Kas yra psichozės, kaip jos pasireiškia, ar tiesa, kad tokios būklės žmogus pasidaro nepaprastai stiprus, o kartu gali būti ir pavojingas, kaip reikėtų reaguoti esantiems šalia ir kaip pacientams padedama Psichikos sveikatos centre, gydytojas psichiatras pasakoja naujienų portalo tv3.lt laidoje „Sveikatos DNR“.
„Padaugėjo psichozių, daugiausia jaunų žmonių, kurios būtent sukeltos narkotinių medžiagų ir jos labai dažnai būna sudėtingos gydyti, nes neaišku, nuo ko atsiradusios, – pasakoja M. Marcinkevičius. – Tikrai turime tokių atvejų, kai penktadienį dar žmogus dirbo, bendravo su šeima, o sekmadienį jau atveža visiškoj psichozėj, po kažkokio vakarėlio, festivalio ar kažko ir visi būna labai nustebę, kas čia atsitiko, kartais ir pretenzijų būna, kaip jūs čia žmogų uždarėte.“
Jis įspėja, kad dažnu atveju į Psichikos sveikatos centrą su psichozėmis atvežami jauni žmonės būna pavartoję žolės, o to priežastis, kad net ir žmonėms nežinant ji gali būti papildomai supurkšta sintetiniais narkotikais. Vis tik psichiatras sako, kad apsikritai narkotikų vartojimas labai didina psichozės riziką, o kaip riziką didina žolė jau yra ištirta ir mokslininkų.
„Kadangi žolė dabar pakankamai paplitusi, yra padaryta labai daug tyrimų ir jau yra mokslinių tyrimų meta analizių, tai toks vidutinis vartotojas, pramoginis, kuris laikas nuo laiko, kelis sykius į savaitę galbūt parūko, susirgti psichoze tokiam žmogui rizika didėja 2-4 kartus, o jei yra rimtas kasdieninis vartotojas, tai susirgti psichoze jam yra 6-8 kartus didesnė rizika“, – sako M. Marcinkevičius.
Vis tik, nors psichozė nėra mirtina būklė, žmogus ją patirdamas gali mirtinai susižeisti: šokti po automobiliu ar išlipti pro langą. Tačiau ne visais atvejais, tarkime, apsinuodijus alkoholiu pažeidžiamos ne tik smegenys, bet ir kiti organai, tad mirčių būna.
„Nuo alkoholinės psichozės mirštama, ir ne tiek mažai žmonių miršta ir Lietuvoje, nepaisant gydymo, bet tai daugiau susiję ne su smegenų pažeidimu, o su kitų organų pažeidimu“, – sako gydytojas prishiatras.
Jis primena, kad dėl šios priežasties sunkios abstinencijos yra gydomos reanimacijoje.
Kaip, kviečiame sužinoti žiūrint tv3.lt „Sveikatos DNR“.
Kviečiame žiūrėti „Sveikatos DNR“ jau dabar!