Nanyang technologijų universiteto (NTU) Singapūre tyrėjai sukūrė šį metodą padengdami priešvėžines ląsteles specialia amino rūgštimi – L-fenilalaninu, kuri yra būtina vėžio ląstelių augimui. Vėžinės ląstelės pasisavina šią amino rūgštį, ir taip į savo vidų įsileidžia priešvėžinę nanodalelę, kuri sunaikina piktybines ląsteles iš vidaus.
Vos 30 nanometrų diametro nanodalelė yra vadinama „Nano-pPAAM“, ir, pasak mokslininkų, ji turi: „Nuostabias priešvėžines savybes.“ Patekusi į vėžinę ląstelę, „Nano-pPAAM“ skatina perteklinę reaktyviųjų deguonies formų gamybą. Taip vėžio ląstelės yra sunaikinamos, nepažeidžiant sveikų ląstelių.
Kaip pranešama žurnale „Small“, komanda išbandė nanodalelių efektyvumą laboratorijoje, ir nustatė, kad jos sugeba sunaikinti maždaug 80 proc. krūtinės, odos ir skrandžio vėžio ląstelių. Toks efektyvumas prilygsta kai kuriems medicinoje naudojamiems vėžio gydymams. Atliekant bandymus su pelėmis, nanodalelės taip pat pastebimai, maždaug 60 proc., sulėtino auglių augimą.
„Nepaisant nusistovėjusios praktikos, mūsų metode pati nanomedžiaga yra naudojama kaip vaistas, o ne kaip terpė vaistui pernešti. Puikiai vėžį atskiriančios ir nužudančios „Nano-pPAAM“ tai sugeba padaryti be jokių jas „aktyvuojančių“ išorinių dirgiklių. Amino rūgštis L-fenilalaninas atlieka „Trojos arklio“ funkciją – ji yra lyg apsiaustas, paslepiantis viduje esančias nanodaleles“, – sakė docentas Daltonas Tay‘us, pagrindinis tyrimo autorius iš Medžiagų mokslo ir inžinerijos mokyklos NTU Singapūre.
„Pašalindami vaisto poreikį, mes efektyviai supaprastinome nanovaisto sudėtį. Tai gali padėti įveikti daugybę technologinių sunkumų, kurie apsunkina vaistų pagrindu veikiančių nanodalelių pritaikymą klinikiniam gydymui“, – pridūrė jis.
Ankstesni tyrimai parodė, kad auglių augimą galima sulėtinti arba visiškai sustabdyti neleidžiant vėžinėms ląstelėms pasisavinti būtinų aminorūgščių. Tai dažniausiai yra daroma laikantis griežtos dietos, kurioje yra ypač mažai baltymų. Deja, tokia mityba dažnai pakenkia pacientams, ypač, jeigu jų liga jau yra pažengusi. Šis naujasis metodas neturėtų tokių negatyvių pašalinių poveikių.
Dabar tyrėjai toliau tobulins „Nano-pPAAM“ dalelių dizainą, siekdami dar labiau padidinti tokio gydymo efektyvumą.
Žinoma, šis vaistas dar ilgai nebus pasiekiamas. Tačiau mokslininkai nuolatos ieško naujų būdų gydyti vėžį. Ypatingai dabar, kai tam tikros vėžio rūšys tampa atsparios mūsų taikomiems gydymams.
„Ši nauja technologija gali sunaikinti vėžines ląsteles, kurių neveikia įprasti gydymo metodai, pavyzdžiui, chemoterapija, – aiškino docentė Tan Ern Yu, krūties vėžio specialistė Tan Tock Seng ligoninėje. – Kai kurios vėžio rūšys išsivystė atsparumo vaistams mechanizmus, dėl kurių gydymas tampa neefektyvus. Tačiau šis naujasis „Trojos arklio“ metodas galėtų sunaikinti net ir tokias ląsteles, nes jo veikimas kardinaliai skiriasi nuo dabartinių gydymų, taigi ląstelės dar neturėjo progos prisitaikyti.“