• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vis daugėja jaunų vairuotojų, kurie apie automobilius nieko neišmano ir težino, kaip įpilti degalų ar langų plovimo skysčio, tačiau labiau patyrę ir daugiau gyvenime matę mašinų savininkai žino, kad automobilyje pravartu vežiotis ne tik pagal Kelių eismo taisykles (KET) privalomus, bet ir kitus praktiškus daiktus. Jie padės ištikus bėdai ar nemalonumui kelyje.

Vis daugėja jaunų vairuotojų, kurie apie automobilius nieko neišmano ir težino, kaip įpilti degalų ar langų plovimo skysčio, tačiau labiau patyrę ir daugiau gyvenime matę mašinų savininkai žino, kad automobilyje pravartu vežiotis ne tik pagal Kelių eismo taisykles (KET) privalomus, bet ir kitus praktiškus daiktus. Jie padės ištikus bėdai ar nemalonumui kelyje.

REKLAMA

Pagal KET reikalavimus automobilyje privalu vežiotis bent 4 daiktus – gesintuvą, vaistinėlę, avarinio sustojimo ženklą ir šviesą atspindinčią liemenę. Toli gražu ne visi vairuotojai paiso šių reikalavimų.

Dažnas vairuotojas gesintuvą pasiskolina ir įsideda į mašiną tik techninės apžiūros metu. Tai lengva paaiškinti: automobilinis miltelinis gesintuvas kainuoja nuo 8 iki 15 eurų (priklausomai nuo svorio), tačiau jo galiojimo laikas ribotas, tad jam pasibaigus tenka pirkti naują gesintuvą. Šiuo metu parduodami kompaktiški 1 arba 2 kilogramų svorio gesintuvai neužims daug vietos automobilyje.

Vaistinėlė arba pirmosios pagalbos rinkinys. Tokį rinkinį su visomis reikalingomis priemonėmis galite nusipirkti bet kurioje vaistinėje, automobilinių prekių parduotuvėje ar net prekybos centre. Jų kaina paprastai svyruoja nuo 5 iki 20 eurų, priklausomai nuo komplektacijos ir dydžio.

REKLAMA
REKLAMA

Prireikus vaistinėlę galima nuolat papildyti. Pagalbos rinkinį laikykite automobilio salone, lengvai pasiekiamoje vietoje, o jeigu jūsų automobilis turi daugiau kaip 8 vietas keleiviams, jame turi būti ne mažiau kaip 2 vaistinėlės.

REKLAMA

Taip pat privalomas avarinio sustojimo ženklas, kurį būtina pastatyti priešais sustojusią transporto priemonę, jeigu esate priversti stovėti važiuojamoje kelio dalyje. Šis ženklas kainuoja nuo 3 iki 15 eurų.

KET nurodo, kad jei avarinės šviesos signalizacijos nėra arba ji sugedusi, taip pat jeigu priverstinai sustojama ten, kur sustojusią transporto priemonę kiti eismo dalyviai pamatytų likus iki jos mažiau kaip 100 m, motorinės transporto priemonės vairuotojas privalo pastatyti avarinio sustojimo ženklą: gyvenvietėse – ne arčiau kaip 25 m atstumu, o ne gyvenvietėse – ne arčiau kaip 50 m atstumu nuo sustojusios transporto priemonės.

REKLAMA
REKLAMA

Privaloma turėti ir šviesą atspindinčią liemenę (kaina: 2–5 eurai), kurią būtina dėvėti tamsiuoju paros metu priverstinai sustojus kelyje ir išlipus iš automobilio, išskyrus stovėti skirtas vietas.

Praverčia kelyje

Bendrovės „Autoaibė“ pardavėjas-ekspertas Mantas Milerius įsitikinęs, kad toli gražu ne visi pagal KET privalomi daiktai padaro kelionę saugią ir nekeliančią rūpesčių.

„Manau, labai svarbus dalykas važinėjant tiek užmiestyje, tiek mieste yra atsarginis ratas arba jo remonto komplektas. Jei atsarginis ratas yra, žinoma, turi būti ir įrankiai, leisiantys tą ratą pasikeisti: keltuvas automobiliui, raktas atsukti ratui, taip pat pravers pompa arba kompresorius“, – teigia jis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pastaruosius žinovas rekomenduoja turėti su savimi dėl to, kad jeigu kartais atsarginio rato automobilyje nebūtų arba šis nebūtų tinkamas naudoti, visuomet galima mėginti suremontuoti prakiurusią padangą. Pavyzdžiui, panaudojant specialius kaiščius arba tam skirtus aerozolinius klijus.

Lemputės ir saugikliai

Anot eksperto, praverstų automobilyje turėti ir lempučių bei saugiklių komplektą. Pašnekovo žodžiais, kai kuriuose automobiliuose kas kelis mėnesius perdega žibintų lemputės, todėl dabar, kai anksčiau temsta ir vėliau švinta, atsarginės lemputės pravers tiems, kurie geba jas pasikeisti patys.

REKLAMA

„Gali būti, kad lemputė nebeveikia, nes perdegė kuris nors saugiklis – tokiu atveju padės saugiklių komplektas. Tad esant reikalui, bus galima pasikeisti saugiklį ir važiuoti toliau“, – aiškino M.Milerius.

Galiausiai, akcentavo pašnekovas, reikėtų nepamiršti pagrindinių eksploatacinių skysčių. Pavyzdžiui, tepalo – nedidelė jo talpa dėl viso pikto turėtų būti kone kiekviename garbaus amžiaus automobilyje.

REKLAMA

„Būna automobilių, kurių variklis „ryja“ tepalą ir kas tam tikrą atstumą tenka jį papildyti. Tad geriau tepalo turėti negu neturėti tada, kai užsidega perspėjimas prietaisų skydelyje – tuomet rizikinga važiuoti toliau ir, galbūt, sugadinti variklį“, – aiškino žinovas.

Reikėtų ir įrankių

M.Mileriaus nuomone, jeigu vairuotojas nusimano ne itin daug, tačiau bent susigaudo, kaip atsukti vieną ar kitą varžtą, automobilyje praverstų ir nedidelis įrankių rinkinys. Žinoma, iš jo bus mažai naudos, jeigu nežinote, kuo raktas skiriasi nuo atsuktuvo. Tačiau jeigu automobilizme esate ne naujokai, įrankių komplektas gali pasitarnauti esant gedimui.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Manau, kad šiame rinkinyje turėtų būti replės, vienas kitas atsuktuvas skirtingais antgaliais, keli skirtingo dydžio raktai, pvz., populiariausi yra 8, 10, 13, 17, 19 dydžio. Taip pat praverstų peilis arba peiliukai laužomomis geležtėmis bei sąvaržos, metalinės ir plastikinės“, – akcentuoja specialistas.

Tokie įrankiai išgelbėtų netikėtų nedidelių avarijų atvejais, pavyzdžiui, kelyje susidūrus su gyvūnu. Sulaužytas plastmasines automobilio dalis, pavyzdžiui, buferį, būtų galima suveržti, pritraukti prie kėbulo sąvaržomis ir pan.

REKLAMA

Verta turėti

Specialistų manymu, automobilyje pravartu vežiotis dar keletą daiktų, padėsiančių kelyje įvairiais atvejais. Vienas tokių – tempimo lynas. Gedimo ar avarijos atveju galėsite pasinaudoti lynu ir nutempti transporto priemonę į reikiamą vietą. Taip pat lynas pasitarnaus automobiliui užklimpus sniege ar bekelėje.

Automobilyje pravers ir prožektorius. Ne tik sugedus tamsiame kelyje, bet ir daugeliu kitų atveju – pernelyg rizikinga pasikliauti tik mobiliojo telefono apšvietimu.

Daugiafunkcį peilį reikėtų laikyti automobilio priekyje, tokioje vietoje, kurią pasiektumėte neatsisegę saugos diržo. Mat pagrindinė šio peilio paskirtis – nupjauti avarijos atveju užsikirtusį diržą. Tačiau šis peilis gali praversti ir kitais atvejais, pavyzdžiui, susiruošus į iškylą gamtoje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų