• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Šiuo metu sukčiai nesnaudžia ir visais būdais mėgina išvilioti iš žmonių pinigus. Dažniausiai sukčiai taikosi į pažeidžiamą grupę, senjorus, kurie neretai pasiduoda jų aferoms. 

Šiuo metu sukčiai nesnaudžia ir visais būdais mėgina išvilioti iš žmonių pinigus. Dažniausiai sukčiai taikosi į pažeidžiamą grupę, senjorus, kurie neretai pasiduoda jų aferoms. 

REKLAMA

Dalijamės istorija, kuri baigėsi sėkmingai, tačiau tuo pat metu moko būti atsargiais ir padėti į sukčių pinkles pakliuvusiems žmonėms.

Senjorė vos neatidavė savo santaupų

Socialiniame tinkle „Facebook“ Lietuvos policija pasidalijo įrašu, kuriame buvo užfiksuota istorija apie senjorę, vos neatidavusią savo pinigų sukčiams. Pilietiško kaimyno dėka buvo išvengta sukčių aferos.

Vilnius, Žirmūnų g., 2025 m. pavasaris...

Kaimynas, grįždamas namo, kieme ant suoliuko pamatė sėdinčią pažįstamą kaimynę. Senyvo amžiaus moteris rankose laikė pluoštą grynųjų pinigų ir telefonu su kažkuo intensyviai kalbėjosi.

REKLAMA
REKLAMA

Vyriškis pasidomėjo, ką kaimynė čia veikia ir kam jai reikalingi grynieji pinigai. Moteris susijaudinusi papasakojo, kad su ja ką tik susisiekė banko atstovas, o vėliau skambino net policininkas. Dabar ji jau laukia atvykstančių pareigūnų, kuriems buvo pasiruošusi atiduoti 8 000 Eur. Pinigus, ilgą laiką taupytus savo laidotuvėms.

REKLAMA

Vyras iš karto suprato, kad kaimynė susidūrė su sukčiais, todėl nedelsdamas paskambino tel. 112 ir pranešė pareigūnams apie šią situaciją. Pasirodo, kaimynės telefoną sukčiai jau buvo užblokavę ir pati moteris niekam negalėjo paskambinti.

Policijos pareigūnai, gavę tokį pranešimą, nedelsiant susisiekė su pilietišku vyru ir jo kaimyne, paaiškino, ką daryti dėl užblokuoto telefono. Dar kartą priminė, kad nei bankai, nei policija niekuomet neprašo grynų pinigų, jų netikrina ir nevažiuoja į namus jų pasiimti.

REKLAMA
REKLAMA

Moteriškei buvo duoti keli naudingi patarimai, ką daryti kitą kartą, iškilus tokiai ar panašiai situacijai.

Taigi, tik pastabaus ir pilietiško kaimyno dėka pavyko išsaugoti kaimynės 8000 Eur, kuriuos ji toliau sėkmingai galės taupyti.

Istorija iš policijos sukčiavimų prevencijos centro veiklos“, – buvo rašoma įraše.

VMI patarimai

Naujienų portalas tv3.lt anksčiau rašė apie sukčių atakas, su kuriomis susiduria gyventojai, bandantys jungtis į Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) puslapį.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

VMI ragino kaskart sulaukus įtartinos SMS žinutės, kurioje pranešimas apie permokas, nedeklaruotas pajamas, apie nesumokėtą baudą, taip pat el. laiško nuo VMI ar kitų institucijų dėl netikėtos subsidijos, būti budriems, nes tai gali būti bandymas sukčiauti.

Taip pat rašė, kad pasitaiko atvejų, kai VMI vardas yra naudojamas bandant sukčiauti, pavyzdžiui, siunčiant SMS žinutes ar kitus pranešimus, kreipiant į internetines svetainės, kurios imituoja VMI.

REKLAMA

VMI taip pat perspėjo, kad:

  • VMI nesiunčia gyventojams pranešimų SMS žinutėmis, kuriose yra papildomos nuorodos.
  • SMS žinutes VMI vardu klientai gali gauti užsiregistravę vizitui ar, pvz. dėl gauto pranešimo VMI sistemoje, tačiau nuoroda prie jų nėra pateikiama.
  • Kitos institucijos nesiunčia SMS žinučių su informacija apie VMI.
  • Sukčių atsiųstoje SMS žinutėje siuntėjo pavadinimas, kurį savo telefone mato SMS žinutės gavėjas, gali būti nurodytas VMI, tačiau tai dar nereiškia, jog žinutę atsiuntė VMI.
  • Gautame pranešime pateikiama nuoroda ne į VMI interneto svetainę ar VMI informacines sistemas, bet į kitus internetinius adresus, kurie kartais gali būti vizualiai panašūs į VMI svetainės internetinį adresą. 

VMI rekomendavo nespausti įtartinuose pranešimuose esančių nuorodų. Gautame pranešime esanti tikroji nuoroda gali būti užmaskuota. Tikrąją nuorodą galite pamatyti atsargiai užvedę ant nuorodos pelės žymeklį, bet jos nespausdami.

REKLAMA

Sukčiai yra sukūrę interneto svetainių vizualiai panašių į VMI ir kitų institucijų interneto svetaines, naujienų portalus. Tokiose sukčių svetainėse pateikiama melaginga informacija, išgalvotos sėkmės istorijos investuojant į kriptovaliutas,  siūlymai investuoti, padidinti pajamas, užpildyti formas dėl mokesčių nemokėjimo ir pan.

Valstybinė mokesčių inspekcija BNS Foto

„Sodros“ patarimai

Anksčiau savo patarimais apie tai, kaip išvengti sukčių atakų dalijosi ir „Sodros“ puslapis, kuris taip pat yra labai dažnai pasitelkiamas sukčių, kaip priemonė pinigams išvilioti. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Svarbu prisiminti, kad jokia valstybinė institucija, turinti savo oficialų portalą, niekada nesiunčia elektroninio laiško su prašymu atlikti veiksmus, pavyzdžiui, paspausti nuorodas, suvesti savo duomenis ir kita tiesiogiai laiške“, – primenama „Sodros“ pranešime.

Priešingai, elektroniniu laišku tik informuojama ir prašoma atlikti reikiamus veiksmus prisijungus prie oficialaus portalo – pavyzdžiui, prie asmeninės paskyros.

REKLAMA

Prie paskyrų jungiamasi saugiu ryšiu, naudojantis elektroninio parašo, elektroninės bankininkystės priemonėmis.

Ekspertai rekomendavo:

  • nespausti įtartinų ar neaiškių nuorodų, gautų su elektroniniais laiškais ar rastų įtartino turinio tinklalapiuose;
  • prieš vedant savo asmeninius duomenis internetinėse svetainėse, visada įsitikinti, ar svetainė nėra suklastota. Būtina atkreipti dėmesį į domeno vardą bei puslapyje esančių nuorodų adresus. El. bankininkystės sistemos visada naudoja saugų SSL ryšio protokolą, adreso pradžioje būtinai yra https, ir galima patikrinti svetainės sertifikatą. Suklastotų svetainių adreso pradžia beveik visada būna http (be s);
  • turėti omenyje, kad valstybinės institucijos („Sodra“, VMI, Policija, Registrų centras ir kt.) niekuomet elektroniniais laiškais ar telefonu neprašo pateikti ar pakeisti prisijungimo duomenų.

„Būkite budrūs ir rūpinkitės savo saugumu internete!“ – įspėja „Sodra“.

REKLAMA

E.sveikatos patarimai

Dar vienas sukčiavimo būdas, kuriuo visai neseniai pasinaudojo sukčiai – E.sveikatos puslapio vardo panaudojimas ir naujo, fiktyvaus puslapio sukūrimas. 

Policija socialiniuose tinkluose dalijosi ir kaip nepakliūti į sukčių spąstus ir saugiai prisijungti prie E.sveikatos internetinio puslapio.

„Geriau esveikata.lt adresą suveskite patys tiesiai į interneto svetainės adreso laukelį, esantį naršyklės lango viršuje. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kai puslapis atsivėrė, pasitikrinkite jo adresą, kuris turi prasidėti raidėmis https. 

Atkreipkite dėmesį, kad, jungiantis prie paskyros per Elektroninius valdžios vartus, įprastai reikalaujama jungimąsi patvirtinti SMART-ID PIN 1 kodu. PIN 2 dažniausiai reikalingas mokėjimų patvirtinimams, o jungiantis prie paskyrų nereikalaujamas.

Visuomet, kai iš jūsų reikalaujama įvesti PIN 2 kodą, gerai apsvarstykite ar inicijavote veiksmą ir ar jis būtinas“, – pranešė policija. 

REKLAMA

E.sveikata (nuotr. tv3.lt)

„Ignitis“ patarimai

Anksčiau naujienų portalas tv3.lt dalijosi „Ignitis“ bendrovės pranešimu spaudai, kuriame klientai įspėjami saugotis melagingų sukčių pranešimų, siunčiamų įmonės vardu.

Jie rašė, kad el. laiške pateikiama informacija apie tariamą įsiskolinimą, nurodomas sąskaitos numeris į kurią reikalaujama pervesti tariamą skolą ir pateikiama nuoroda, kurią paspaudus siūloma greitai apmokėti neva susidariusį įsiskolinimą. Raginama nedelsiant apmokėti įsiskolinimą, kad nesutriktų paslaugų teikiamas ir būtų išvengta papildomų išlaidų.

REKLAMA

Minėta bendrovė priminė, kad kilus įtarimų dėl gautų pranešimų, klientams pirmiausia rekomenduojama tokio pranešimo pagrįstumą pasitikrinti prisijungus prie mano.ignitis.lt savitarnos, kur tiksliai bus galima matyti mokėjimo situaciją arba susisiekus su bendrove internetu – interneto pokalbis yra greičiausias konsultavimo būdas, o neturint galimybės naudotis internetu – pasiskambinti oficialiu bendrovės klientų aptarnavimo numeriu +370 611 21802.

REKLAMA
REKLAMA

Bendrovė priminė visais atvejais atkreipti dėmesį siuntėjo adresą, laiško stilistiką, gramatiką, sukčiai nėra stiprūs šioje srityje, daro daug rašybos klaidų. O svarbiausia – neskubėti, pirmiau pasitikrinti informaciją, minėta bendrovė neragina klientų skubiai atlikti su mokėjimais susijusius veiksmus.

Lietuvos banko patarimai

Naujienų portalas tv3.lt taip pat dalijosi Lietuvos banko įžvalgomis apie dažnus sukčiavimo būdus bei jų patarimais, kaip apsisaugoti nuo sukčių atakų.

Lietuvos bankas gavo gyventojų skundų dėl dviejų tipų sukčiavimo:

  • vienais atvejais finansiniai sukčiai įkalbėdavo gyventojus investuoti į „pelningas investicijas“, dažniausiai – kriptoturtą. Jie iš vartojimo kredito davėjų pasiskolindavo lėšų ir jas tiesiogiai pervesdavo finansiniams sukčiams arba kriptoturto keityklos operatoriams;  
  • kitas suaktyvėjęs sukčiavimo būdas susijęs su duomenų viliojimu (angl. phishing). Sukčiai gyventojui el. laišku arba trumpąja SMS žinute atsiųsdavo nuorodą ir įkalbėdavo ją paspausti, suvesti tapatybę identifikuojančius duomenis (pvz., banko sąskaitos ar kortelės numerį, interneto banko, „Smart-ID“ ar „Mobile-ID“ kodus). Taip pats to nežinodamas gyventojas iš tikrųjų patvirtindavo paraišką vartojimo kreditui gauti arba pasirašydavo vartojimo kredito sutartį. 

Nagrinėdamas vartotojų skundus Lietuvos bankas pastebėjo, kad sukčiai taikosi į vienišus Lietuvos gyventojus, jau sulaukusius senatvės pensijos amžiaus arba artėjančius prie jo, gaunančius nuolatines socialines išmokas (pvz., neįgalumo išmoką), neturinčius finansinių įsipareigojimų. Su jais sukčiai dažniausiai bendrauja rusų kalba arba lietuvių kalba su rusišku akcentu.

REKLAMA

Lietuvos bankas primena gyventojams jokiu būdu neatskleisti sukčiams prieigos prie elektroninės bankininkystės duomenų (mokėjimo kortelių slaptažodžių, prisijungimo kodų ir pan.), nespausti jokių įtartinų nuorodų, nesusigundyti „pelningomis investicijomis be jokios rizikos“ į sudėtingas finansines priemones (pvz., kriptoturtą, Forex). 

Gyventojai, kurie nerimauja, kad jų vardu be jų žinios nepasiskolintų kiti asmenys, gali pasinaudoti paslauga „STOP vartojimo kreditams“ – galimybe įsirašyti į Lietuvos banko administruojamą sąrašą ir negauti vartojimo kreditų. Visos vartojimo kreditus Lietuvoje teikiančios bendrovės (bankai, kredito unijos, tarpusavio skolinimo platformų operatoriai ir kiti), prieš sudarydamos vartojimo kredito sutartį, privalo patikrinti, ar asmuo nėra įrašytas į šį sąrašą. Sutartis, sudaryta su į sąrašą įrašytu asmeniu, laikoma negaliojančia.

Paprasčiausias būdas įsirašyti į šį sąrašą – elektroniniu būdu prisijungus per elektroninius valdžios vartus. Šiuo metu „STOP vartojimo kreditams“ sąraše yra 2 257 žmonės. Informaciją apie sukčiavimo būdus, nepatikimų ar netikrų interneto svetainių požymius, patarimus, kaip apsisaugoti, skelbia ir Lietuvos bankas, ir finansų rinkos dalyviai. Kviečiame domėtis šia informacija, dalytis su draugais ir artimaisiais.

REKLAMA
Visų pirma nuotrauka neturi nieko bendro su ta kaimynė.Ant suoliuko sėdi tvarkingai apsirengusi,senyva moteris.Ar tamsta aplamai esi nusistatęs prieš senus žmones Tai atminki,,Iš senatvės nesijuok.Tu į ją eini.(Ne mano žodžiai)
Jeigu poliucininkai dirbtų savo darbą ir gaudytų sukčius, o ne dalintų patarimus jau apgautiems žmonėms, būtų visiems ramiau. O dabas mokame pliucininkams algas, o jie dirba kaip konsulantai.
Pensfondo "Fortūna" pirm. Stepukonis
Pensfondo "Fortūna" pirm. Stepukonis
Gerai, kad neatidavė sukčiams - atiteks mums!
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų