Skydliaukė yra maža drugelio formos liauka, esanti kaklo apačioje. Ji atsakinga už hormonų, reguliuojančių širdies ritmą, kraujospūdį, svorį ir kūno temperatūrą, gamybą, rašo mirror.co.uk.
Remiantis 2016–2018 metų „Cancer Research UK“ duomenimis, skydliaukės vėžys yra 20-as pagal dažnumą vėžys JK ir sudaro 1% visų naujų vėžio atvejų. Sergamumo lygis tuo pačiu laikotarpiu yra didžiausias tarp 65–69 metų amžiaus žmonių ir dažniau tarp moterų.
Ankstyvosios skydliaukės vėžio stadijos gali nesukelti jokių simptomų, o pirmasis įspėjamasis ženklas dažnai yra kaklo skausmas ir patinimas.
Kiti simptomai:
- balso pokyčiai, įskaitant padidėjusį užkimimą;
- sunkumas ryjant;
- mazgelis, kurį galite apčiuopti per kaklo odą;
- padidėję limfmazgiai kakle;
- kosulys.
Laimei, skydliaukės vėžys yra išgydomas, net jei nustatoma toli pažengusi stadija – bet kaip ir bet kuri liga, kuo anksčiau diagnozuojama, tuo geriau.
Skydliaukės vėžiu serga daugiau moterys, kurios dažniausiai suserga 40–50 metų amžiaus, nei vyrai, kurie dažnai suserga vėliau, sulaukę 60 ar 70 metų, nors suserga ir jaunesni žmonės.
Skydliaukės vėžio tipai
Remiantis medicinos svetaine WebMD, skydliaukės vėžys yra keturių tipų:
Papiliarinis skydliaukės vėžys: dažniausiai pasitaikantis, randamas iki 80% visų skydliaukės vėžio atvejų. Paprastai jis auga lėtai, bet dažnai plinta į kaklo limfmazgius.
Folikulinis skydliaukės vėžys: antra pagal dažnumą forma. Jis gali plisti į limfmazgius ir taip pat labai tikėtina, kad išplis į kraujagysles.
Meduliarinis vėžys: daug retesnis, sudaro tik 4% procentus visų atvejų. Labiau tikėtina, kad jis aptinkamas ankstyvoje stadijoje, nes gamina hormoną kalcitoniną, kurį gydytojai pastebi kraujo tyrimų rezultatuose.
Anaplastinis skydliaukės vėžys: dažnai pats sunkiausias, nes jis agresyviai plinta į kitas kūno dalis. Jį sunkiausia gydyti, bet, laimei, jis pasitaiko gana retai.
Kas sukelia skydliaukės vėžį?
Nėra aiškios priežasties, tačiau tam tikri dalykai gali padidinti tikimybę susirgti, įskaitant radiacijos poveikį, jodo trūkumą ir tam tikrus paveldėtus genetinius sindromus. Pavyzdžiui, 20% procentų medulinio skydliaukės vėžio atsiranda dėl paveldėto nenormalaus geno.