Po šių daug žadančių rezultatų mokslininkai pranešė „IFLScience“, kad jie jau diskutuoja su keliomis ligoninėmis tikėdamiesi per ateinančius porą metų atlikti bandymus su žmonėmis.
Astma sukelia švokštimą, dusulį ir gniaužimo pojūtį krūtinėje maždaug 262 milijonams žmonių visame pasaulyje. Astmą sukelia plaučių kvėpavimo takų uždegimas, dėl kurio jie susiaurėja. Nors astmą gali sukelti daugybė skirtingų veiksnių, pagrindinė šio uždegimo priežastis dažnai būna imuninės sistemos per didelis atsakas į alergeną.
Šio uždegimo adresavimas yra pagrindinis būklės gydymo būdas, tačiau kai kuriems žmonėms, sergantiems sunkia astma, gali būti sunku.
„Dauguma astma sergančių pacientų gydomi įkvepiamaisiais kortikosteroidais, tačiau sunkia astma sergantys pacientai paprastai blogai reaguoja į juos. Šie pacientai [šiuo metu] gydomi rekombinantiniais antikūnais, kurie yra brangūs ir kuriuos reikia dažnai švirkšti. Todėl mes siekėme sukurti vakcinos nuo astmos strategiją, kuri sukeltų ilgalaikę apsaugą, nereikalaujant dažnai pakartotinio vaistų vartojimo“, – „IFLScience“ sakė mokslų daktaras Laurentas Reberis iš Prancūzijos nacionalinio sveikatos ir medicinos tyrimų instituto (INSERM).
Naująjį projektą parengė INSERM (Laurento Reberio laboratorija), Pierre Bruhns laboratorija (Pasteur institutas, Paryžius) ir Prancūzijos biotechnologijų bendrovė NEOVACS. Žurnale „Nature Communications“ paskelbti rezultatai rodo, kaip jų vakcina apsaugo peles nuo alergijos sukeltos astmos mažiausiai 11 savaičių.
Vakcina veikia panašiai kaip tipinė vakcina nuo bakterijų sukeliamų infekcijų, tačiau ji nusitaiko į citokinus – signalizuojančius imuninės sistemos išpumpuotus baltymus. Tiksliau sakant, vakcina nusitaiko į dvi citokinus signalizuojančias molekules – interleukiną-4 (IL-4) ir interleukiną-13 (IL-13) – kurių padidėjęs lygis nustatytas astma sergantiems žmonėms.
Vakcinoje rekombinantinis IL-4 ir IL-13 yra suporuotas su „pernašos baltymu“ CRM197, mutavusia netoksiška difterijos toksino versija, kuri šiuo metu naudojama kai kuriose JAV maisto ir vaistų administracijos patvirtintose vakcinose. Tai buvo įšvirkščiama į pelių raumenis, kurios buvo genetiškai pakoreguotos, kad jose būtų žmogaus ląstelės, taip skatinant jų imuninę sistemą sukurti antikūnus prieš IL4 ir IL13.
Nustatyta, kad tai padeda sumažinti astmos simptomus, tokius kaip kvėpavimo takų hiperreaktyvumas, uždegimas ir gleivių gamyba. Rezultatai parodė, kad skiepijimas slopino šių dviejų citokinų kiekį mažiausiai 11 savaičių, taip pat penkiolikai savaičių sumažino lėtinės astmos požymius, tokius kaip gleivių susidarymas.
Kol kas viskas gerai, nors negarantuojama, kad šie rezultatai bus geri suleidus vakciną žmonėms. Norėdami tai sužinoti, mokslininkai tikisi pradėti klinikinį tyrimą per ateinančius porą metų.
„Mes užpatentavome šią vakciną ir toliau bendradarbiaujame su NEOVACS, siekdami per dvejus metus pradėti daugiacentrį tyrimą (dabar diskutuojame su keliomis Prancūzijos
ligoninėmis). Svarbu tai, kad kadangi IL-4 ir IL-13 yra susiję su daugeliu alergijų rūšių, įskaitant alergiją maistui ir atopinį dermatitą, mes taip pat įsivaizduojame, kad vakcina turės ilgalaikį teigiamą poveikį ir daugeliui kitų alerginių ligų“, – sakė dr. L. Reberis.