Šeimos gydytoja Simi Adedeji ragina moteris kreiptis pagalbos, jei jos jaučia skausmą sekso metu arba po jo.
„YouTube“ kanale gydytoja turi virš dviejų milijonų prenumeratorių. Viename vaizdo įraše ji nagrinėjo fizines ir psichines skausmingo sekso priežastis ir patarė, kad dėl to tikrai reikėtų pasikalbėti su specialistu.
Ji paaiškino, kad egzistuoja dviejų tipų dispareunija, kitaip tariant, skausmas sekso metu.
Skausmai gali būti paviršiniai, t. y. jaučiami prie makšties įėjimo, ir giluminiai, t. y. pulsuojantis arba maudžiantis skausmas giliai makštyje. Šių tipų skausmo priežastys gali būti įvairios, rašo express.co.uk.
Pasak gydytojos, skausmą gali sukelti:
- makšties sausumas;
- vaginizmas;
- lytinių organų sužalojimas;
- infekcija arba uždegimas;
- lytinių organų karpos;
- pienligė;
- odos sutrikimai;
- fibroidai;
- endometriozė;
- kiaušidžių cista;
- dubens uždegiminė liga;
- cistitas;
- uždegiminis žarnyno sindromas.
Makšties sausumas
Tai dažniausia paviršinės dispareunijos priežastis. „Jei prieš lytinius santykius nesate susijaudinusi arba esate nepakankamai susijaudinusi, makštis nespėja gaminti skysčių ir lubrikuotis, todėl lytiniai santykiai gali būti skausmingi, – aiškino gydytoja. – Ji taip pat gali būti sausa dėl jūsų hormonų pokyčių, pvz., jei yra sumažėjęs estrogenų kiekis.“
Taip atsitinka, jei ką tik pagimdėte kūdikį, kai maitinate krūtimi, taip pat tai gali atsitikti menopauzės metu. Tam tikri vaistai, pavyzdžiui, antihistamininiai preparatai ir kontraceptinės tabletės, taip pat gali sukelti makšties sausumą.
Pienligė
Pienligė, arba mielių infekcija, yra dar viena dažna tokio pobūdžio skausmo priežastis.
„Pienligė, arba mielių infekcija, yra klasikinė infekcija, sukelianti paviršinę dispareuniją, – pasakojo S. Adedeji. – Taigi, sergant pienlige, visa makšties sritis gali būti skausminga. Ji gali būti patinusi, paraudusi, makšties gleivinė, makšties sienelės gali būti labai jautrios ir seksas, o taip pat netgi bandymas įsidėti tamponą gali būti nepakeliamas.“
Endometriozė
Endometriozė gali sukelti gilią dispareuniją ir apsunkinti kasdienį gyvenimą.
Manoma, kad šia liga serga maždaug viena iš dešimties moterų, tačiau ją sunku diagnozuoti ir dažnai tam prireikia ne vienerių metų.
„Endometriozė – tai būklė, kai gimdos gleivinė, kuri turėtų augti gimdoje, pradeda vystytis kitose vietose, todėl ji gali būti ant žarnyno ar ant kiaušidžių, – sako gydytoja. – Taigi lytiniai santykiai sergant endometrioze gali būti skausmingi, galite jausti tikrai stiprų pilvo skausmą.“
Psichinės priežastys
Pasak bendrosios praktikos gydytojos, skausmą sekso metu ne visada sukelia fizinė problema, tai taip pat gali būti reakcija į traumą, depresiją, nerimą ar stresą.
„Dispareunija iš tikrųjų yra labai susijusi su emocijomis, todėl tai, kaip jaučiatės, turi įtakos skausmo suvokimui, taip yra ir su skausmu sekso metu, – aiškino S. Adedeji. – Moterims, kurios praeityje patyrė traumuojantį seksą, galbūt dėl išprievartavimo, seksualinio smurto ar seksualinės prievartos, seksas gali būti labai skausmingas.“
Pasak gydytojos, tas pats pasakytina ir apie moteris, kurios galbūt jaučia pyktį savo partneriui, arba jei jos jaučia baimę, nerimą dėl nėštumo ar dėl savo kūno estetikos. Bet kokios neigiamos emocijos, susijusios su seksu, gali sustiprinti skausmo suvokimą.
Gydymas
Tinkamas tokio skausmo gydymas iš tiesų priklauso nuo priežasties. Jei jį sukelia makšties sausumas, mielių infekcijos ar kitos infekcijos arba odos sutrikimai, gali padėti tam skirti kremai, tabletės ir lubrikantai.
Dėl tokių problemų, kaip endometriozė, fibroidai ar cistos, gali prireikti operacijos. Dėl skausmo, susijusio su trauma ar psichikos sveikatos problemomis, gali prireikti specialisto konsultacijos.
Kad ir kokia būtų priežastis, gydytoja S. Adedeji sakė, kad svarbu kreiptis į gydytoją, nes su skausmu lytinių santykių metu ar po jų nereikėtų taikstytis.
„Žinau, kad mes, moterys, nebūtinai apie tai kalbame net su artimiausiais draugais, – sakė ji. – Žinau, kad tai gali būti nepatogu, bet apie tai tikrai reikėtų pasikalbėti su gydytoju.“
Pasak gydytojos, skausmas sekso metu ne visada yra susijęs su anksčiau minėtomis problemomis.
„Pateiksiu jums pavyzdį: jei jūsų partneris yra itin fiziškai stiprus, gali susidaryti situacija, kai varpa paliečia arba trenkia į gimdos kaklelį, sujudina gimdą ir tai gali būti nemalonu, – aiškino ji. – Kai kurios moterys taip pat pastebi, kad skausmą jaučia tik tam tikrose sekso pozose. Tai nebūtinai reiškia, kad kažkas negerai, todėl pakeiskite padėtį ir pažiūrėkite, ar tai padės išvengti skausmo.“