• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Naujasis tyrimas atskleidžia, kad žmonių kalba subtiliai pakinta dar prieš tai, kai jie sąmoningai nusprendžia, kad santykiai baigti.

Naujasis tyrimas atskleidžia, kad žmonių kalba subtiliai pakinta dar prieš tai, kai jie sąmoningai nusprendžia, kad santykiai baigti.

REKLAMA

Kai ima rastis abejonių dėl santykių, žmonės to nedrebia tiesiai į akis. Galbūt, jie nenori trikdyti savo partnerio ir galvoja, kad pavyks kažkaip įveikti duobėtą santykių atkarpą. Jie galvoja, kad lengvai pavyks nuslėpti savo susvyravusius jausmus.

Deja, pasirodo, kad vis tik tam tikri nerimą keliantys ženklai atsiranda bendraujant tarpusavyje. Neseniai paskelbtame tyrime atskleista, kad žmonių tarpusavio kalba subtiliai pradeda kisti dar kelis mėnesius iki nusprendžiant išsiskirti.

Ieškokite pranašiškų ženklų socialiniuose tinkluose

Sunku tirti išsiskyrimus. Jie rutuliojasi ilgai – savaites, mėnesius, netgi metus. Norėdami suprasti tikrąją jų dinamiką, tyrėjai turėtų sugebėti pažvelgti į poros gyvenimą iki įvykstant išsiskyrimui, jo metu bei po jo, rašo healthywomen.org.

REKLAMA
REKLAMA

Tai tapo įmanoma tik atsiradus socialiniams tinklams, − „Reddit“, „Facebook“, „Twitter“. Vis daugiau žmonių šiose platformose rašo apie savo kasdienį gyvenimą, o tyrėjams atsiranda galimybė pažvelgti, kaip žmonės reaguoja į sunkumus ar nesutarimus, įskaitant ir išsiskyrimą, prieš jį ir po jo. Analizuojant kasdienę žmonių kalbą, atsiskleidžia visa informacija apie jų besikeičiančias emocijas, mąstymo stilių bei ryšius su kitais žmonėmis.

REKLAMA

Populiarius socialinis tinklas „Reddit“ sukūrė internetinę infrastruktūrą, kuri atspindi, kaip mes bendraujame realiame gyvenime. Yra šimtai ar tūkstančiai bendruomenių, arba „Reddit“ padalinių, skirtų mūsų poreikių įvairovei − tenisui, politikai, žaidimams ar mezgimui. Tai leidžia panašių pomėgių žmonėms bendrauti, kalbėti apie savo pomėgius ar prašyti patarimo.

Mes tyrinėjome bendruomenę, pasivadinusią „Išsiskyrimai“, kur žmonės kalbasi apie tarpusavio santykių irimą. Radome 6803 narius vienijančią grupę, kurioje žmonės skelbia apie savo santykių pabaigą, ir sekėme jų įrašus tinkle vienerius metus iki santykių iširimo ir jiems iširus.

REKLAMA
REKLAMA

Mes tyrėme šiuo laikotarpiu skelbtus įrašus ne tik grupėje „Išsiskyrimai“, bet ir visose kitose grupėse. Norėjome sužinoti, ar matysime kokių nors ženklų, kad gresia išsiskyrimas, nors jie tiesiogiai apie tai ir nekalbėjo. Išanalizavę virš vieno milijono įrašų, nustatėme kalbos žymeklius, kurie padėjo susekti gresiančios krizės ženklus dar bent tris mėnesius iki faktinio pasukimo skirtingais keliais. Nustatėme, kad  pokyčiai žmonių kalboje pastebimi dar pusmetį po jo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Šie pokyčiai buvo juntami, kai žmonės faktiškai net nekalbėjo apie santykius. Iš pirmo žvilgsnio įraše buvo aptariamas sportas, maisto gamyba ar kelionės. Net jei žmonės dar ir nesuvokė artėjančios santykių pabaigos, jų bendravimo stilius su kitais žmonėmis buvo subtiliai pakitęs.

Pasauliai – ir žodžiai – apsivertė aukštyn kojom

Kaip tiksliai pasikeičia kalba? Vienas svarbus artėjančio išsiskyrimo požymis − skiriamas didesnis dėmesys sau, dažniau vartojant „aš“, kas yra būdinga įtempto gyvenimo laikotarpiu. Kiti tyrimai atskleidė, kad prislėgti ir nerimą jaučiantys žmonės ima dažniau kalbėti apie save.

REKLAMA

Tuo pačiu metu žmonių kalba rodo analitiškai suprastėjusį mąstymo procesą, kuris dažnai siejamas su formaliu ir loginiu mąstymu. Jų kalba tampa mažiau formali, ji darosi asmeniškesnė.

Jie rečiau remiasi sąvokomis, dažniau kalba apie žmones, o ne idėjas. Prieš pat pasukant skirtingais keliais žmonės gana dažnai mini savo partnerį, nes, galbūt, jiems dar reikia laiko atskirti savo tapatybę nuo jo. Po to seka širdgėlos ir susitaikymo su faktu laikotarpis, kai žmonės savo dėmesį perkelia į tuo sunkiu metu juos palaikančius žmones.

REKLAMA

Išsiskyrimo laikotarpiu žmonių mąstymo procesai drastiškai pakinta. Jie bando išsiaiškinti, kokie yra jų santykiai ir siekia suvokti tikrąsias krizės priežastis. Tai yra būdinga žmonėms, kurie nori suprasti gyvenimo iššūkius, net jei tai yra trauma ar netektis.

Po ilgesnio laiko tarpo žmonės jau pradeda kurti nuoseklesnį pasakojimą apie išsiskyrimą, po to vėl pradeda aktyviau veikti  logiškesni procesai, nei buvę skyrybų laikotarpiu. Kai tai įvyksta, jie būna pasiruošę versti sekantį savo gyvenimo puslapį.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Mūsų tiriamiems žmonėms prireikė pusės metų po išsiskyrimo grįžti prie savo įprastos kalbos. Aišku, sielvartas ir širdgėla yra ilgai trunkantys procesai ir yra  natūralu dar kurį laiką po to apgailestauti ar liūdėti dėl prarastų santykių.

Pats faktas, kad analizuojant kalbą, galima pajusti subtilius ženklus, jog santykiai byra, reiškia, kad gydytojams − nesvarbu, ar psichinės sveikatos specialistams, ar terapeutams, ar psichologams − tai būtų nepaprastai naudingas ir galingas įrankis. Pavyzdžiui, kai kurie žmonės naudoja telefono programėles reguliariems įrašams daryti. Tokia programėlė galėtų įspėti vartotoją, kad jo kalba rodo stiprias  išgyvenamas emocijas ir pasiūlyti informaciją ar specialistų pagalbą.

Tokio tipo analizė jau yra kuriama. Bus įmanoma pastebėti bei fiksuoti ir kitokius pokyčius žmonių gyvenimuose − nuo dalyvavimo protesto judėjimuose iki ankstyvų blogėjančios sveikatos būklės pokyčių. Technologijos tobulėja, o tyrėjai jomis labai sėkmingai naudojasi.The Conversation

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų