Skydliaukės hormonams reikalingos sveikos kepenys
Iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti, jog sutrikus skydliaukės veiklai, būtent šį organą ir reikia gydyti. Vis dėlto, profesorius A. Unikauskas teigia, kad dėl netinkamos skydliaukės veiklos dažniausiai kalta visai ne skydliaukė, o kepenys. Pasak specialisto, kuo blogiau dirba kepenys, tuo mažiau bus aktyvaus skydliaukės hormono T3.
„Skydliaukė gamina du hormonus – T3 ir T4. Vis dėlto, daugiausia ji pagamina T4, o norint gauti T3, kepenys turi konvertuoti T4 hormoną. Jeigu kepenų veikla sutrikusi, automatiškai blogėja ir T4 konvertavimas į T3“, – pasakoja A. Unikauskas.
Kaip pagerinti kepenų veiklą?
Norint pagerinti kepenų veiklą, į mitybos racioną vertėtų įtraukti keletą papildomų medžiagų.
- Tikrasis margainis – padeda sustiprint kepenų ląsteles, skatina naujų ląstelių augimą, padeda kepenims atsigauti.
„Margainis dažniausiai vartojamas kepenų pažeidimams gydyti, taip pat jis turi stiprių priešuždegiminių ir antioksidacinių savybių. Šis augalas auga ir Lietuvoje, bet tik dekoratyvinis, na, o vaistų gamybai tinkamas margainis auga netoli Viduržemio jūros. Taip pat, margainio preparatai išsiskiria ir tuo, kad jie neturi šalutinių poveikių“, – pasakoja „Eurovaistinės“ vaistininkė Jovita Aleknienė.
- Cholinas, dar vadinamas vitaminu B4. Šio vitamino daugiausia yra kiaušinio tryniuose.
„Cholinas taip pat naudingas smegenų veiklai ir inkstams. Cholino trūkumą išduoda nuovargis, raumenų skausmai ir kepenų suriebėjimas“, – sako „Eurovaistinės“ vaistininkė.
- Cinkas
Pasak J. Aleknienės, cinkas turi priešuždegiminių savybių, todėl padeda apsaugoti kepenis nuo suriebėjimo. Taip pat ši medžiaga naudinga ir skydliaukei. Cinko trūkumą išduoda suprastėjusi nagų būklė, susilpnėję nagai ir suprastėjusi odos būklė.
- Selenas
Profesorius A. Unikauskas pasakoja, kad selenas turi itin stiprų antioksidacinį poveikį. Daug seleno turi jūrinė žuvis, kepenys, saulėgrąžos ir riešutai.
„Selenas stiprina imuninį atsaką ir gali praversti norintiems sustiprinti plaukus ir nagus, taip pat pagerinti odos būklę“, – priduria J. Aleknienė.
- Vitaminas D – vitamino D galime gauti iš saulės, žuvies ir kai kurių daržovių. Vis dėlto, jeigu daug laiko praleidžiate uždarose patalpose, vertėtų mitybą papildyti ir šio vitamino turinčiais maisto papildais.
Laida „Kviečiame daktarą!“ – šeštadieniais, 11.00 val. per TV3!