REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pasaulis 2021-aisiais susidurs su precedento neturinčia humanitarine krize. Šalims visą dėmesį koncentravus į kova su Covid-19 pandemiją, valstybės, kuriose vystosi konfliktai ir kurios susiduria su didelėmis krizėmis, yra priverstos verstis pačios – labiausiai pažeidžiami žmonės Žemėje už tai moka didžiulę kainą, perspėja Tarptautinio gelbėjimo komiteto (IRC) atstovai.

Pasaulis 2021-aisiais susidurs su precedento neturinčia humanitarine krize. Šalims visą dėmesį koncentravus į kova su Covid-19 pandemiją, valstybės, kuriose vystosi konfliktai ir kurios susiduria su didelėmis krizėmis, yra priverstos verstis pačios – labiausiai pažeidžiami žmonės Žemėje už tai moka didžiulę kainą, perspėja Tarptautinio gelbėjimo komiteto (IRC) atstovai.

REKLAMA

Tarptautinis gelbėjimo komitetas (IRC) paviešino 2021-ųjų šalių, kurioms bus reikalinga skubi pagalba, sąrašą. Būtent šiose valstybėse tikimasi didžiausio krizės protrūkio pasaulyje. Kitais metais šios šalys gali sulaukti jau trigubo smūgio: konfliktų, klimato kaitos poveikio ir Covid-19 pandemijos. 

„2020-ieji įsimins kaip vieni iš labiausiai sukrečiančių metų per visą istoriją, tačiau artėjantys metai bus prisimenami kaip tie, kurių metu mes padėsime tiems, kuriems to labiausiai reikia, arba ne“, – cituojamas IRC vadovas Davidas Milibandas. Jo teigimu, sudarytas šalių sąrašas turėtų pasitarnauti valstybių vadovams ir suinteresuotiems asmenims įvertinant humanitarinės krizės padarinių kainą – ir kaip staigiai į tai reikia reaguoti.

REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA

Šalių, kuriose kitais metais IRC numato sudėtingiausią situaciją:

10. Mozambikas

Gyventojų skaičių: 31,3 mln. Reikės pagalbos: 1,3 mln. Pernai sąraše: nebuvo

Anksčiau ši valstybė IRC net nebuvo stebima, o nuo 2021-ųjų atsidūrė 10-uke. Mozambikas vis dar sunkiai tvarkosi su dviejų galingų 2019-ųjų ciklonų pasekmėmis. Maža to, dalyje šalies aktyviai vystosi karinis konfliktas.

9. Venesuela

Gyventojų skaičius: 28,7 mln. Reikės pagalbos: 7 mln. Pernai sąraše: 5-oji vieta

Venesuelos naftos pramonės žlugimas buvo pagrindinė sudėtingos ekonominės situacijos priežastis. Tai nulėmė faktiškai sustojusią sveikatos apsaugos sistemą, šalies gyventojų skurdą ir net badą. Covid-19 ribojimai privertė likusius šalyje venesueliečius užsidaryti namuose, be galimybės išvykti svetur, o jau išvykusius – grįžti atgal.

REKLAMA
REKLAMA

8. Nigerija

Gyventojų: 206,1 mln. Reikės pagalbos: 8,9 mln. Pernai sąraše: 4 vieta

Po dešimtmečio konfliktų laikotarpio be gyvenamosios vietos liko apie 3 mln. gyventojų, dar milijonai susiduria su bado problema. Civiliams ir kitais metais kils grėsmė būti įtrauktiems į karinius konfliktus, o 2020-aisiais tai buvo viena pavojingiausių vietų iš visų sąrašo šalių. 

7. Pietų Sudanas

Gyventojų: 11,2 mln. Reikės pagalbos: 7,5 mln. Pernai sąraše: 7 vieta   Aukštą Pietų Sudano vietą reitinge lemia visoje šalyje tvyrantis humanitarinės pagalbos poreikis ir trapus taikos susitarimas, kuris gali greitai subyrėti atsiradus papildomai COVID-19 įtampai. Naujoji vienybės vyriausybė pradėjo savo pareigas tik 2020 m. pradžioje. Jai tenka iššūkis vadovauti šalies atsigavimui po pilietinio karo ir nepaliaujamai plintant smurtui, ekonominei krizei, o dabar ir precedento neturinčiai pandemijai vienoje silpniausių pasaulio sveikatos sistemų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

6. Burkina Fasas

Gyventojų: 20,9 mln. Reikės pagalbos: 3,5 mln. Pernai sąraše: 8 vieta

Tai yra šalis, kurioje situacija ženkliai blogėja kasmet. Dar pernai Burkina Fasas pirmą sykį buvo įtrauktas į sąrašą, o šiais metais jam jau numatyta 6-oji vieta. Augantis konfliktas skatina staiga didinti humanitarinius poreikius ir kartu su ekonominiu Covid-19 krizės poveikiu – auga ir bado rizika. Šiuo metu Burkina Fase yra daugiau nei 1 milijonas savo būsto netekusių žmonių, ir tai yra daugiau nei dvigubai daugiau nei prasidedant 2020 m.

5. Etiopija

Gyventojų: 115 mln. Reikės pagalbos: 21,3 mln. Pernai sąraše: buvo paminėta, be vietos

Trečius metus į stebimų valstybių sąrašą patenkanti Etiopija 2021-aisiais susidurs su nemaža iššūkių. Šiauriniame Tigrėjaus regione vyksta didelė konfrontacija tarp federalinės vyriausybės ir Tigrajaus žmonių išlaisvinimo fronto (TPLF). Tuo pačiu metu dėl klimato pokyčių, didžiausio skėrių protrūkio per stebėjimų istoriją ir COVID-19 pandemijos, žmonių, kuriems reikia pagalbos, skaičius padidės iki antro pagal dydį pasaulyje.

REKLAMA

4. Kongo Demokratinė Respublika

Gyventojų skaičius: 89,6 mln. Reikės pagalbos: 19,6 mln. Pernai sąraše: 2 vieta

Šiuo metu Kongo Demokratinėje Respublikoje žmonių, kurie susidūrė su bado krize, skaičius yra didžiausias visame pasaulyje. Penketuke labiausiai nukentėjusių šalių sąraše šalis atsiduria trečius metus paeiliui. IRC pažymima, kad KDR humanitarinę krizę išgyvena jau ketvirtą dešimtmetį ir artėjančiais metais susidurs ne tik su įsisenėjusiomis problemomis, tokiomis kaip šalį persekiojantys ginkluoti konfliktai, bet ir ebolos ar Covid-19 protrūkiai.

3. Sirija

Gyventojų skaičius: 17,5 mln. Reikės pagalbos: 13 mln. Pernai sąraše: 3 vieta

2021 metai žymi konflikto Sirijoje dešimtmetį, tačiau smurtas, žmonių migracija ir humanitariniai poreikiai toliau auga. Sirija taip pat yra mirtiniausia šalis humanitarinės pagalbos teikėjams. Išpuoliai prieš pagalbos darbuotojus, civilius gyventojus, namus ir ligonines išlieka dažni. Sveikatos apsaugos sistema buvo sunaikinta, o tai pakenkė sirų gebėjimui susidoroti su COVID-19 iššūkiais.

REKLAMA

2. Afganistanas

Gyventojų skaičius: 38,9 mln. Reikės pagalbos: 18,4 mln. Pernai sąraše: 6 vieta

Afganistanas pakilo į antrąją vietą IRC sąraše dėl to, kad susidūrė su stipriu trigubo grėsmių poveikiu: COVID-19 ir klimato pokyčių, taip pat dėl netikrumo užstrigus vyriausybės ir Talibano taikos procesui. Po keturis dešimtmečius trukusių įvairių krizių, humanitariniai poreikiai Afganistane sparčiai auga pandemijos ir nesutramdomo smurto metu. Žmonių, kuriems reikia pagalbos 2021 m., skaičius padvigubėja, lyginant su 2020 m. pradžia.

1. Jemenas

Gyventojų skaičius: 29,8 mln. Reikės pagalbos: 24,3 mln. Pernai sąraše: 1 vieta

Jemenas 1-oje vietoje IRC stebimų šalių sąraše atsiduria trečius metus paeiliui. Penkerius metus trunkant didžiuliam ginkluotam konfliktui, neturint finansavimo ir užgriuvus COVID-19 krizei humanitarinė pagalba šiais metais buvo priversta žlugti. Aštuoniasdešimt procentų šios šalies gyventojų reikia pagalbos. Jemeniečiai sako IRC, kad jie labiau jaudinasi dėl bado nei dėl COVID-19: pandemijai gilinant šalies ekonominę krizę ir nematant jokio politinio sprendimo, Jemenui gresia badas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų