• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vasara tai tobulas metas praleisti daugiau laiko gamtoje, pasisemti įkvėpimo ir sveikatos. Gamta mus apdovanoja ne tik savo grožiu, bet ir natūraliais vaistais, kurių naudą puikiai išmano vaistininkas-žolininkas, knygos „Vaikai vaistažolių pasaulyje“ autorius Marius Lasinskas.

Vasara tai tobulas metas praleisti daugiau laiko gamtoje, pasisemti įkvėpimo ir sveikatos. Gamta mus apdovanoja ne tik savo grožiu, bet ir natūraliais vaistais, kurių naudą puikiai išmano vaistininkas-žolininkas, knygos „Vaikai vaistažolių pasaulyje“ autorius Marius Lasinskas.

REKLAMA

Dažniausiai pasijutę blogai pirmiausia griebiamės vaistų ir visiškai nesusimąstome, kad gamta mus apdovanojo naudingais augalais, kurie yra ne tik nemokami, bet dar ir auga visai šalia mūsų, miškuose ir pievose.

Anot M. Lasinsko, vidurvasaryje vaistinių augalų yra itin daug. „Sakoma, kad visus augalus reikia susirinkti iki Joninių šventės, bet tai nėra visiškai tiesa. Kai kuriuos augalus rinksime tik rudenį, o dar kitus tik žiemą. Žinoma, dabar tai daryti geriausia, nes žydinčių augalų yra daugiausia“, – sako žolininkas.

Juodauogis šeivamedis ir liepa

Pašnekovas pataria, kad dabar jau reikėtų pradėti dairytis šeivamedžio žiedų. „Šeivamedis mums naudingiausias žiemą, todėl ir sakoma, kad jau vasarą reikia ruošti roges“, – juokiasi M.Lasinskas.

REKLAMA
REKLAMA

Šeivamedžio žiedai apsaugo nuo virusų, gripo ir peršalimo, gerina imuninę sistemą. Anot žolininko, šis augalas dabar ypač svarbus, kadangi apsaugo net ir nuo COVID-19 viruso. „Visus artimuosius girdžiau šeivamedžio ir liepos žiedų arbata, tai padėjo jiems daug lengviau persirgti“, – dalijasi patirtimi vyras.

REKLAMA

Žolininkas sako, kad liepa taip pat labai naudingas augalas. Kadangi dabar labai karšta, liepos netrukus turėtų apsipilti žiedais, tad besirūpinantiems savo sveikata reikia nepamiršti jų prisiskinti. Mokslininkai patvirtina, kad šeivamedžio ir liepos žiedų kombinacija tikrai apsaugo nuo virusinių ligų arba bent jau pradeda lengviau jomis persirgti.

„Šios arbatos reikėtų gerti litrą, litrą su puse, liaudiškai tariant, „kiek lenda“, kiek pajėgiate išgerti“, – juokiasi pašnekovas. Augalas tampa naudingas tuomet, kai jį vartojame dideliais kiekiais, ypač jeigu jau sergame. Profilaktiškai vaistažolių galima vartoti ir mažiau, anot M. Lasinsko, užtenka 3 puodelių per dieną palaikyti gerai sveikatai.

REKLAMA
REKLAMA

Liepos gali pagelbėti ir nuo nudegimų saulėje. Iš jų žiedų rekomenduojama pasidaryti arbatą, ataušinti ir šlakstyti ant nudegusių vietų. Vaistininkas pataria paskusti jaunų liepos šakelių žievės į puodą ir pavirti 10–15 min. Ataušintas nuoviras nuima skausmą, uždegimą, atstato odą.

Siauralapis gaurometis

Tai pas mėgstamiausias M. Lasinsko augalas, turintis siaurus lapus ir metantis gaurus. Jis pasakoja, kaip atpažinti šį naudingą augalą ir nesupainioti jo su kitais:

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Svarbiausia neprisirinkti panašių augalų, nes tikrai yra panašių į gaurometį. Pavyzdžiui, ožkarožė. Ji didelės žalos nepridarys, bet gaurometis daug naudingesnis augalas. Gaurometis yra smailėjantis, lapai neturi dantukų, mėgsta sausesnes vietas. Ožkarožės auga drėgnesnėse vietose, lapeliai turi mažus dantukus, žiedynas šakotas.“

M. Lasinskas sako, kad jis, kaip žolininkas, naudoja penkiasdešimt pagrindinių augalų, o mums užtenka žinoti nors tris, vienas iš jų – gaurometis. Šis augalas dar vadinamas „nervų draugu“. Jis gerina nuotaiką, tonizuoja, gali padėti ir nuo nemigos. Pasak žolininko, gaurometis gali veikti dvejopai: įsiaudrinusį nuraminti, o pavargusį pastatyti ant kojų.

REKLAMA

Gaurometis taip pat mažina rūgštingumą skrandyje, padeda persivalgius. Pašnekovas sako, kad žmogus vis dar tikisi, jog išgėrus žolelių viskas susitvarkys, bet nenori keisti savo gyvenimo būdo.

„Jeigu nepakeisite savo mitybos įpročių, mažai judėsite, mažai miegosite ir daug pyksite, augalas jums nepadės. Jeigu nesiruošiate keisti kai kurių žalingų įpročių, tai geriau ir negadinkite augalų, nes net ir „nervų draugas“ gaurometis jums nepagelbės“, – juokauja vyras. Augalas padeda tuomet, kai tikime jo nauda ir dirbame kartu su juo – stengiamės sveikiau, taikiau gyventi.

REKLAMA

Gaurometis tai tas augalas, kuris padeda širdies veiklai, gerina nuotaiką, mažina skrandžio rūgštingumą. Tai labai saugus augalas, tinka ir visai šeimai kaip juodosios ar žaliosios arbatos pakaitalas, kurį galima gerti ir karštą, ir šaltą,.

„Vienas arba du arbatiniai šaukšteliai vienai stiklinei karšto vandens, uždengiame, palaikome dešimt minučių, galima pagardinti medumi. Užtikrins gerą dienos nuotaiką. Galima arbatą ir fermentuoti, prisirinkti jaunų lapelių, kurie tuoj žydės, juos sutrinti, įdėti į stiklainėlį ir šiltai laikyti 24 val., 48 val. ar 72 val. Išdžiovinus išeis labai skani arbata, tinkanti net ir vaikams“, – rekomenduoja žolininkas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jonažolė

M. Lasinskas sako, kad negali nepaminėti ir jonažolės, kuri kaip tik dabar ir pradeda žydėti. „Tai augalas, kurį galima vartoti vietoje kavos, galima ir paprasčiausiai sukramtyti ar dėti į kokteilius“, – pataria vyras.

Sakoma, kad jonažolė apsaugo nuo devyniasdešimt devynių ligų. „Jeigu neužteks gauromedžio, tai dar pridėkite jonažolę, tikrai eisite šokt, nes jonažolė kelia kraujospūdį“, – sako M. Lasinskas. Jeigu vartosite daug jonažolės, tuomet nesikaitinkite saulėje, ji sukelia jautrumą saulės spinduliams.

REKLAMA

Dilgėlė, raudonėlis, mėta

Anot pašnekovo, ne visi žmonės mėgsta gerti daug arbatų ir tai visai ne problema. Galima susismulkinti, sutrinti augalų lapelius ir vartoti po vieną arbatinį šaukštelį, užpiltą nedideliu kiekiu šilto vandens, du kartus per dieną.

„Augalus galite dėti į košes, į sriubas, naudoti kaip prieskonius. Visai nebūtina gerti daug arbatų, galima žoleles įtraukti į savo gyvenimą ir kitokiais būdais. Prisirinkite šviežių dilgėlės lapelių, raudonėlio – dėkite į kokteilius. Džiovintus pabrūžinkite per kiaurasamtį ir gausite smulkias daleles, bus prieskoniai“, – sako žolininkas.

REKLAMA

Nepamirškite ir mėtos. Iš jos žolininkas pataria daryti šaltą arbatą. „Į stiklainėlį pripilkite vandens, pridėkite mėtų lapelių, įdėkite erškėčių žiedų. Galite įspausti svarainį ar citriną, įdėti juodųjų serbentų, žemuogių ar aviečių lapelį. Tokios šaltos arbatos labai skanios, o ir vaikai noriai gers“, – pataria M. Lasinskas.

Gyslotis, asiūklis

Gyslotis tai visiems jau nuo pat vaikystės žinomas augalas. Tačiau ne visi žino, kad gyslotis padeda turintiems virškinimo, skrandžio, rūgštingumo problemų. Taip pat gyslotis gali pagelbėti ir kovojant su uodais. „Įkandus uodui, sutrinkite gysločio lapą, gerai būtų, kad jį dar ir pašaldytumėte po šaltu vandeniu. Sutrintą dėkite ant įkandimo ir pridenkite sveiku gysločio lapu, sutvirtinkite smilga“, – rekomenduoja žolininkas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Asiūklį pašnekovas siūlo tiems, kurie turi inkstų problemų, kuriems kaupiasi skysčiai. Jis išvarys skysčius ir palengvins šio svarbaus organo darbą.

Vieną augalą reikia vartoti septynias dienas ir daryti trijų dienų pertrauką. Jeigu norite rimtai pasirūpinti savo sveikata, tada tokiu režimu reikėtų augalus vartoti du arba tris mėnesius. „Neužtenka pagerti trumpai, kad pasveiktumėte, augalus reikia vartoti daug ir dažnai“, – baigdamas pokalbį sako M. Lasinskas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų