Jau šį penktadienį, tiesiogiai iš pačios sostinės širdies, šventine ledo šalimi pavirtusios Vilniaus rotušės aikštės, TV3 televizija Lietuvą pakvies jau 22-ajam „Išsipildymo akcija“ koncertui.
Šventinio vakaro metu ne tik išgirsime šių metų vaikų istorijas, bet ir būtent jiems skirtas ryškiausių scenos žvaigždžių dainas. Tačiau svarbiausia, kad šiemet dar kartą galėsime įrodyti, kokie mes stiprūs, kai vieningi.
Sunkūs išgyvenimai iki šiol spaudžia širdį
Nors gimus vaikui medikai nepastebėjo nieko neįprasto, vienos jo kojytės paslankumas tėvams iškart ėmė kelti nerimą.
„Kojytę galėdavai sukinėti – atrodė, kad joje kažko trūksta. Sveikos kojytės taip nepasukinėsi. Matėme, kad kažkas negerai, bet visi mums sakė, kad nieko čia nėra. Ir gydytojai taip pat sakė: „Nieko čia tokio“. Pakeitėme gal tris šeimos gydytojus, kol mus suprato“, – prisimena Tomo mama Jūratė.
Iš pradžių specialistai galvojo, kad tai – lūžis. Tačiau jau netrukus paaiškėjo, kad iš tiesų nesuaugęs vienas Tomo kojos kaulas.
Jūratė vis dar prisimena ir pirmuosius sūnaus žingsnius ramentų pagalba. Tomas tuo metu buvo toks mažas, kad buvo neįmanoma rasti jam tinkančių ramentų... Čia jam pagelbėjo krikšto tėtis – būtent jis išdrožė ramentus, jog Tomas galėtų pradėti vaikščioti.
Viską, ką tik galėjo, darė ir medikai – Tomui uždėjo Ilizarovo aparatą, panaudota ir teleskopinė vinis. Sunku suskaičiuoti ir operacijas, kurias jam teko iškęsti. O Tomo mamai Jūratei širdį iki šiol spaudžia kelionės pas medikus į Kauną.
Nors kai kurie vairuotojai pasirūpindavo, kad Tomas su mama į autobusą įliptų pirmieji ir galėtų sėdėti vienas šalia kito, pasitaikydavo ir kitokių. Jūratei pasakius, kad ji turi sėdėti kartu su vaiku, nes negali palikti jo vieno, jie atšaudavo mamai guldyti Tomą ant grindų…
Galiausiai Tomui pritaikytas protezas, tačiau tiek jis, tiek jo mama tai prisimena su siaubu. Protezas trindavo koją, tad ją nuolat reikėdavo bintuoti. Taip pat jis buvo itin sunkus – Tomas negalėdavo užsiimti daugeliu tokio amžiaus vaikams būdingomis veiklomis.
Kad jo gyvenimas taptų patogesnis, būdamas 8 metų, Tomas pats pradėjo galvoti apie kojos amputaciją... Juk ne vienerius metus ant šio protezo jis nė negalėjo užsiauti bato.
Atsitiktinai sutiktas baikeris pakeitė gyvenimą
Tomo ir jo šeimos gyvenimas pasikeitė tuomet, kai lankant senelių kapus, jie kartą atsitiktinai sutiko vieną baikerį. Jis ne tik pakalbino Tomą ir jo tėvus, bet, apsikeitus kontaktais, pažadėjo supažindinti su specialistu, ortopedu-technologu. Ši pažintis pakeitė Tomo gyvenimą. O per gimtadienį jis sulaukė išskirtinės dovanos – naujo, kokybiškesnio ir patogesnio kojos protezo.
Šį protezą Tomas nešioja iki šiol. Tiesa, jis kasmet patobulinamas – stengiamasi padaryti viską, kad beaugančiam Tomui būtų kuo patogiau. O jo šeimai šis protezas prilygo stebuklui: Tomas galėjo bėgioti, žaisti su kitais vaikais ir išpildyti savo svajonę – išmokti važiuoti dviračiu.
„Nusipirkome dviratį ir išmokome juo važiuoti. Tiesa, kadangi triratuku važiuoti mokėmės tokie dideli, patyrėme labai daug patyčių. Kai parke mokėmės važiuoti, buvo žmonių, kurie klausė, kodėl vienakojis mokosi važiuoti? Kam to reikia? Be abejo, tai labai skaudina. Bet nė vienas nuo to nesame apsaugoti“, – sako Jūratė.
Didelėms Tomo svajonėms reikia visai nedaug
Tokios kalbos Tomo nesustabdė – jis iki šiol visur, kur tik gali, važiuoja dviračiu ir dalyvauja dviračių žygiuose. O šiemet jau ne pirmą kartą dalyvavo Dianos Žiliūtės taurės varžybose, kur užėmė pirmąją vietą.
Tačiau didžiausią meilę jis jaučia savo šaliai. Būdamas 9-erių, Tomas pasekė savo vyresnių brolių pavyzdžiu ir pradėjo neoficialiai lankyti Šaulių sąjungos susitikimus. O sulaukęs 11-ikos, tapo oficialiu Šaulių sąjungos nariu.
Taip pat energingas ir aktyvus 10-okas svajoja puikiais pažymiais baigti mokyklą – tam, kad galėtų būti karinio laivo virėju. „Nors, jei pavyktų tapti karininku, tada, be abejo, į virėjo profesiją neičiau“, – prideda jis.
Tačiau, kad jo svajonės taptų realybe, Tomui reikalinga visų geros valios žmonių pagalba. Visa jo šeima stengiasi, kad vaikas gautų modernesnį ir kokybiškesnį protezą su judančia pėdute. Toks protezas palengvintų Tomo judėjimą, jam būtų paprasčiau atsitūpti ir daryti kitus veiksmus.
Deja, valstybė būtent tokio kojos protezo, kuris yra reikalingas Tomui, nekompensuoja. „Jeigu Tomukas gautų išsvajotą protezą, ir jis būtų laimingas, ir mama, ir broliai, ir tėtis. Tomas galėtų gyventi dar geresnį ir kokybiškesnį gyvenimą, ginti Tėvynę, būti kariu, būti šauliu. O jeigu negalės būti kariu, išėjęs mokytis į Klaipėdą, jis lankys šaulius ir bus karinio laivo virėjas“, – jautriai kalba jo mama Jūratė.
Prisidėti prie „Išsipildymo akcijos“ gali kiekvienas
„Išsipildymo akcija“ bendradarbiauja su aukojimo internetu portalu aukok.lt, sąskaitų apmokėjimo programėle Perlas Go, telekomunikacijų operatoriumi TCG, operatoriais Bitė, Tele2 ir Telia.
Skambinti ar rašyti trumpąsias SMS žinutes ir paaukoti galite šiais numeriais: 1891 – 5 EUR, 1892 – 10 EUR.
Visa paaukota suma keliauja į „Išsipildymo akcijos“ sąskaitą – akcijos partneriai netaiko jokių kitų mokesčių.
„Išsipildymo akcijos“ skaidrumu rūpinasi audito įmonė Grant Thornton Baltic.
Daugiau: www.issipildymoakcija.lt
„Išsipildymo akcijos“ paramos koncertas – jau šį penktadienį, 19.30 val. per TV3!
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!