Hygge terminas yra kilęs iš Norvegijos, tačiau labiau siejamas su danais. Šis žodis įprastai vartojamas apibrėžti būsenai, kai jaučiamės gerai, ar apibūdinti kažką, kas kelia geras emocijas, jaukumą, ramybę. Nors terminas vartoti pradėtas dar 19 amžiuje, plačiai pasaulyje išplito tik prieš keletą metų.
Viena lietuvė danų propaguojamu gyvenimo būdu susižavėjo itin stipriai – interjero dizainerė Monika Gustaitė įkūrė Hygge Lietuva internetinę parduotuvę ir joje taip pat rašo blog‘ą, kaip šį gyvenimo būdą prisitaikyti sau. Kai kurie žmonės ne tik pradėjo plačiau domėtis šiuo gyvenimo būdu, tačiau net traukė ir į Skandinaviją, kad iš arčiau pamatytų, kaip iš tikrųjų atrodo būtent iš čia ir kilęs hygge.
Monika pasakojo, kad Lietuvą šis gyvenimo būdas pasiekė jau 2016 metais, tačiau kiek santūriau naujas idėjas priimantys lietuviai iškart hygge neprisileido. Vis dėlto tai išbandę – nesigaili: „Iš patirties galiu pastebėti, jog žmonės, kurie sužino apie šią filosofiją, lieka sužavėti jos paprastumu ir džiaugiasi, atradę jos ženklų savo kasdienybėje“, – pasakojo Monika.
Pasak moters, lietuviai vis dažniau taiko hygge idėjas, o kartais žmonės gyvena remdamiesi šiuo būdu apie jį nei nežinodami: „Pastebiu ir tendenciją, kad vis daugėja žmonių, kurie tiesiog gyvena pagal hygge idėjas, nors nėra apie jį girdėję. Tai tik patvirtina, kad pats poreikis ir suvokimas ateina savaime.“
Dizainerė pasakojo, kad ir pati ilgą laiką vadovavosi hygge idėjomis apie jį nežinodama, ir teigia, kad šį gyvenimo būdą prisijaukinti galėtų dauguma lietuvių: „Mano manymu, pagal gyvenimo būdą ir klimatą, Lietuvą tikrai galima priskirti šiauriečiams ir skandinavams. Pamažu vejamės skandinavus ir kokybiniu rakursu, labai daug kūrybiškų, draugiškų, pasaulietiško požiūrio žmonių gyvena mūsų šalyje. Tikrai dauguma skandinaviškų idėjų mes galime be vargo atrasti ir pritaikyti mūsuose.“
Hygge atrasti galima visur
Monika pasakojo, kad kai išmokstame pastebėti džiaugsmą keliančias smulkmenas ir įdedame pastangų kuriant hygge, jį pastebėti galima visur. Juk ir pati šio gyvenimo būdo esmė yra džiaugtis kasdieniais, paprastais dalykais.
„Pavyzdžiui man yra hygge, kai vasaros vakarą važiuoju dviračiu per kvepiantį mišką, kai su šeima gaminame vakarienę ir visi prie didelio stalo susėdę dalijamės įspūdžiais. Hygge yra kai šaltą žiemos vakarą nuogas pėdas šildau prie židinio, gerdama vasarą surinktų žolelių arbatą. Kai už lango lyja, o mes dar gulime rytiniuose pataluose ir juokiamės iš atsiminimų“, – sakė moteris.
Pasak Monikos, hygge įžvelgti galima ir visiškai paprastuose dalykuose, kuriuos ne visada pastebime ir įvertiname: „Tai pasiruošimas šventėms. Dovanų ieškojimas mylimiems žmonėms. Laiškų rašymas. Kankorėžių rinkimas žaliose samanose. Tai mano ir vaiko pėdos pajūrio smėlyje.“
Svarbiausia, pasak jos, gyventi lėčiau, pastebėti grožį smulkmenose ir tai pajausti. Monika pasakojo, kad praktikuojant hygge džiaugsmas mažais dalykais tampa įpročiu, o taip ir malonių akimirkų gyvenime padaugėja.
Vis dėlto dažnai klaidingai manoma, kad propaguojant hygge negalima turėti kitokių emocijų. „Visi jausmai ir patyrimai reikalingi. Hygge labiau primena apie tai, kad malonumas ir maži džiaugsmai yra visada čia, tiesiog reikia pajausti ir pamatyti“, – atskleidė Monika.
Kaip susikurti Hygge namuose?
Monika pastebėjo, kad hygge namuose susikurti nėra sudėtinga, tačiau daugumai vis tik pristinga įgūdžių. Konkrečių taisyklių, kaip turėtų atrodyti hygge interjeras, nėra, bet jame galima pastebėti dominuojančias švelnias, gamtai artimas spalvas.
„Mačiau ne vieną danišką interjerą, kuriame galima rasti ir ryškiau nudažytas duris, sienas, baldus ar kokį kitą spalvingesnį akcentą, tačiau bazė visgi vyrauja natūralistinė, artima gamtos tonams“, – sakė dizainerė. Ji taip pat pridūrė, kad namai neturėtų būti apkrauti baldais: jų turėtų būti mažiau, tačiau kokybiškų.
Pasak jos, svarbiausia hygge stilistikoje yra detalės: knygos, kilimai, gėlės, pledai, itin didelę reikšmę turi apšvietimas ir, žinoma, žvakės. „Jų skandinavai sudegina didelę galybę. Tai kuria jaukumą“, – sakė Monika.
Vis dėlto moteris pastebi, kad jaukumą sukurti galima ir kitokiais būdais. Autentiškos durys, grindys ar komoda, o taip pat išskirtinio dizaino šviestuvai ar baldai ne tik sukuria vertę, bet ir išlaiko puikią išvaizdą ir po daugelio metų.
„Hygge interjeruose labai svarbu medžiagiškumas. Tai yra kokybiški paviršiai, kurie nebūtinai turi būti brangūs. Šio stiliaus interjere taip pat labai pageidaujamas židinys, aišku, naudojamas. Įvairūs „įjaukinti“ kampeliai, skaitymui, piešimui ar kitam jūsų hobiui“, – pasakojo Monika.
Monika sakė, kad net ir tinkamoje vietoje pakabinta skrybėlė gali tapti interjero detale, o kai atsiranda įgūdis „matyti“ daiktus, ir vietą jiems nesunku surasti. „Savo patirtimi galiu pasakyti, kad yra tekę gyventi įvairaus lygio būstuose, tačiau nepriklausomai nuo jo prabangumo ir dydžio, visuomet girdėdavau, kad svečiams jauku ir nesinori niekur skubėti, norisi ilgiau pabūti. Manau šis jausmas yra pagrindinis hygge indikatorius interjere.
Mano namuose visuomet buvo ir yra gausu paveikslų, žvakių, visokių mielų niekučių iš miško ar pajūrio, geros keramikos, gyvų pamerktų gėlių, moka kavos virimo aparatas, galybė knygų ir daug toršerų. Taip pat vertinu ir senesnius dailius daiktus. O visų svarbiausia namų atmosferos dalis – gera nuotaika, šilti santykiai ir artuma...“, – pasakojo Monika.