Laidos „Kviečiame daktarą“ žiūrovė Dalia iš Telšių gydytojui A. Unikauskui uždavė daugeliui rūpimą klausimą: „Norėčiau daugiau sužinoti apie kepenų suriebėjimą bei kaip tai gydoma.“
Profesorius pažymėjo, kad kepenų suriebėjimo išsivystymą lemia dvi pagrindinės priežastis. Viena jų žinoma jau labai seniai – tai gausus alkoholio vartojimas. Antroji, vis tik, dabar yra pati dažniausia.
„Antroji priežastis daug įdomesnė ir šiais laikais absoliučiai dažniausia – tai yra besaikis angliavandenių vartojimas. Ypač fruktozės ir ypač, kai vaisiai geriami. Tai yra, kai iš jų spaudžiamos sultys ir geriama labai daug sulčių“, – laidoje aiškino A. Unikauskas.
Čia jis pridūrė, kad prie kepenų suriebėjimo labai prisideda ir dar vienas aspektas, kuris daugeliui atrodo neišvengiamas – pridėtinis cukrus:
„Jeigu jūs perkate visą laiką maistą, pagamintą žmogaus, o ne gamtos, ten dažniausiai bus daug pridėtinio cukraus.“
Patarė, kaip sau padėti
Pridėtinis cukrus, patikslino jis, yra pusė gliukozės, pusė fruktozės ir dažniausiai iš pastarosios kepenų ląstelės gamina riebalus, šie užkemša kepenų ląsteles ir galiausiai suriebėja kepenys.
Profesorius įspėja, kad nesiimant jokių veiksmų, kepenų suriebėjimas gali baigtis sunkia būkle – kepenų ciroze. Tačiau gydymo kepenų suriebėjimui nėra.
„Kepenų suriebėjimas iš esmės nėra gydomas. Reikia nustoti daryti tai, kas sukėlė kepenų suriebėjimą ir kepenys pačios atsistato. Vieniems greičiau, kitiems lėčiau, priklausomai nuo suriebėjimo laipsnio“, – pridūrė.
Vis tik, galite padėti savo kepenims – jei diagnozuotas kepenų suriebėjimas, paprasti mitybos pokyčiai gali būti labai naudingi:
„Jeigu jums yra nustatytas kepenų suriebėjimas, geriausia, ką jūs galite padaryti – tai maksimaliai sumažinti maiste angliavandenių kiekį. Bendrąja prasme aš galiu pasakyti taip: mažinti cukraus vartojimą. Kepenys pasveiks pačios.“
1 augalą vadina aukso gysla kepenims
Kitose „Kviečiame daktarą“ laidose A. Unikauskas teigė, kad daugeliu atvejų pagrindinė kepenų suriebėjimo, dar vadinamo hepatosteatoze, priežastis yra fruktozė ir mityba, kurioje yra gausu angliavandenių.
„Ir kepenų, ir tuo pačiu skydliaukės veiklą gali pagerinti keli dalykai, – sako A. Unikauskas. – Visų pirma – tikrasis margainis. Jis padeda sustiprinti kepenų ląsteles, jis skatina naujų kepenų ląstelių augimą ir tai padeda kepenims atsigauti.“
„Eurovaistinės“ vaistininkė J. Aleknienė paantrino, kad tikrasis margainis yra labai naudingas suriebėjus kepenims:
„Margainis dažniausiai vartojamas yra kepenų pažeidimams gydyti arba apsaugoti kepenis nuo tų pažeidimų, taip pat turi antioksidacinių savybių ir stiprų pruešuždegiminį veikimą.“
Paklausta, ar margainio galime užsiauginti ir Lietuvoje, J. Aleknienė sako, kad, greičiausiai, tik kaip dekoratyvų augalą, nes reikėtų užsiauginti labai daug margainio, kad galėtume iš jo išgauti naudingas aktyvias medžiagas.
„Manau, kad natūraliai augintas margainis, kuris auga prie Viduržemio jūros daugiausiai, daugiau ir kaupia aktyvių medžiagų“, – pridūrė ji.