• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vitaminas D dažnai vadinamas „saulės vitaminu“ dėl unikalios savybės – organizmas jį gali sintetinti, kai oda yra veikiama saulės spindulių. Dėl šios priežasties dauguma žmonių yra linkę manyti, kad vasaros metu, kai saulės šviesos pakanka, vitamino D trūkumo problema tampa neaktuali. Tačiau paradoksalu, kad net ir saulėtuoju sezonu daugelis žmonių susiduria su šio svarbaus vitamino trūkumu.

Vitaminas D dažnai vadinamas „saulės vitaminu“ dėl unikalios savybės – organizmas jį gali sintetinti, kai oda yra veikiama saulės spindulių. Dėl šios priežasties dauguma žmonių yra linkę manyti, kad vasaros metu, kai saulės šviesos pakanka, vitamino D trūkumo problema tampa neaktuali. Tačiau paradoksalu, kad net ir saulėtuoju sezonu daugelis žmonių susiduria su šio svarbaus vitamino trūkumu.

REKLAMA

Apie vitamino D trūkumo simptomus vasarą bei svarbą komentuoja vaistinių tinklo „Camelia“ vaistininkė Julija Aganauskaitė-Žukaitė ir „Eurovaistinės“ vaistininkė Jovita Aleknienė.

Vitaminas D itin svarbus sklandžiai organizmo veiklai

Julija Aganauskaitė-Žukaitė sako, kad vitaminas D yra riebaluose tirpus vitaminas, dar vadinamas „saulės vitaminu“. Organizmas jį natūraliai gamina pats, kai susiduria su tiesioginiais saulės spinduliais per odą.  

„Šis vitaminas dalyvauja daugybėje skirtingų organizmo funkcijų, pavyzdžiui, kaulų bei dantų formavimosi ir raumenų susitraukimo procesuose.

REKLAMA
REKLAMA

Vitaminas D taip pat yra svarbus nervų sistemos komponentas, kadangi tinkamas jo kiekis padeda išsaugoti normalų nervinių impulsų perdavimą iš smegenų į kūną, kognityvines žmogaus funkcijas, jis prisideda ir prie stipresnės imuninės sistemos, sklandesnio širdies bei kraujagyslių darbo.

REKLAMA

Kai kurie moksliniai šaltiniai įvardija, kad vitaminas D turi reikšmės ir vėžinių susirgimų prevencijoje“, – sako vaistininkė. 

Specialistė teigia, kad nors pagrindiniu vitamino D šaltiniu yra laikoma saulės spinduliuotė, jo taip pat galima rasti įvairiose riebiose žuvyse, pavyzdžiui, tune, lašišoje, silkėje, taip pat kiaušiniuose (ypač jų tryniuose), kai kuriuose pieno produktuose:

„Vis dėlto, vitamino D maiste yra gana mažai, tad suvartojamų produktų kiekiai turėtų būti labai dideli. Lietuvos gyventojams įprastai gydytojai rekomenduoja vitamino D maisto papildus vartoti profilaktiškai, nedidelėmis dozės, tačiau nuolat.

REKLAMA
REKLAMA

Įprasta profilaktinė vitamino D dozė – bent 2000IU per parą.“ 

Saulės voniomis mėgaukitės saikingai

J. Aganauskaitė-Žukaitė akcentuoja: labai svarbu įsiminti, kad saulės spinduliuotė gali ne tik suteikti organizmui vitamino D, bet ir padaryti nemenką žalą.

Specialistės teigimu, nesisaugodami nuo saulės, nenaudodami jokių SPF priemonių ir ilgas valandas praleisdami mėgaujantis saulės voniomis, rizikuojame susirgti odos vėžiu, nusekinti organizmą, sukelti ankstyvą odos senėjimą, pigmentinių dėmių atsiradimą, patirti nudegimų.  

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Negana to, norint gauti pakankamai vitamino D iš saulės, turėtume ištisas dienas būti tiesioginėje saulės šviesoje, atidengę kuo daugiau kūno.  O jei visgi saugomės nuo saulės įvairiomis SPF priemonėmis – vitamino D pakankamai negauname.

Todėl visais atvejais geriau mėgautis saule saikingai, naudoti SPF apsaugą, o reikalingą vitamino D kiekį gauti saugesniais, patogesniais būdais, pavyzdžiui, praturtinant valgiaraštį bei įtraukiant maisto papildų“, – sako ji. 

REKLAMA

Vitamino D trūkumas gali pasireikšti ir vasaros metu  

J. Aganauskaitės-Žukaitės teigimu, dažniausiai vitamino D trūkumas pasireiškia tamsiaisiais metų mėnesiais: rudenį, žiemą, ankstyvą pavasarį. Nepaisant to, trūkumas gali pasireikšti nepriklausomai nuo sezono – svarbiausia žmogaus sveikatos būklė, gyvenimo būdas.  

„Jei sergama lėtinėmis ligomis, psichikos sutrikimais, kaulų ar raumenų ligomis, laukiamasi – vitamino D organizmas reikalauja šiek tiek daugiau.

REKLAMA

Tačiau bet kokiu atveju, žmonės turėtų žvelgti į maisto papildų vartojimą atsakingai ir nepulti sau diagnozuoti vitamino D deficito vien dėl to, kad gyvename ne šiltuose kraštuose.

Kiekvienas organizmas turi individualius poreikius, todėl vitamino D tyrimas yra rekomenduojamas atlikti kasmet, juolab, kai galima įsigyti savarankiškų vitamino D testų ir atlikti tyrimą namuose.

Dėl maisto papildų vartojimo, net jei ir spėjame, kad mums trūksta tam tikrų vitaminų, visąlaik reikėtų pasitarti su gydytoju arba vaistininku“, – sako vaistininkė. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

J. Aleknienė paantrina, kad nors saulė yra pagrindinis natūralus vitamino D šaltinis, šio vitamino trūkumas gali pasireikšti ir vasaros metu: 

„Atšilus orams vis dažniau tenka išgirsti, kad žmonės vietoje vitamino D vartojimo rinksis ilgesnį buvimą saulėje. Iš tiesų, tai nebūtinai padės pasisavinti reikiamą jo kiekį organizme.

Mūsų klimato sąlygos nėra tokios dosnios saulės spinduliais, o ir vasaros sezonas čia trumpesnis. Jeigu norėtumėm pakankamai pasisavinti vitamino D iš saulės, mes turėtumėte kasdien po 30 minučių praleisti saulėje, kai ši aukščiausiame taške – 10-16 valandomis.“ 

REKLAMA

Vitamino D trūkumo simptomai: atkreipkite dėmesį

Vaistininkės teigimu, vitamino D trūkumo simptomai gali būti įvairūs – nuovargis ir silpnumas, kaulų ir raumenų skausmas, dažnos infekcijos ir nusilpęs imunitetas, suprastėjusi nuotaika, lėtesnis žaizdų gijimas, taip pat padidėja osteoporozės rizika. 

„Jei pastebite minėtus simptomus, ypač nuovargį, kaulų ar raumenų skausmą, ar dažnesnes infekcijas, verta pasitikrinti vitamino D lygį. Gydytojas atliks jums kraujo tyrimą, kad nustatytų vitamino D lygį ir paskirtų reikiamą gydymą. 

REKLAMA

Nėra bendros taisyklės, kaip dažnai tikrinti vitamino D lygį, bet rekomenduojama tai daryti bent kartą per metus, ypač jei esate rizikos grupėje.

Lygiai taip pat, jei anksčiau esate susidūrę vitamino D trūkumu arba turite sveikatos problemų, dėl kurių gali kilti vitamino D trūkumas, gali būti naudinga tikrinti lygį dažniau, pagal gydytojo rekomendacijas“, – teigia J. Aleknienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų