Deja, bet nelaimės neaplenkia net jaunų ir tvirtų vyrų. Pasak šeimos gydytojo-rezidentos, pramogos kubiluose arba net buvimas pirtyje neretai baigiasi tragiškai.
Pramoga nėra saugi
Pasak kalbinto gydytojo, pirtyje arba kubile gali paūmėti širdies ligos, sergant širdies nepakankamumu, buvus infarktui arba smegenų insultui. „Tokios pramogos nėra saugios, reikia tinkamai įvertinti savo galimybes ir gerai apgalvoti, ar nepakenksite sveikatai.“
Kaip teigia šeimos gydytojas, itin svarbu rinktis pirtį įvertinant temperatūrą joje. „Vadinamos turkiškos pirtys, kuriose temperatūra siekia 40 laipsnių ir yra garinė, veikia tonizuojančiai, tačiau lietuviškos pirtys arba kubilai, kuriuose temperatūra daug aukštesnė, kelia ir didesnį pavojų.
Tokios pramogos išplečia kraujagysles, priteka daugiau kraujo, apkrauna širdį, todėl širdies nepakankamumas gali paūmėti“, – įsitikinęs medikas.
Nėra saugios alkoholio normos
Kaip sako pašnekovas, jei žmonės nori užsigrūdinti ir pradėti gyventi sveikiau, tai reikėtų daryti palengva. „Tai neturi būti daroma tik žiemą, kai žmogus nusprendžia šokti ar kristi į sniegą.
Tokiu būdu gali paūmėti visos lėtinės ligos, pradedant podagra ir baigiant širdies kraujagyslių ligomis. Dažnai gali net atsinaujinti šlapimo takų infekcijos po vadinamųjų termošokų.“
Gydytojas skaitytojus įspėja ir dėl alkoholio vartojimo kubiluose arba pirtyje. Jis teigia, kad nėra saugios alkoholio koncentracijos ir įspėja šiukštu nevartoti alkoholio pramogaujant: „Nėra saugios alkoholio koncentracijos, ypač vartojant karštose aplinkoje, pavyzdžiui, būnant saulėje, kai karšta. Alkoholis stumia vandenį lauk iš ląstelių.
Organizmas dehidratuoja, mes netenkame vandens. Kadangi netenkame dvigubai vandens, tokiu būdu apkraunama inkstų veikla.“
Svarbiausia – kviesti pagalbą
Pirmoji pagalba, jei žmogui pasidaro negera pabuvus pirtyje ar kubile, yra tokia: „Visų pirma, kvieskite greitąją pagalbą, o kol laukiate – ištraukite žmogų iš karštos aplinkos, paguldykite ir pakelkite kojas.
Būtinai duokite gerti vandens ir šiek tiek apklokite žmogų, kad jis neperšaltų.“
Nelaimė įvyko naktį
Primename, kad žinia apie mirtį apskriejo kovo 20-ąją. Su bičiuliais pramogaudamas kubile vėlų sekmadienio vakarą mirė 1978 metais gimęs vyras.
Įvykio detales patvirtino Kauno apskrities policija bei Kauno priešgaisrinė gelbėjimo valdyba. Nors dėl įvykio pradėtas ikiteisminis tyrimas, bet, pirminiais duomenimis, smurtinė mirtis nėra įtariama. Nelaimė įvyko po 23 val. Kėdainių miesto Lauko gatvėje.
Bičiuliai pramogavo kubile. Vienas iš draugų išvyko namo, kitas trumpam nuėjo nuo kubilo. Vos kelioms minutėms minėtas vyras kubile liko vienas, o jau grįžęs draugas rado jį plūduriuojantį. Apie nelaimę vyras nedelsdamas pranešė greitosios medicinos pagalbos medikams. Į įvykio vietą atskubėjusi greitoji įvertino situaciją ir skubiai iškvietė gelbėtojus, kad šie padėtų ištraukti kūną.
Iš kubilo ištraukus asmenį, šis buvo be gyvybės ženklų. Iškėlus iš kubilo dar mėginta jį atgaivinti. Deja, netrukus medikai turėjo konstatuoti, kad vyras mirė. Dėl įvykio pradėtas ikiteisminis tyrimas mirties priežasčiai nustatyti. Pareigūnai aiškinasi mirties aplinkybes.
Apie tai, kaip išvengti širdies ligų ir galimo infarkto, tinklalaidėje Sveikatos DNR papasakojo profesorius Pranas Šerpytis. Kviečiame žiūrėti ir klausytis profesoriaus patarimų.