Nepaisant medikų pastangų, vėžiu sergančiųjų išgyvenimo rodikliai netrukus gali ženkliai sumažėti dėl atidėtų vizitų pas šeimos gydytojus ir specialistus. Manoma, kad prie to taip pat prisideda informacijos trūkumas visuomenėje.
Dabar stengiamasi žmones informuoti apie „raudoną vėliavą“ reiškiančius vėžio požymius, kad kilus įtarimui žmonės neatidėliotų tyrimų. Dr. Earimas Chaudry, vyrų sveikatos platformos „Manual“ medicinos direktorius, paaiškino, kad nuėjus į tualetą reikia atkreipti dėmesį į du dalykus.
Anksti aptiktą vėžį gydyti daug lengviau ir išgyvenimo tikimybė tuomet daug didesnė, tačiau simptomų žinojimas žengia koja kojon su ankstyva diagnoze.
Yra pagrindiniai įspėjamieji ženklai
Dr. E. Chaudry aiškino: „Vėžys žmonių neskirsto. Juo susirgti gali bet kuris iš mūsų, todėl labai svarbu žinoti, kokie yra pagrindiniai įspėjamieji ženklai. Kuo anksčiau vėžys diagnozuojamas, tuo geriau jis gydomas ir tuo labiau išauga žmogaus išgyvenimo tikimybė. Labai svarbu, kad žmonės patys anksti pastebėtų vėžio požymius ir simptomus – tai padės mums ligą diagnozuoti anksti.“
Ląstelių proliferacija – vienas iš pagrindinių ligos požymių – sukelia simptomus toje kūno vietoje, kurioje tokios ląstelės dauginasi. Tačiau kai kuriais atvejais tam tikrus dalykus galite jausti ir kitose kūno vietose. Organizmo išmatos taip pat dažnai atspindi vėžio patologiją. Tačiau jei jose yra kraujo, tai – labai svarbus požymis, rašoma express.co.uk
Pastebėjote kraują?
Dr. E. Chaudry sakė: „Tualete pastebėjus kraują – tai gali būti šlapimo pūslės, inkstų ar gaubtinės žarnos vėžio požymis. Jei kraują pastebite šlapime ar tuštinimosi metu, ypač jei paprastai taip nebūna, reikėtų tuoj pat apsilankyti pas šeimos gydytoją. Dažniausiai taip bus nutikę dėl kokios nors mažiau rimtos priežasties – tai gali būti hemorojus arba šlapimtakių infekcija. Medikas bet kuriuo atveju paskirs gydymą, o diagnozavus vėžį tai bus padaryta anksti.“
Genetinį polinkį į šią ligą paveldėję žmonės yra labiau linkę vėžiu susirgti jaunesniame amžiuje. Būtent todėl reikia kreiptis į medikus, jei šeimoje jau yra buvę vėžio atvejų. Vizitui registruokitės tuomet, jei pastebite kūno pokyčių, kurie nepraeina ilgiau, nei galėtumėte tikėtis. Kai kurie šlapimo spalvos pokyčiai yra visiškai normalūs su amžiumi. Tačiau yra ir tokių, kurie reiškia piktybinius pokyčius organizme.
„Čia turima omenyje, pavyzdžiui, poreikį šlapintis dažniau dienos metu ir ypač naktį, staigų poreikį eiti į tualetą, dalinį šlapimo nelaikymą, silpną šlapimo srovę ir graužiantį skausmą šlapinantis“, – paaiškino gydytojas. – „Dažnai šiuos simptomus sukelia padidėjusi prostata. Tačiau tai taip pat gali reikšti prostatos vėžį.
Jei jūs ar jūsų partneris pastebi ką nors iš šių simptomų, kreipkitės į gydytoją. Jums bus atlikti tyrimai ir išsiaiškinta, ar prostata iš tiesų yra padidėjusi. Taip pat gali būti atliktas ir specialus kraujo tyrimas, vadinamas prostatos specifinio antigeno tyrimu, kuris leidžia nustatyti būtent šią vėžio formą.“