Pasirodo, visi turime vidinį „odos laikrodį“, sako dr. Josephas Takahashi, neuromokslų profesorius iš Teksaso universiteto Pietvakarių medicinos centro „Peter O‘Donnell Jr.“ smegenų instituto.
Savo 2017 metais atliktame tyrime J. Takahashi su komanda išsiaiškino, kad UV spinduliuotės pažeistą odą atstatantys baltymai turi kasdienį reprodukcinį ciklą, kuris gali pakisti, valgant tam tikrą maistą neįprastu laiku, rašoma healthline.com
„Tikėtina, kad jei valgote įprastu metu, tuomet būsite geriau apsaugoti nuo UV spindulių dienos metu. Tačiau jei jūsų mityba nereguliari, tai gali odos laikrodžiui stipriai pakenkti.“ – teigė jis.
Taigi, vietoj naktipiečių, geriau stenkitės valgyti šiuos odą saugančius maisto produktus – pavyzdžiui, su glotnučiais, kad oda būtų dar geriau apsaugota nuo saulės.
Šilauogės
Pasirodo, visų mėgstamos vasarinės uogos taip pat vasarą mus saugo. Šilauogėse yra daug galingų antioksidantų, kurie kovoja su laisvaisiais radikalais, kurie dėl saulės poveikio ar streso gali pakenkti odai. Šilauogės dar galingesnės, jei valgote laukines jų rūšis. Jos taip pat yra puikus vitamino C šaltinis, o vitaminas C gali padėti užkirsti kelią raukšlėms po paplūdimyje praleistos dienos.
Arbūzai
Žinoma, kad pomidoruose yra likopeno – antioksidanto, suteikiančio jiems raudoną spalvą. Bet pasirodo, arbūzuose šios medžiagos yra dar daugiau. Likopenas sugeria ir UVA, ir UVB spindulius, nors, pasak vieno 2012 metų tyrimo, kol oda įgaus pakankamai fotoprotekcinių savybių, gali tekti palaukti keletą savaičių, nes šios medžiagos kaita yra lėta.
Po kelių savaičių kasdienės sultingo arbūzo porcijos, kuria mėgautis karštu oru bus labai malonu, likopenas pradeda veikti kaip natūrali apsauga nuo saulės. Tačiau tyrėjai pastebi, kad tai nebūtinai pakeičia kitas apsaugos nuo saulės priemones – kremus su SPF filtrais ir nuo saulės apsaugančius drabužius, kuriais vis tiek reikia pasirūpinti, jei nenorite, kad oda būtų nusėta dėmėmis ar pažeista. Tačiau jei odą norite apsaugoti nuo ankstyvo senėjimo, šis metodas tikrai nepakenks.
Riešutai ir sėklos
Graikiniai riešutai, kanapių sėklos ir linų sėmenys turi omega–3 sočiųjų rūgščių. Taip pat ir žuvis bei kiaušiniai yra puikūs šių sveikų, odai naudingų riebalų šaltiniai. Žmogaus organizmas pats negali pasigaminti omega–3, todėl svarbu šios medžiagos gauti su maistu.