Kasos vėžys tiek Lietuvoje, tiek Europoje patenka tarp vienų dažniausių ir užima 10 vietą pagal dažnumą. Deja, tačiau kasos adenokarcinoma yra blogos prognozės navikas – nepaisant visų pastangų jo išgydyti dažniausiai nepavyksta.
„Kasos adenokarcinomos gydymo galimybės yra ribotos. Dažnai ji yra nustatomas vėlesnės stadijos. Tik 20 proc. šio vėžio atvejų yra nustatomi ankstyvos stadijos ir galimas radikalus chirurginis gydymas“, – sako gydytojas A. Ivanauskas.
Atsiradimo priežastys
Tikslios kasos vėžio atsiradimo priežastys iki šiol nėra aiškios, tačiau yra nustatyti veiksniai, kurie turi įtakos jo atsiradimui.
Vienas iš jų – genetika. Jeigu šeimoje yra buvęs kasos vėžio susirgimo atvejis, yra tikimybė, kad jis pasikartos kitiems šeimos nariams.
„Reikšmės neabejotinai turi ir rūkymas – jis 2-3 kartus padidina riziką susirgti kasos vėžio. Taip pat lėtinis pankreatitas, kuris savo ruožtu yra susijęs su nesaikingu alkoholio vartojimu, riebiu ir keptu maistu“, – aiškina gydytojas.
Onkologas-chemoterapeutas doc. A. Ivanauskas nurodo, kad kasos vėžiui reikšmės turi ir cukrinis diabetas:
„Jeigu žmogus serga diabetu, jo rizika susirgti kasos adenokarcinoma padidėja kelis kartus, tačiau tai dar nereiškia, kad žmogus būtinai susirgs kasos vėžiu, jeigu serga cukriniu diabetu“.
Dažniausiai šios formos vėžiu serga vyresnio amžiaus žmonės, tai yra 60-iems ir vyresni. Tačiau gydytojas nurodo, kad paskutiniu metu ši diagnozė nustatoma ir jaunesnio amžiaus žmonėms.
Kasos vėžio simptomai
Kasos vėžys, pasak gydytojo A. Ivanausko, yra slaptos eigos. Žmogus dažniausiai pradeda jausti simptomus tik tada, kai liga jau yra pažengusi.
„Žmogaus jaučiami simptomai nėra specifiniai. Atsiranda bendras silpnumas, skausmas po šonkauliais, kuris plinta į nugarą. Tada dažniausiai pacientai kreipiasi į medikus ieškoti skausmo priežasties ir pagalbos.
Ankstyvesnėse vėžio stadijose nusiskundimų beveik nebūna, o tai liūdniausia. Kasos adenokarcinoma neturi profilaktinių programų, kaip krūties ar prostatos vėžys, todėl juos ir sunku nustatyti ankstyvoje stadijoje“, – aiškina gydytojas.
Visgi gydytojas sako, kad diagnostikai kiekvienais metais vis gerėjant, ligų išaiškinimo galimybės irgi didėja. Tačiau, tikriausiai svarbiausias klausimas yra – kaip išvengti vėžio?
„Skambės banaliai, bet pagrindinis dėmesys turėtų būti kreipiamas į sveiką gyvenimo būdą – nepiktnaudžiauti alkoholiu, atkreipti dėmesį į savo mitybą, neturėti viršsvorio, vartoti lengvai pasisavinamus angliavandenius, vengti kepto ir riebaus maisto.
Aišku, kai kurie ir valgo riebiai, ir rūko, bet nesuserga vėžiu. Vis dėlto, visuomenė turėtų atkreipti dėmesį į šiuos dalykus, nes šie faktoriai yra ir kitų ligų priežastis, pavyzdžiui, cukrinio diabeto ar išsėtinės širdies ligos“, – nurodo jis.