bei dar keturių „verslo pasaulio“ asmenų sulaikymą, tačiau konkrečiai teisėsauga nenurodė, kokie įtarimai pareikšti sulaikytiesiems.
Teisėsauga galimus nusikaltimus sieja su neteisėtai vykdoma lobistine veikla ir poveikiu teisėkūros procesams. Teisėsauga teigė besiaiškinanti V. Sutkui priklausančių 400 tūkst. eurų kilmę.
Prokuratūros teigimu, turimi duomenys leidžia įtarti, kad V. Sutkus, vykdydamas savo pareigas LVK ir atstovaudamas jos narių bei kitų verslo subjektų interesams, pasinaudodamas savo užimamomis pareigomis, visuomenine padėtimi, pažintimis, ryšiais ar kita įtaka, galimai gaudavo neteisėtą piniginį atlygį už jo darytą poveikį priimant įvairius verslo subjektams svarbius teisės aktus.
M. Zalatorius įtariamas dalyvavęs keliuose nusikalstamos schemos epizoduose.