TV3 laidoje „Svajonių sodai“ „Žalia stotelė“ agronomė Eglė Petkevičiūtė papasakojo, kokias pušis reikėtų rinktis ir kokios šiuo metu yra populiarios, o želdynų dizainerė ir „Gervių sodų“ įkūrėja Reda Kazokevičienė patarė, kokias daugiametes gėles rinktis savo sodui.
Kokias pušis rinktis?
Pušys yra populiarios, nes yra daug skirtingų rūšių ir jos skiriasi savo savybėmis, o išsirinkti yra be galo sunku. Pasak agronomės, į madą grįžta paprastosios pušys, o pati populiariausia yra kalninė pušis.
Jos per daugelį metų užauga iki metro, tačiau vėliau tarsi išplinka, šakos pradeda liesti veją ir pagelsta, todėl jas reikia pakelti bei suformuoti, kad tai neįvyktų.
Tiesa, kuo lėčiau augalas auga, tuo rečiau jį reikia formuoti, o tai yra didžiulis privalumas, norintiems sukurti gražų, modernų apželdinimą. Populiariausios kalninių pušų veislės yra „Mughus“ ir „Pumilio“.
„Jos yra mažytės, šiek tiek ilgesnio spyglio, augančios kupolu į šonus, o formą įgyja per 10 metų, todėl sodinant mažesnius augalus, reikėtų palaikyti atstumus. O jei pušimis norite džiaugtis čia ir dabar, rekomenduoju rinktis jau didesnes pušis.
Taip pat renkantis kalnines pušis, šiuo metu labai populiarios yra „Mops“ ir „Gnom“. Jų spygliai yra tamsiai žali, kieti ir trumpi, todėl jas geriausia sodinti grupelėmis ir derinti kartu su akmenimis.
Puikiai tinka šlaitams ir alpinariumams, ten, kur jos mus mažiau lies praeinant, bet džiugins mūsų akį“, – pataria E. Petkevičiūtė.
Labai išraiškingos yra juodosios pušys, kurios aplinkai suteikia elegancijos ir prabangos pojūtį. Jos yra itin mėgstamos dėl savo glaustos formos ir ilgo bei žalio spyglio, puikiai tinka prie praėjimų, tačiau paliekant tarpą.
Agronomė rekomenduoja rinktis juodąją pušį „Green Tower“ arba „Spielberg“. Jos yra šiek tiek kitokios, formuojančios kupolą, todėl jas rinktis gali tie, kurie nenori labai aukštų pušų.
Dar viena rūšis yra – baltažievė pušis. Ji tanki, žalia, pilna tūrio, užauga iki 2 metrų, bet puikiai tinka želdynams ir vietoms, kuriose norima sukurti privatumą. Jas galima sodinti mažesniame kieme, derinant su kitais augalais.
Pušų priežiūra
Pušys yra puikus variantas modernistiniam želdynui. Jos būna aiškių formų, dėl to ir renkamasi augalus kupolo formos arba augančius 10 metų ir daugiau. Dažnai žmonės renkasi jau suformuotas pušis, kurios auga lėčiau, tinka alpinariumuose arba prie akmenų.
„Vis dar yra nemažai žmonių, kurie galvoja, kad augalą užtenka tik pasodinti, tačiau jam reikia ir maisto medžiagų, ir vandens, tačiau pušų priežiūra yra labai paprasta: pirmiausia reikia joms išrinkti tinkamą auginimo vietą. Geriausiai jos auga lengvoje ir vandeniui laidžioje dirvoje.
Dėl to, jei turite sunkią dirvą, iškaskite kuo didesnę duobę, įdėkite žvyro arba smėlio sluoksnį. Taip pat nemulčiuokite su akmenimis, nes jie kaista ir degina spyglius, dėl ko mūsų pušys būna nebe tokios sodrios spalvos.
Taip pat pušims reikia valgyti, todėl yra reikalingas kasmetinis tręšimas mineralinėmis trąšomis, skirtoms spygliuočiams, kurios užtikriną augimą, spyglių tankumą. Nepamirškite ir jų palaistyti. Tai reiklus augalas, auga tose vietose, kur yra daug oro drėgmės“, – aiškina E. Petkevičiūtė.
Kokias daugiametes gėles rinktis?
Norint turėti išskirtinį sodą, vien pušų neužteks, jas galima derinti ir su daugiametėmis gėlėmis, todėl R. Kazokevičienė pirmiausia pataria rinktis vieną šiuo metu populiariausių augalų: lendrūną smailiažiedį „Karl Foerster“.
„Šiuo metu jis primena šiaudus, tačiau jo apatinė dalis lapų pradeda sprogti ganėtinai anksti ir birželio pabaigoje jau turime šluoteles, kurios transformuojasi ir pradeda žydėti puriomis, tamsiai pilkomis spalvomis, o vėliau spalvą keičia.
Šis augalas yra universalus įvairiems dirvų tipams, tačiau pastebėjau, kad kai jis turi daugiau drėgmės – yra sveikesnis, o kai drėgmės trūksta, lapai ganėtinai anksti nuruduoja“, – įžvalgomis dalinasi specialistė.
Dar viena daugiametė gėlė, kuri puikiai atrodys jūsų sode yra korėjinis lendrūnas. Jis pradeda žydėti tik šiuo metu, yra nepaprastai gražus augalas, ypač, kai žiedynai pasipuošia rasos lašais ir jis apšviestas saulės žvilga.
Taip pat savo sode galite pasisodinti kupstinį barzdūną, kurio intensyvusis augimas prasideda tik šiuo metu. Iš pradžių jo lapai būna pilki, žalsvi, vėliau įgauna violetinius atspalvius, o ilgainiui pakeičia į bronzinę.
Ši gėlė laikosi iki pat pavasario, kaip ir plačialapis dirsūnas, kuris taip pat yra vertingas augalas jūsų gėlyne.
„Vienos populiariausių daugiamečių gėlių Lietuvoje yra soruolės, prieš keletą metų jos dar neišžiemodavo, galbūt dėl to anksčiau jų ir atsisakydavome. Aš auginu 4 soruolių veisles.
Rūšinė soruolė sužydi anksčiausiai, turi labai grakščias smilgeles. Jos yra šviesos mėgėjos, jei auga po medžiais – jos visai nežydi, tačiau yra atsparios ligoms“, – dar vieną augalą pristatė želdynų dizainerė.
Kaip prižiūrėti daugiametes gėles?
Pasak R. Kazokevičienės, svarbu komponuoti skirtingų aukščių, dydžių gėles, kad suteiktumėte sodui išskirtinių akcentų, tačiau tam, kad jie džiugintų akį – reikia jais ir pasirūpinti.
Specialistė pasakoja, jog jai nepasisekė su žeme, nes jos sode yra baltas molis, kurio našumas yra labai mažas: 19 balų, o tai atsiliepia, kai ateina pavasaris, augalai atrodo tarsi išsigandę, pageltę ir ji būtinai turi imtis priemonių, kad juos prikeltų.
„Mano sode pagrindiniai augalai yra aukštaūgiai, kuriems maisto reikia daugiau, todėl pavasarį naudoju trąšas, kurios paskatina augimą, augalai pasikelia, pažaliuoja, intensyviau auga, geriau plečiasi.
Labai svarbu, kad kai tręšiate augalą, kad žemėje būtų pakankamai vandens, nes trąšos turi ištirpti. Geriausia tręšti po gero lietaus arba juos palaisčius. Vasaros eigoje taip pat tręšiu tam, kad formuotųsi žiedai.
Svarbu, kad augalams netrūktų azoto, o kai naudoju trąšas su azotu, stengiuosi kad jo patektų ir ant lapų, nes maisto medžiagos yra pasisavinamos per lapus. Gavę tiek maisto medžiagų, jie dar ilgiau žydės ir bus žalesni.
Svarbu paminėti, kad su trąšomis galime ne tik laistyti, bet ir nupurkšti lapus. Tai padės augalui atsigauti nuo kaitrios saulės. Reikia naudoti žydėjimui skirtas trąšas“, – pataria R. Kazokevičienė.
Daugiau naudingų laidos „Svajonių sodai“ ekspertų patarimų – straipsnio pradžioje esančiame vaizdo įraše.