• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Remiantis „Cancer Research UK“ duomenimis, vienas iš dviejų žmonių tam tikru gyvenimo momentu susirgs vėžiu. Tyrimai leido Anglijoje vėžio išgyvenamumo rodiklius padvigubinti per pastaruosius 40 metų, o daugiau nei pusė pacientų dabar išgyvena nuo šios ligos daugiau nei dešimtmetį.

Remiantis „Cancer Research UK“ duomenimis, vienas iš dviejų žmonių tam tikru gyvenimo momentu susirgs vėžiu. Tyrimai leido Anglijoje vėžio išgyvenamumo rodiklius padvigubinti per pastaruosius 40 metų, o daugiau nei pusė pacientų dabar išgyvena nuo šios ligos daugiau nei dešimtmetį.

REKLAMA

Tačiau žmonėms ir toliau besinaudojant geresnėmis sveikatos priežiūros paslaugomis ir ilgesne gyvenimo trukme, tikimasi, kad atvejų skaičius augs, rašo express.co.uk.

Profesorius Peter Sasieni, pagrindinis „Cancer Research UK“ tyrimų autorius, sakė: „Vėžys pirmiausia yra senatvės liga, daugiau nei 60% visų atvejų diagnozuojama vyresniems nei 65 metų žmonėms. Jei žmonės gyvena pakankamai ilgai, dauguma kada nors susirgs vėžiu. Tačiau mes galime daug padaryti, kad sumažintume tikimybę, kad liga išsivystys“.

Mesti rūkyti ir neturėti antsvorio

Dr Jodie Moffat yra vėžio tyrimų Jungtinėje Karalystėje strateginių įrodymų ir ankstyvos diagnostikos programos vadovė. Ji paaiškino, kad net 40% vėžio atvejų galima išvengti, ir nurodė du pagrindinius būdus, kuriais žmonės gali sumažinti savo riziką.

REKLAMA
REKLAMA

Ji sakė: „Žinome, kad apie 40% vėžio atvejų yra susiję su įvairiomis pasirinkto gyvenimo būdo priežastimis. Rūkymas yra akivaizdus dalykas, ir labai svarbu, kad žmonės būtų skatinami mesti rūkyti.

REKLAMA

Tai dar viena sritis, kurioje vyriausybės investicijos bėgant metams, galbūt, svyravo. Jei galėtume padėti visiems žmonėms mesti rūkyti, tai būtų labai naudinga“.

Kitas didžiausias dalykas, sakė Dr Moffat, yra svoris. Ji pabrėžė, kad labai svarbu išlaikyti sveiką kūno svorį. Ji sakė: „Sveiko kūno svorio išlaikymas yra labai svarbus išvengiant vėžio rizikos, ir aš žinau, kad dėl Covid-19 susidūrėme su didžiuliais iššūkiais.

REKLAMA
REKLAMA

Kai kuriems tenka praleisti daugiau laiko namuose, mažiau laiko praleidžiama lauke. Kyla  susirūpinimas, kad mūsų sveikata nukentėjo, ir tikrai svarbu, kad tai atitaisytume“.

Svarbu valgyti daug vaisių ir daržovių, valgyti lengviau ir liesiau ir rinktis mažiau kaloringą maistą. Tarptautinės vėžio tyrimų agentūros ir Pasaulio sveikatos organizacijos vėžio agentūros ataskaitoje padaryta išvada, kad valgant didelius kiekius perdirbtos mėsos, gali šiek tiek padidėti rizika susirgti tam tikromis vėžio formomis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Raudona ir perdirbta mėsa gali padidinti žarnyno vėžio riziką

Raudona ir perdirbta mėsa gali padidinti žarnyno vėžio riziką. Tiems, kurie kasdien suvalgo daugiau nei 90 g raudonos ir perdirbtos mėsos, NHS rekomenduoja šį skaičių sumažinti iki 70 g ar mažiau.

Raudona mėsa ‒ tai jautiena, kiauliena ir ėriena, o perdirbta mėsa ‒ dešros, šoninė ir vyniotiniai, įskaitant pagamintus iš vištienos ir kalakutienos.

REKLAMA

Negalima nuvertinti ir mankštos naudos sveikatai. Pats fizinio aktyvumo palaikymas gali sumažinti krūties vėžio ir storosios žarnos vėžio riziką. Suaugusiesiems rekomenduojama kiekvieną savaitę skirti bent 150 minučių vidutinio sunkumo aerobiniam aktyvumui arba 75 minutes energingai aerobinei veiklai.

Paprastai patariama į savo kasdienę veiklą įtraukti bent 30 minučių fizinio aktyvumo. Dr Moffat sakė: „Darykite šiuos dalykus, išlaikykite sveiką svorį ir meskite rūkyti arba niekada nepradėkite. Jie gali labai sumažinti vėžio riziką“.

Ji pridūrė: „Jei jums diagnozuojamas vėžys, kuo sveikesnis būsite, tuo apskritai jums bus palankesnės gydymo galimybės. Jei jūsų fizinė būklė nėra tokia gera kaip buvo ar galėjo būti, galbūt, negalėsite būti operuojamas. Kiti prevenciniai veiksmai ‒ riboti buvimą saulėje ir mažinti alkoholio vartojimą“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų