• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Dažno lietuvio sode auga agurkai, pomidorai, kopūstai, paprikos, morkos ir kitokios daržo gėrybės. Tačiau, retame darže galima aptikti augančius brokolius, kuriuos vėliau galima dėti ne tik į sriubas ar troškinius, tačiau ir traškiai pakepinti.

11

Dažno lietuvio sode auga agurkai, pomidorai, kopūstai, paprikos, morkos ir kitokios daržo gėrybės. Tačiau, retame darže galima aptikti augančius brokolius, kuriuos vėliau galima dėti ne tik į sriubas ar troškinius, tačiau ir traškiai pakepinti.

REKLAMA

Anot Raudondvaryje gyvenančios vilnietės lietuvių kalbos mokytojos Eleonoros Ališauskienės, didelio mokslo – užsiauginti brokolius – nereikia. Svarbiausia – geros sėklos, žemė, priežiūra ir trupinėlis meilės.

Eleonora juokauja, kad kaip ir dauguma kitų mokytojų, vasara ji turi daug laisvo laiko, kurį gali išnaudoti ne tik naudingai, tačiau ir mėgstamai veiklai. Nuo pat vaikystės iš savo tėvų perėmusi meilę augalams, sodo darbams, šia veikla ji užsiima iki pat dabar.

E. Ališauskienės šiltnamyje auga ir pomidorai, ir baklažanai, ir aitriosios bei saldžiosios paprikos.

REKLAMA
REKLAMA

„Kad galėčiau išvardinti visas daržoves, kurios auga mano sode – prireiktų nemažai laiko (šypsosi). Šalia šiltnamio turime nedidelį daržą, kuriame taip pat yra visko po truputį: morkų, burokėlių, kitų skanėstų“, – sako ji.

REKLAMA

Brokoliai Eleonoros darže

Pasiteiravus, kaip savo darže nusprendė auginti brokolius, Eleonora atvirauja, kad anksčiau kartu su mama jos augindavo žiedinius kopūstus, tačiau brokolis, pasak moters, daug skanesnis ir vertingesnis savo maistine verte:

„Šiemet nebesodinau net ir kopūstų, kadangi paprasčiausiai, brokoliai man skanesni, turi daugiau vitaminų. Mama žiedinius kopūstus augina iki šiol, o poreikio turėti jų aš taip ir nebepajutau, kadangi šiemet brokolių užteko ir šviežiam valgymui, ir užšaldymui.“

REKLAMA
REKLAMA

Brokolių Eleonoros darže, iš tiesų, nemažai. Nurinkusi pirmąjį derlių, ji laukia antrojo, o jeigu viskas puikiai derės, sulauks ir trečiojo.

„Šiemet brokolius pasodinau į pakeltas lysves. Man netgi atrodo, kad jose jie auga kur kas geriau nei paprastame darže, žemėje. Galbūt jie ir nebūtų tokie ypatingi, tačiau šiemet pavyko gauti žemės kartu su organiniu, natūraliu mėšlu.

Tad tikėtina, kad žemė padėjo jiems užaugti, kadangi nieko kito daugiau nedarėme. Žinoma, jiems yra reikalinga priežiūra, apravėti piktžoles, palaistyti ryte ir vakare, jeigu užklupo sausra, o taip viskas auga savaime“, – pasakoja moteris.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Be to, pašnekovė džiaugiasi, kad brokolių nepuola jokie kenkėjai. „Nieko nepurškiau, kadangi niekas prie jų ir nelindo. Matyt, kad kai su meile augini, viskas puikiai ir dera“, – pridurdama nusijuokia ji.

Eleonoros patarimas

Gegužės pradžioje, kuomet vos tik pasodino į lysvę pirmuosius daigelius, moteris nesitikėjo, kad iš jų kažkas užaugs, kadangi daigeliai, pasak E. Ališauskienės, buvo labai skurdūs ir laibi.

REKLAMA

„Turguje nusipirkau dar keturis daigelius, tačiau pasirodo, mano buvo stipresni. Iš tiesų, nesitikėjau ir labai nustebau pamačiusi, kokie dideli brokoliai iš jų išaugo. Užaugo tokie, kad ir kitoms daržovėms vietos nebeliko!

Brokoliai – primityvūs. Kaip pasodinai, taip ir auga. Dabar matau, kad augantys aplink vaikiukai taip pat bus nemaži. Kuomet užderi pirmieji brokoliai, aplink juos susiformuoja mažesni, kurie vėliau užauga, todėl galima ir antro, ir trečio derliaus sulaukti“ – džiaugiasi Eleonora.

REKLAMA

Visgi, visa brokolių derliaus sėkmė slypi sėklose. Kuo geresnės sėklos, tuo geresnis ir derlius. Moteris rekomenduoja sėklų ieškoti ne didmeninėse parduotuvėse, tačiau nepatingėti nueiti į turgų.

„Pati sėklas perku Kalvarijų turguje pas žmogų, kuris jas pats pardavinėja, parekomenduoja, ką pirkti ir tai man visuomet pasiteisina“, – pataria pašnekovė.

Tam, kad visas derlius būtų suvartotas, moteris brokolių atsargomis pasirūpina ir žiemos laikotarpiui. Užšaldo juos kartu su morkomis arba vienus, o tuomet atšaldžiusi meta tiesiai į sriubos puodą ar keptuvę, o kartais net ir į salotas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasiteiravus, ką galėtų patarti kitiems, Eleonora patarimu dalinasi nuo savo širdies:

„Visų pirma, reikia pasirinkti geras sėklas. Antra, turi būti derlinga dirva, kuri yra patręšta organiniu mėšlu: granulėmis arba nedžiovintu mėšlu.

Taip pat reikėtų nepamiršti ir prižiūrėti, laistyti, o daugiau nieko ypatingo. Brokoliai kaip kopūstai – auga ir auga. Svarbiausia taip pat nepamirškite kiekvienai daržovei parodyti meilės ir ji puikiai augs.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų