Daugiau apie tai – TV3 žinių reportaže.
Septyniolikmetė Aira dėl grėsmingo erkinio encefalito pateko į Kauno ligoninės intensyvios terapijos skyrių. Mergina dabar jaučiasi jau geriau, bet medikai ją vis dar stebi.
„Buvo mokyklos žygis, vaikščiojom po mišką, po žolynus, ir tada pasigavau 5 erkes. Labiausiai tai ant kojų buvo ir dar ant liemens“, – pasakojo moksleivė.
Nors erkės buvo mažytės, bet užkratą, panašu, spėjo suleisti. Po poros savaičių paauglę ėmė kamuoti galvos skausmas, manė, kalta įtampa dėl egzaminų. Savijauta vis blogėjo, pakilo temperatūra, mama su dukra vyko pas medikus.
„Prasidėjo tie galvos skausmai baisiniai, tikrai labai stipriai, o jai šiaip neskauda galvos. Pulsas buvo 125, pasiskaičiau, kad negerai, paskambinau greitajai, iš karto atvažiavo“, – sakė Airos mama Kristina.
Suserga ir metukų neturintys kūdikiai
Kauno ligoninės gydytojai sunerimę – šiemet tenka gelbėti itin daug vaikų, užsikrėtusių erkiniu encefalitu. Visi jie neskiepyti. Reanimacijoje net lovų pritrūksta.
„Šiai dienai intensyvioje terapijoje iš 4 gulinčių vaikų 3 yra su erkiniu encefalitu. Prieš mėnesį buvo pavieniai atvejai, per savaitę po vieną, o dabar jų 2-3 kartus padaugėjo“, – teigė Kauno ligoninės Vaikų intensyvios terapijos vadovas Darius Varaškevičius.
Sergančiųjų amžius – nuo kūdikių iki aštuoniolikmečių.
„Šiai dienai visi vaikai virš 14 metų. Pradžiai didesni vaikai serga, o po to prasideda ir mažesnių. Esam turėję 8 mėnesių, 10 mėnesių sergančius erkiniu encefalitu, kada vaikai vasaros metu išvežami į lauką arba paguldomi ir erkė įsisiurbia“, – kalbėjo gydytojas.
Tą patvirtina ir Visuomenės sveikatos centro specialistai. Nors per pirmuosius 5 šių metų mėnesius, lyginant su pernai tuo pačiu laikotarpiu, bendras sergančiųjų erkiniu encefalitu skaičius sumažėjo, tačiau, vaikų, užsikrėtusių šia erkių platinama liga, padaugėjo daugiau kaip 2 kartus.
„Per 5 šių metų mėnesius – 88 susirgimo atvejai. Iš jų 22 procentai susirgusių – vaikai. Pernai per tą patį laikotarpį turėjom 114, o sergamumas vaikų tarpe buvo apie 8 procentus“, – neraminančią statiką pateikė NVSC Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vedėja Orina Ivanauskienė.
Pasiskiepijusių vaikų – mažuma
Vienintelė apsauga nuo erkinio encefalito yra skiepai. Pernai Lietuvoje buvo sunaudota apie 400 tūkstančių vakcinų nuo erkinio encefalito dozių.
Deja, pasak medikų, tokių, kaip į skiepų kabinetą užsukęs šešiolikmetis Nojus, vis dar nėra daug.
„Iš besiskiepijusių asmenų vaikai sudaro tik 27 procentus“, – teigė O. Ivanauskienė.
Beje, šiam vaikinui tai jau ne pirmas skiepas nuo erkinio encefalito.
„Jau skiepijuosi nuo 7 metų. Sodyboje gyvenam, tai, kad apsisaugočiau nuo erkinio encefalito, tiesiog verta. – Tai kuris čia skiepas? – Jau 5“, – sakė Nojus.
Dažniausiai pasiskiepyti nuo kartais net tragiškas pasekmes turinčios ligos žmonės suskumba tik susirgus artimajam.
Šiemet nuo erkinio encefalito mirė 1 žmogus, pernai iš viso 11. Tarp jų – vaikų nėra.
Straipsnis parengtas pagal TV3 žinių reportažą.
Visas TV3 Žinias žiūrėkite čia:

































































































































































































































