• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Neseniai atliktas tyrimas parodė, kad statinai gali sąveikauti su greipfrutų sultyse esančiais junginiais, o kai kuriais atvejais tai gali sukelti sunkius šalutinius poveikius.

Neseniai atliktas tyrimas parodė, kad statinai gali sąveikauti su greipfrutų sultyse esančiais junginiais, o kai kuriais atvejais tai gali sukelti sunkius šalutinius poveikius.

REKLAMA

Statinai yra vaistų grupė, kuri gali padėti sumažinti mažo tankio lipoproteinų cholesterolio kiekį kraujyje. Tokio tipo cholesterolis dažnai vadinamas „bloguoju“, o statinai sumažina jo gamybą kepenyse.

Pasitarkite su gydytoju

Greipfrutų sultyse esančios specifinės molekulės gali padidinti statinų kiekį žmogaus kraujyje, o tai gali „sustiprinti“ jų poveikį. Žinoma, išgėrus mažą stiklinę greipfrutų sulčių, tai gali nesukelti šalutinio poveikio. Tačiau asmuo, vartojantis statinus, prieš vartodamas greipfrutus ar greipfrutų sultis visuomet turėtų pasikonsultuoti su medicinos specialistu, nes retais atvejais greipfrutai ir jų sultys gali sąveikauti su statinais ir sukelti pavojingą šalutinį poveikį.

Atliktas tyrimas parodė, kad greipfrutuose esantys junginiai organizmui neleidžia normaliai metabolizuoti statinų, o tai padidina jų koncentraciją žmogaus kraujyje. Paprastai, kai žmogus vartoja statinus be greipfrutų sulčių, fermentas CYP3A juos suskaido žarnyne ir kepenyse. Šis procesas sumažina į kraują patenkančių statinų kiekį.

REKLAMA
REKLAMA

Tačiau furanokumarinai – junginiai, natūraliai esantys greipfrutuose – žudo šį fermentą ir todėl neleidžia organizmui suskaidyti statinų. Dėl to organizmas iš žarnyno į kraują sugeria daugiau statinų nei įprastai, o tai gali sukelti mirtinas pasekmes, rašo express.co.uk.

REKLAMA

Tyrimo grupės duomenimis, daugiau nei 85 vaistai gali sąveikauti su šias greipfrutų junginiais, ne tik statinai. Be to, kituose citrusiniuose vaisiuose gali būti panašios sąveikos junginių, pavyzdžiui, Sevilijos apelsinuose, žaliosiose citrinose, taip pat „Pomelo“ greipfrutuose.

Pasak NHS, asmuo, vartojantis statinus, gali paprašyti savo šeimos gydytojo patarimų dėl visų citrusinių vaisių, kad išvengtų šalutinių poveikių, jei vartoja statinus. 

REKLAMA
REKLAMA

Mokslininkų nuomonės išsiskiria

Pažymima, jog ne vis statinai vienodai sąveikauja su greipfrutais. Kai kurios statinų rūšys daugiau nei kitos sąveikauja su greipfrutų sultimis, todėl svarbu žinoti, kokius vaistus vartojate. Kai žmogus kartu su greipfrutais vartoja tam tikrus statinus, jų koncentracija kraujyje gali būti kelis kartus didesnės už įprastą kitų, vartojančių statinus, vaistų koncentraciją kraujyje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Statinai, linkę labiau sąveikauti su furanokumarinais, esančiais greipfrutuose, turi šias veikliąsias medžiagas: atorvastatiną, lovastatiną, simvastatiną.

Kita vertus, vienas atskiras tyrimas parodė, kad greipfrutų sulčių vartojimas su tam tikrais statinais iš tikrųjų gali turėti ir teigiamą poveikį ir sumažinti mažo tankio cholesterolio kiekį iki maždaug 6 proc. Dėl šios priežasties kai kurie mokslininkai teigia, kad sveikatos priežiūros paslaugų teikėjai neturėtų uždrausti žmonėms saikingai vartoti greipfrutų sultis su tam tikrais statinais.

Kai kurie, vartojantys tam tikrus statinus, gali pradėti pastebėti žalingą poveikį tik išgėrę vieną litrą ar daugiau greipfrutų sulčių. Valgyti greipfrutą yra mažiau rizikinga, nes įprastoje porcijoje – maždaug pusėje greipfruto – yra mažiau minėtųjų medžiagų nei stiklinėje sulčių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų