Iš pradžių buvo manoma, kad susilpnėjęs arba pakitęs gebėjimas užuosti, vadinamas uoslės disfunkcija, atsirado dėl uoslės nervų pažeidimo. Tačiau naujas tyrimas, paskelbtas akademiniame žurnale „The Laryngoscope“, rodo, kad kvapo praradimas sergant COVID-19 taip pat gali įvykti dėl nosies takų patinimo ir užsikimšimo.
Ką nustatė tyrimas
„Iš pradžių pastebėjome, kad pacientai, sergantys COVID-19, praranda kvapo ir skonio pojūtį. Pastebėjome, kad šie atradimai gali būti naudojami kaip rodiklis, rodantis, ar pacientas užsikrėtė COVID-19, ar ne, bet manėme, kad tai susiję su uoslės nervu“, – sakė dr. Anjali Bharati, greitosios medicinos pagalbos gydytoja iš „Lenox Health Greenwich Village“, Niujorko.
Iš pradžių buvo manoma, kad skonio ir kvapo praradimas dėl COVID-19 buvo uoslės nervo pažeidimas. Nors tiesioginio ryšio tarp SARS-CoV-2 ir nenormalių smegenų radinių įrodymų buvo nedaug, teorija teigė, kad uoslės disfunkcija atsirado dėl uoslės nervo pažeidimo.
Tai sukėlė papildomų klausimų – ar nervų pažeidimas bus laikinas, ar pacientas galės atgauti uoslę. Tačiau naujas tyrimas siūlo pažvelgti iš kitos perspektyvos ir nuteikia gana optimistiškai. Tyrėjai ištyrė medicinines ataskaitas, kuriose išsamiai aprašyti uoslės struktūrų pokyčiai, atlikus pacientų, sergančių COVID-19, vaizdinimo testus.
Jie nustatė uoslės plyšio anomalijos vyravimą. Uoslės plyšys yra kanalas, kuriuo ore esančios molekulės pasiekia uoslės neuronus, kurie jungiasi su smegenimis, kad nustatytų kvapus. Pacientams, sergantiems COVID-19 ir uoslės disfunkcija, plyšio anomalija buvo 16 kartų didesnė.
Tai reiškia, kad kvapo ir skonio praradimą lemia ne nervai, o audiniai. Geros naujienos yra tai, kad ląstelės gyja daug lengviau nei nervų pažeidimai.
„Nervų pažeidimas yra rimtesnis dalykas. Klausimas tampa „ar atsigaus“? – paaiškino A. Bharati. – Šios naujienos yra susijusios su fizine nosies sudėtimi, pavyzdžiui, nosies kanalu ir užpakaline gerklės dalimi. Nervų pažeidimas yra smegenų dalis, kuri kelia daugiau nerimo nei nosies takai.“
Ar kvapo ir skonio pojūtis gali grįžti?
Ne visi, užsikrėtę COVID-19, susidurs su kvapo ir skonio praradimu. Tačiau šis tyrimas reiškia, kad ekspertai dabar daug geriau supranta, kodėl taip nutinka. Ir šios naujienos suteikia vilties, kad simptomai daugeliui ar daugumai žmonių gali būti laikini.
„Tai svarbus atradimas, – sakė A. Bharati. – Tai gali reikšti, kad laikui bėgant simptomai išnyksta ir ląstelės regeneruoja. Tai laikina.“
Kai Zhao, Ohajo valstijos universiteto medicinos koledžo otolaringologijos docentas, sakė, kad atsigavimo laikas gali skirtis. Kvapo ir skonio pojūtį žmogus gali atgauti praėjus 1–3 savaitėms ir net mėnesiams ar metams.
„Nors gydymo galimybės yra ribotos, žmonės treniravo uoslę ir naudojo tai kaip gydymo būdą. Rezultatai įvairūs“, – teigė K. Zhao.
Uoslės treniravimas apima specifinių daiktų, pavyzdžiui, apelsinų ar kavos tirščių, uostymą. K. Zhao sakė, kad vakcinacija gali palengvinti simptomus, tačiau paaiškino, kad kol kas nėra galutinių to įrodymų.
Svarbu pažymėti, kad atradimai gali nevisiškai atspindėti žmones, kurie ilgą laiką buvo praradę uoslę ar skonį. Reikės atlikti daugiau tyrimų. K. Zhao taip pat pažymėjo, kad kai kurie vaizdinimai buvo atlikti naudojant MRT, o kiti – CT, ir kad tyrimų laikotarpis nebuvo kontroliuojamas.
Tačiau ekspertai teigia, kad atradimai yra įdomūs ir atveria duris daugiau tyrimų, susijusių su nosies takų užsikimšimu ir COVID-19.