Teigiama, kad „Johnson & Johnson“ vienos dozės vakcinos nuo koronavirusinės infekcijos COVID-19 veiksmingumas siekia 66 proc. Tuo metu priduriama, kad vakcina nuo sunkių formų ligos, hospitalizacijos ir mirties apsaugo 85 proc. „Pfizer-BioNTech“ vakcina nuo ligos apsauganti 95 proc., „Moderna“ – 94 proc.
„Noriu pabrėžti, kad vienareikšmiškai šios vakcinos veiksmingumas yra pakankamas, kitaip ji nebūtų registruota Europos Sąjungoje. Manau, į ką dar vertėtų atkreipti dėmesį, kad apie 20 proc. asmenų, kurie dalyvavo klinikiniuose tyrimuose, buvo tirti Pietų Afrikoje, kur buvo paplitusi atitinkama viruso atmaina. Taigi žinome, kad ir ten tas veiksmingumas buvo pakankamas. Jei šios vakcinos nauda nebūtų buvusi didesnė nei bet kokia rizika, ji nebūtų buvusi registruota. Taigi veiksmingumas yra pakankamas“, – spaudos konferencijos metu aiškino VVKT viršininko patarėja, klinikinė farmakologė Simona Stankevičiūtė.
VVKT viršininkas Gytis Andrulionis kartu papildė, kad šią vakciną tiriant Pietų Afrikoje atsakas buvo labai geras ir tarp vyresnio amžiaus žmonių.
„Buvo nedidelė imtis, bet įtraukti vyresnio amžiaus žmonės ir ši vakcina rodo labai gerą veiksmingumą vyresnio amžiaus – vyresnių nei 65 m., nei 75 m. –populiacijose“, – pastebėjo jis.
Gripo vakcinų veiksmingumas tesiekia ir 40 proc.
Savo ruožtu Farmakologinio budrumo ir apsinuodijimų informacijos skyriaus vyresnioji patarėja Rugilė Pilvinienė stebėjosi, kodėl dabar taip aktualizuojamas šis klausimas, mat daug įprastesnių sezoninių gripo vakcinų veiksmingumas tesiekia ir 40 proc.
„Vakcinuojant bet kuria vakcina neturėtumėme tikėtis 100 proc. vakcinos veiksmingumo. Ir tai, kas dabar vyksta, yra šiek tiek neįprasta. Iki šiol atliktuose klinikiniuose tyrimuose su kitomis vakcinomis, priklausomai nuo jos rūšies, pavyzdžiui, vakcinos nuo gripo atžvilgiu žiūrint į visą šį reiškinį, su kuriuo dabar susiduriama, tai ten veiksmingumo procentai yra ženkliai mažesni – 40, 60 proc. Tad apie veiksmingumą, siekiantį apie 67, 78 ar 95 proc., apskritai net nekalbama.
Ir esmė tame, kad šių vakcinų ženkliai didesnis veiksmingumas nei minėtų situacijų metu, ir neturėtume žiūrėti tik absoliučiai į tuos skaičiukus, kurie mums atrodo kaip pagrindiniai, įrodantys veiksmingumą. Šioje situacijoje mes vėlgi turime suprasti ir tikėtis, kad dalis žmonių ir vakcinuotų gali susirgti. Bet visos vakcinacijos ir imunologijos mokslo esmė, kad būtų pasiektas tikslas, jog po vakcinacijos susirgęs žmogus sirgtų lengva forma. Nes nuo užsikrėtimo jokia vakcina neapsaugo“, – sakė specialistė.
Kartu ji pridūrė, kad kol ši tema taip stipriai nebuvo eskaluojama, niekas net neklausdavo, ar pakankamas vakcinacijos nuo gripo 40 proc. veiksmingumas.
Portalas tv3.lt primena, kad naujoji įregistruota vakcina kiek kitokia – jos pakaks tik vienos dozės.
Europos vaistų agentūra pranešė rekomenduojanti leisti vakciną naudoti visiems vyresniems nei 18 metų žmonėms, kai „nuodugniai įvertinus“ „Johnson & Johnson“ pateiktus duomenis nustatyta, kad vakcina atitinka veiksmingumo, saugumo ir kokybės kriterijus.
Šiuo metu Lietuvoje naudojamos trijų gamintojų – „Pfizer-BioNTech“, „Moderna“ ir „AstraZeneca“ vakcinos.
Statistikos departamento duomenimis, pirmąja vakcinos nuo COVID-19 doze praėjusią parą paskiepyti 417 žmonių, antra – 674 žmonės. Iš viso šalyje pirmąja doze paskiepyta 241 tūkst. 746 žmonės, abiem dozėmis – 91 tūkst. 546 asmenys.