Prestižiniame „Mayo Clinic Proceedings“ žurnale publikuotame straipsnyje mokslininkų grupė teigia: „Mes neturime tiesioginių įrodymų, kad veido kaukės sumažina SARS-CoV-2 viruso plitimą, nes tai pareikalautų klinikinių tyrimų, kurie kirstųsi su etika. Tačiau tie moksliniai darbai, kuriuos mes analizavome, aiškiai rodo, kad veido kaukės gali sumažinti virusų plitimą ir apsaugoti ją dėvintį – kai kurios netgi labai efektyviai. Šio įrodymo turėtų daugiau nei pakakti tam, kad galėtume rekomenduoti jų dėvėjimą, ypač žinant, kaip sunkiai sekasi suvaldyti dabartinę pandemiją“.
Mokslininkų grupė ištyrė 25 anksčiau publikuotus mokslinius darbus, kuriuose buvo aiškinamasi, kaip įvairias daleles stabdo skirtingų medžiagų kaukės. Nepaisant to, kad daugelis tyrimų buvo atliekami taikant skirtingus metodus ir tai apsunkino mokslininkų tiriamąjį darbą, epidemiologijos profesorius Juanas Jesusas Carrero tikina, kad jie užtikrintai demonstravo: kai kurios medžiaginės kaukės sumažina dalelių plitimą nuo ją dėvinčio asmens ir sumažina įkvepiamų dalelių skaičių.
Daugiau sluoksnių – geriau
„Tai gali skambėti nelogiškai, kad austa medžiaga, su tarpais tarp sluoksnių, kurie matomi plika akimi, gali blokuoti aerozolio dydžio daleles, tačiau duomenys rodo, kad taip ir yra. Net vieno sluoksnio kaukės sustabdo kai kurias daleles, o keli sluoksniai veikia dar geriau“, – tikino J. J. Carrero.
Mokslininko teigimu, kaukių dėvėjimas turėtų būti pagrindinė kovos su Covid-19 virusu dalis.
Mokslininkų grupė taip pat pabrėžė geros rankų higienos, socialinio atsiribojimo ir viešųjų erdvių dezinfekavimo svarbą.
Geriausiai veikia medvilnė ir flanelė
Geriausią apsaugą nuo virusų gali užtikrinti muslinas (nebaigtos medvilnės rūšis), medvilnė ir flanelis, geriausia trimis ar keturiais sluoksniais, kurių siūlų skaičius yra ne mažesnis kaip 100 gijų colyje (TPI) (0,254 mm gija).
Mokslininkai nerimauja, kad, nepaisant reikalavimo ar rekomendacijų dėvėti kaukes, daug žmonių pasaulyje vis dar negali sau leisti įsigyti medicininę ar net medžiaginę kaukę.