• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS
Partnerio turinys
Turinys paruoštas bei kontroliuojamas projekto partnerio

Visame mūsų kūne yra mažiausiai 1000 skirtingų rūšių organizmų, įskaitant bakterijas, grybelius ir virusus. Kai žmogus yra sveikas, gerosios bakterijos sudaro 85 proc., o blogosios 15 proc. viso bakterijų kiekio organizme.

Visame mūsų kūne yra mažiausiai 1000 skirtingų rūšių organizmų, įskaitant bakterijas, grybelius ir virusus. Kai žmogus yra sveikas, gerosios bakterijos sudaro 85 proc., o blogosios 15 proc. viso bakterijų kiekio organizme.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Padaugėjus blogųjų bakterijų kiekiui organizme dažnai pasireiškia virškinamojo trakto mikrobiotos disbalansas, ko dažna pasekmė – viduriavimas. Dėl minėtų sutrikimų išsivysto disbiozė – normalios žarnyno mikrobiotos sudėties ir savybių pasikeitimas, kas ir yra dažna tiek viduriavimo priežastis, tiek viduriavimo pasekmė. 

REKLAMA

Priežastys, kodėl atsiranda disbiozė

Viena pagrindinių disbiozės atsiradimo priežasčių – antibiotikų vartojimas. Antibiotikuose esančios antibakterinės medžiagos veikia normalios žarnyno mikrofloros bakterijas, pažeidžia žarnyno sienelių gleivinę, o viso to rezultatas – padidėjęs žarnyno jautrumas ir viduriavimas. 

REKLAMA
REKLAMA

Vartojant antibiotikus dažnu atveju viduriavimas pasireiškia lengva forma, o retesniais atvejais – sudėtingesne, kurią lydi ir skysčių trūkumas organizme, ir svorio mažėjimas. Viduriavimas gali išnykti per dvi dienas nustojus gerti antibiotikus, tačiau kartais gali pasireikšti ir kurį laiką po antibiotikų vartojimo, iki 8 savaičių po antibiotikų kurso.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Disbiozės atsiradimą taip pat gali išprovokuoti ir kitos priežastys, kaip stresas, imuninės sistemos susilpnėjimas, netinkama mityba. Visi šie dirgikliai žarnyne gali sukelti esančių bakterijų pokyčius – disbiozę. 

Kai disbiozė  viduriavimo pasekmė

Kaip ir buvo minėta anksčiau, disbiozės – normalios žarnyno mikrobiotos sudėties ir savybių pasikeitimas, gali būti ne tik viduriavimo priežastis, bet ir viduriavimo pasekmė. 

REKLAMA

Tai atvejais, kuomet viduriuojama ne dėl išsivysčiusios disbiozės, o, pavyzdžiui, dėl apsinuodijimo maistu, maisto netoleravimo ar alergijos, piknaudžiavimo alkoholiu, disbiozė gali būti viduriavimo pasekmė. 

Kaip atpažinti disbiozę? 

Jau išsiaiškinome, dėl kokių pagrindinių priežasčių gali kilti disbiozė. Tad, rekomenduojame atkreipti dėmesį ir nedelsiant kreiptis į specialistus, jei pastebėsite šiuos negalavimus:

REKLAMA
  • Tuštinimosi sutrikimus;
  • Virškinimo pakitimus;
  • Viduriavimą;
  • Vidurių užkietėjimą;
  • Pilvo pūtimą;
  • Nemalonų skonį burnoje;
  • Nagai lūžinėjimą;
  • Plaukų slinkimą.

Būdingiausias žarnyno disbiozės simptomas – tuštinimosi sutrikimai. Dėl to dažniausiai prasideda viduriavimas, kartais vidurių užkietėjimas, pilvo pūtimas ir skausmas. Taip pat žarnyno mikrobiotos disbalansas gali lemti irzlumą, apatiją. Taigi, verta žinoti, kaip galima palengvinti ar panaikinti disbiozės simptomus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pagalba organizmui viduriuojant

Žarnyno mikrobiotos atsistatymo procesą gali paskatinti probiotikai, kurie papildo organizmą natūraliomis gerosiomis bakterijomis. Siekiant sušvelnint disbiozės padarinius, rekomenduojama vartoti probiotikus mieliagrybius. Jie natūraliai negyvena žarnyne, todėl padėję atsistatyti natūraliai mikrobiotai iškart pasišalina. Esant viduriavimui, probiotikai sutrumpina viduriavimo trukmę, nes veikia ne tik mikrobiotą, bet ir visą žarnyno veiklą. Siekiant kuo efektyvesnio probiotikų poveikio, juos reikėtų vartoti bent savaitė arba 10 dienų. 

Galiausiai, siekiant normalizuoti žarnyno mikrobiotą reikėtų palaikyti tinkamą mitybą: valgyti daugiau daržovių, vaisių ir kitų ląstelienos turinčių produktų. Taip pat norėdami sušvelninti ar panaikinti disbiozės simptomus, rekomenduojama valgyti raugintus kopūstus, pupeles, brokolius, Briuselio ir lapinius (kale) kopūstus, mėlynes, granatus, goji uogas bei bananus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų