Kaip laidoje „Kviečiame daktarą“ kalbėjo vidaus ligų gydytojas profesorius Alvydas Unikauskas, kalbant apie šlapimo nelaikymą gėdos jausmo neturėtų būti, nes tai – būklė, kuri užklumpa ne tik vyresnio amžiaus, tačiau ir jaunus asmenis.
Šlapimo pūslės veikimo principas visiems žinomas – ji prisipildo ir vėliau yra ištutinama, vis tik A. Unikauskas pabrėžia, kad ištuštinimas neturi įvykti savaime, žmogus turi sugebėti valdyti visą šią sistemą.
Šlapimo nelaikymą išduoda vos 1 simptomas
Tačiau ši funkcija gali sutrikti dėl įvairių priežasčių. Prof. A. Unikausko teigimu, pirmasis šlapimo nelaikymo požymis yra itin aiškus – lankymasis tualete dažniau nei kas tris-keturias valandas. Be to, nedidelis šlapimo kiekis gali nulašėti sukosėjus, nusičiaudėjus, bėgant ir pan.
„Kai kalbame apie šlapimo nelaikymą, tai yra daugiau moterų problema, vyrų problema dažniau yra, jau vyresniame amžiuje, atvirkščiai – sunku prasišlapinti. O moterų, jeigu raumenynas prastas, gimdymų buvo daug, visa tai pamažu susideda“, – kalbėjo A. Unikauskas.
Profesorius taip pat duoda puikų pavyzdį, kad tai dažniau moterų problema – didesniuose renginiuose eilės visuomet susidaro prie moterų tualetų, nors fiziologiškai moterims šlapintis lengviau.
Tai lemia organų išsidėstymas – moterų šlapimo pūslė yra po gimda, o virš gimdos – daugiau riebalų, kurie slegia gimdą, gimda slepia šlapimo pūslę ir taip šlapinamas. O štai vyrams priešingai, prasišlapinti yra sunkiau ir procesas užtrunka ilgiau, tačiau eilės vis tiek nusidriekia prie moterų tualetų.
Ir nors dažniausiai šlapimo nelaikymas siejamas su vyresnio amžiaus asmenimis, ir prof. A. Unikauskas, ir laidos viešnia „Eurovaistinės“ vaistininkė Jovita Aleknienė vienbalsiai taria, kad tai – ir jaunų žmonių problema.
„Dažnai sulaukiame jaunų žmonių vaistinėje, kuriems yra gėda konsultuotis šiuo klausimu ir tai vis dar aktualu. Noriu paskatinti visus, kad gėdingų klausimų nėra ir kviečiu konsultuotis. <...>
Dažniausiai jauni žmonės yra moterys, kurios yra po gimdymo, jos dažniausiai susiduria su šia problema. Arba po kokių nors operacijų ginekologinių, ar vyriškiai, kurie turėjo prostatos uždegimą.
Taip pat naujesnė kategorija jaunų žmonių, kurie susiduria su šia problema, yra tie, kurie dirba sėdimą darbą, turi antsvorio, jų raumenys susilpnėję ir dėl to jie susiduria su šia problema“, –kalbėjo J. Aleknienė.
Kiek kartų per dieną šlapintis normalu?
Tad kiek kartų šlapintis per dieną normalu? A. Unikauskas skaičiuoja, kad būdravimo ciklas trunka maždaug 16 valandų, tad įprasta šlapintis keturis-penkis kartus per dieną, vis tik J. Aleknienė priduria, kad normalu šlapintis ir šešis-septynis kartus, jei geriama daugiau vandens.
„Jeigu naktį keliamasi du kartus ar daugiau šlapintis, jau tada yra nelabai gerai. Bet iš tiesų būtų gerai, jeigu naktį visai nesikeltume šlapintis“, – pridūrė J. Aleknienė.
Šlapimo nelaikymas, vaistininkės teigimu, dažniau pasireiškia ne dėl rimtos ligos – tai gali signalizuoti šlapimų pūslės, šlaplės, šlapimo takų infekcijas, uždegimus, vyrams – prostatos uždegimą, prostatos hiperplaziją. Be to, tai gali sukelti ir lytiškai plintančios ligos.
Dažnesnis šlapinimasis būdingas ir po traumų, pavyzdžiui, stuburo, taip pat sergant Alzheimerio liga ar išsėtine skleroze, tačiau tai jau būna ligos padarinys.
Darykite šiuos pratimus
Laidoje svečiavosi ir sporto bei mitybos specialistė Rasa Vilkienė, kuri atviravo, kad po gimdymų pati buvo susidūrusi su šia problema ir parodė penkis pratimus, kuriuos rekomenduoja daryti kasdien bent jau ryte ir vakare, kad ši problema kamuotų mažiau.
R. Vilkienės teigimu, stiprinti dubens raumenis būtina ne tik dėl to, kad šlapimo nelaikymas kelia nepatogumų kasdienybėje – dėl to kenčia ir seksualinis gyvenimas, su kuo dažnai susiduria moterys po gimdymo.
Šie pratimai, anot trenerės, labai tinka moterims, tačiau juos naudinga atlikti ir vyrams. Taigi, pratimams reikės sporto kilimėlio ir kėdės.
Pirmas dalykas, kurį būtina išmokti prieš pradedant atlikti pratimus – įkvėpti per nosį sukandus galinius dantis, o iškvėpti per burną.
Pirmasis pratimas yra toks: kiek sulenkus kelius, kad jie būtų „minkšti“, pėdas prispausti prie grindų, nuleisti dubenį ir užspausti tarpvietę ir judinti klubus pirmyn atgal užspaudus dubenį ir kaskart įkvepiant. Rankas R. Vilkienė pataria laikyti ant dubens kaulų, kad jaustumėte dubenį ir dirbančius raumenis.
Kitas pratimas – pritūpti ir įstumti dubenį stojantis. O trečiajam pratimui prireiks kėdės. Atsisėskite vos praskėstomis kojomis, ant beveik paties kėdės krašto („pakabinus“ sėdmenis) tiesia nugara, krūtinę atloškite į priekį ir nuleiskite pečius. Rankomis įsikibkite į kėdę ir įkvepiant įtraukite ir atpalaiduokite dubens raumenis, kad sėdmenys nežymiai kilnotųsi nuo kėdės.
Kitiems dviem pratimams prireiks kilimėlio. Atsigulkite ant kilimėlio, pėdos maždaug pečių plotyje, kojos sulenktos per kelius, rankos padėtos prie šonų ir kelkite dubenį jį užspausdami. Nepamirškite kvėpavimo!
Galiausiai, gulint ant kilimėlio rankas išskėskite į šalis, kojas sulenkite per kelius, plačiau išskėskite ir įkvepiant lenkite koją į vidų – tai skatins dubens raumenis dirbti.
„Visą laiką pratimus darome prieš veidrodį ir atsidarome langą, kad kuo daugiau būtų deguonies. <...> Labai svarbu, kad visus pratimus darytume mažiausiai 32 kartus, vienas setas po aštuonis.
Tuomet didiname – dar 32 kartus ir trečioje serijoje dar 32 kartus. Vieno pratimo kartu su kvėpavimu reikėtų atlikti 96 kartus. 500 pratimų ryte, per pietus ir vakare“, – aiškino R. Vilkienė ir pridūrė, kad nors gali atrodyti priešingai, pratimus darydami neužtruksite nė penkių minučių.
Daugiau naudingų prof. A. Unikausko patarimų ir tai, kaip atlikti R. Vilkienės rekomenduojamus pratimus – vaizdo įraše straipsnio pradžioje.
Laida „Kviečiame daktarą!“ – šeštadieniais, 09.00 val. per TV3!
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!